Эришилган иқтисодий кўрсаткичлар ва келгуси прогнозлар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида жорий йилнинг 9 ойида эришилган иқтисодий натижалар, йил якунигача кутилаётган кўрсаткичлар ва 2024 йилга мўлжалланган макроиқтисодий прогнозлар муҳокама қилинди.
Жорий йилнинг 9 ойида мамлакатимиз иқтисодиёти 5,8 фоизга ўсди. Жумладан, саноат 5,7 фоиз, қишлоқ хўжалиги 4,1 фоиз, хизматлар 12,1 фоизга ошди.
Жаҳон бозорлари ва логистикадаги мураккабликларга қарамай, экспорт 23,5 фоизга ошиб, 17,7 миллиард долларни ташкил қилди.
Иқтисодиёт тармоқлари ҳамда ҳудудларда йирик саноат ва инфратузилма лойиҳалари амалга оширилаётгани ҳисобига, 226,6 триллион сўм инвестициялар ўзлаштирилиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 11,8 фоизга кўпайди.
Йиғилишда жорий йил якунигача кутилаётган кўрсаткичлар таҳлил қилинди.
Давлатимиз раҳбари дунёдаги оғир вазият иқтисодиётга салбий таъсир этаётгани ва номаълумлигича қолаётгани, шу боис барқарор иқтисодий ўсишни изчил давом эттириш учун ички имкониятларни кўпроқ ишга солиш зарурлигини таъкидлади.
Айнан шунинг учун 2023 йилдан қўшилган қиймат солиғи 15 фоиздан 12 фоизга туширилди. Бунинг эвазига тадбиркорлар ихтиёрида 7 триллион сўм қўшимча маблағ қолди.
Шунингдек, ҳудудлар инфратузилмасини яхшилашга 35 триллион сўм, аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашга 19 триллион сўм йўналтирилди.
Шуларнинг натижасида, жорий йилда нуфузли халқаро ташкилотлар томонидан глобал иқтисодиёт 3 фоиз ўсиши прогноз қилинаётган пайтда, миллий иқтисодиётимиз камида 5,6 фоизга ошиши кутилмоқда.
Йиғилишда 2024 йилда барқарор иқтисодий ўсишга эришиш чора-тадбирлари атрофлича муҳокама қилинди.
Маълумки, жорий йил сентябрда қабул қилинган “Ўзбекистон – 2030” стратегияда иқтисодиётни барқарор ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини ошириш бўйича кўплаб мақсад ва вазифалар белгиланди. Ҳукуматга 2024 йилга мўлжалланган иқтисодий дастурни мазкур стратегиядаги вазифаларни бажариш нуқтаи назаридан пухта ишлаб чиқиш топширилди.
Бунда ялпи ички маҳсулотнинг ҳозирги ўсиш суръатини келгуси йилда ҳам давом эттириш учун барча имконият ва захиралар борлиги кўрсатиб ўтилди.
Хусусан, 2024 йилда 13 миллиард долларлик 300 дан зиёд лойиҳани ишга тушириш, энергия таъминотини барқарорлаштириш, тармоқлар самарадорлиги ошириш ҳисобига саноатда 6 фоиз ўсиш имконияти бор.
Хизматлар соҳасида 15 фоиз ўсишни таъминлаш учун транспорт, логистика, агро-хизматлар, суғурта, лизинг каби йўналишлардаги фойдаланилмаётган имкониятларни тўлиқ ишга солиш зарурлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари транспорт, сув хўжалиги, коммунал каби соҳаларда бошланган ислоҳотларни фаоллаштириш, бунда аҳоли ва бизнесни қўллаб-қуватлашга алоҳида аҳамият қаратиш зарурлигини таъкидлади.

Обсуждены достигнутые экономические показатели и прогнозы на перспективу
При Президенте Шавкате Мирзиёеве обсуждены экономические итоги за 9 месяцев текущего года, ожидаемые до конца года показатели и макроэкономические прогнозы на 2024 год.
За 9 месяцев текущего года экономика нашей страны выросла на 5,8 процента. В частности, промышленность выросла на 5,7 процента, сельское хозяйство - на 4,1 процента, сфера услуг - на 12,1 процента.
Несмотря на трудности на мировых рынках и в логистике, экспорт увеличился на 23,5 процента до 17,7 миллиарда долларов.
За счет реализации крупных промышленных и инфраструктурных проектов в отраслях экономики и регионах освоено 226,6 триллиона сумов инвестиций, что больше на 11,8 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
На совещании были проанализированы показатели, ожидаемые до конца текущего года.
Глава нашего государства подчеркнул, что сложная и неопределенная ситуация в мире негативно влияет на экономику, поэтому необходимо больше использовать внутренние возможности для продолжения устойчивого экономического роста.
Именно поэтому налог на добавленную стоимость с 2023 года был снижен с 15 до 12 процентов. За счет этого в распоряжении предпринимателей остались дополнительные средства на 7 триллионов сумов.
Также на улучшение инфраструктуры регионов выделено 35 триллионов сумов, на социальную поддержку населения - 19 триллионов сумов.
В результате, при прогнозируемом росте мировой экономики в этом году на 3 процента, ожидается, что национальная экономика вырастет не менее чем на 5,6 процента.
На совещании подробно обсуждены меры по сохранению стабильных темпов экономического роста в 2024 году.
Как известно, в принятой в сентябре текущего года Стратегии «Узбекистан – 2030» определены многие цели и задачи устойчивого развития экономики и повышения благосостояния населения. Правительству поручено тщательно проработать экономическую программу на 2024 год сквозь призму выполнения задач, заложенных в стратегии.
Указано на наличие всех возможностей и резервов для продолжения нынешних темпов роста валового внутреннего продукта в следующем году.
В частности, в 2024 году существует возможность роста промышленности на 6 процентов за счет запуска более 300 проектов на сумму 13 миллиардов долларов, стабилизации энергоснабжения и повышения эффективности отраслей.
Отмечалось, что для обеспечения 15-процентного роста в сфере услуг необходимо полностью использовать незадействованные возможности в таких сферах, как транспорт, логистика, агроуслуги, страхование, лизинг.
Глава государства подчеркнул необходимость активизировать начатые реформы в сферах транспорта, водного и коммунального хозяйства, уделить особое внимание поддержке населения и бизнеса.