Президент маҳалла боғига кўчат экди
Давлатимиз раҳбари “Яшил макон” лойиҳаси доирасида кузги дарахт экиш мавсумини бошлаб берди. Пойтахтимизнинг Чилонзор туманидаги Оқтепа ва Боғзор маҳаллаларига ташрифи чоғида жамоатчилик билан бирга кўчат экди.
Президентимиз ташаббуси билан дарахт экиш, яшил ҳудудларни кўпайтириш катта ҳаракатга айланмоқда. Бу мавсумда 85 миллион туп кўчат ўтқазилиши мўлжалланган. Ўрмон хўжалиги агентлиги томонидан ҳар бир маҳаллага 200 тадан кўчат бепул етказиб берилади. Шунингдек, 15 октябрдан барча туман ва маҳаллаларда кўчат ярмаркаси ташкил қилинади.
Маҳалла аҳолиси билан суҳбатда куз-қиш мавсумига тайёргарлик жараёни ҳақида сўз борди.
- Бугун келишимиздан мақсад - ўтган йилги сабоқдан натижа нима бўлганини кўриш, - деди давлатимиз раҳбари. - Бунинг учун керакли қарорлар қабул қилдик, катта маблағлар ажратдик. Хориждан технологиялар, мутахассислар олиб келдик. Соҳа ходимлари қўшимча ўқитилди, уларнинг ойликлари оширилди. Ҳозир раҳбарларга ҳар бир маҳалла, ҳар бир кўп қаватли уй, мактаб, шифохоналарга кириб, иссиқликни кафолатлаш бўйича яна топшириқлар бердим. Энг муҳими, бу борада халқ назоратини йўлга қўямиз. Шу билан бирга, энергия тежамкорлик маданиятини ошириш керак. Сизга ўхшаган кўпни кўрган инсонлар, зиёлилар бунда намуна, давлатга кўмакчи бўлиши зарур.
Жамоатчилик вакиллари куз-қишга тайёргарликни, юртимиздаги ўзгаришларни эътироф этиб, ўз уйлари ва барча муассасаларда иссиқликни асрашда жонкуяр бўлишларини таъкидлашди.

Президент посадил дерево в махаллинском саду
Глава государства дал старт осеннему сезону посадки деревьев в рамках проекта «Яшил макон», посадив вместе с общественностью саженцы в ходе посещения махаллей Октепа и Богзор Чиланзарского района.
По инициативе Президента посадка деревьев и увеличение зеленых зон превращается в большое движение. В этом сезоне планируется высадить 85 миллионов саженцев. Агентство лесного хозяйства бесплатно доставит в каждую махаллю по 200 саженцев. Также с 15 октября во всех районах и махаллях будут организованы ярмарки саженцев.
В беседе с жителями махалли говорилось о ходе подготовки к осенне-зимнему сезону.
- Цель нашего сегодняшнего приезда - увидеть, какие выводы были сделаны с прошлого года, - сказал глава нашего государства. - Для этого мы приняли необходимые решения и выделили большие средства. Привезли технологии и специалистов из-за рубежа. Дополнительно обучили работников сферы, повысили им зарплату. Сейчас я дал руководителям новое поручение - зайти в каждую махаллю, каждый многоквартирный дом, школу, больницу и гарантировать, чтобы у них было тепло. Самое главное – мы наладим общественный контроль в этой сфере. Вместе с тем необходимо повышать культуру энергосбережения. Такие повидавшее многое люди, как вы, представители интеллигенции должны подать пример и помочь государству в этом деле.
Представители общественности высоко оценили подготовку к осенне-зимнему периоду, отметили, что будут беречь тепло в своих домах и учреждениях.