Ўзбекистон Президенти АҚШ делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 октябрь куни АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) администратори Саманта Пауэр бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Делегация Марказий Осиё мамлакатлари ва АҚШнинг вазирлар даражасидаги тараққиёт масалалари бўйича учрашувида иштирок этиш учун мамлакатимизда бўлиб турибди.
Конструктив ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Ўзбекистонда USAID билан ҳамкорликда соғлиқни сақлаш, таълим, “яшил” энергетика, агробизнес ва бошқа йўналишларда бир қатор лойиҳалар рўёбга чиқарилгани ва давом эттирилаётганини таъкидлаш жоиз.
Суҳбат чоғида жорий йилнинг сентябрь ойида Нью-Йорк шаҳрида БМТ Бош Ассамблеяси сессияси доирасида бўлиб ўтган “С5+1” форматидаги давлат раҳбарлари саммитида эришилган келишувларни амалга ошириш юзасидан фикр алмашилди.

Президент Узбекистана принял делегацию США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 23 октября принял делегацию США во главе с администратором Агентства по международному развитию (USAID) Самантой Пауэр.
Американская сторона пребывает в нашей стране для участия в работе Министерской встречи стран Центральной Азии и США по вопросам развития.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития конструктивного и взаимовыгодного двустороннего сотрудничества.
Следует отметить, что совместно с USAID в Узбекистане осуществлены и реализуются проекты в области здравоохранения, образования, «зеленой» энергетики, агробизнеса и других направлениях.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по вопросам практического выполнения договоренностей, достигнутых в ходе саммита глав государств в формате «С5+1» на полях сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке в сентябре этого года.