Академик Назар Тўраев вафоти муносабати билан ҳамдардлик
Ўзбекистон илм-фани оғир жудоликка учради. Физикавий электроника соҳасидаги йирик олим, физика-математика фанлари доктори, профессор, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси академиги Назар Юлдашевич Тўраев 2023 йил 3 октябрь куни 85 ёшида вафот этди.
Назар Тўраев 1938 йил 19 майда Сурхондарё вилоятининг Денов шаҳрида туғилди. 1961 йили Самарқанд давлат университетини тамомлаб, меҳнат фаолиятини Фанлар академиясининг Ядро физикаси институтида кичик илмий ходим лавозимида бошлади. Заҳматкаш олим ўзининг 60 йиллик меҳнат фаолияти давомида Ядро физикаси институти аспиранти, Электроника институти илмий котиби, Тошкент политехника институти кафедра мудири, Термиз давлат университети ректори, Фанлар академиясининг “ФАНУМ” илмий-ўқув маркази директори каби масъул лавозимларда самарали фаолият кўрсатиб, мамлакатимиз илм-фан соҳасини тараққий эттириш, етук кадрлар тайёрлашга муносиб ҳисса қўшди.
У 1968 йилда номзодлик, 1981 йилда докторлик диссертациясини ҳимоя қилди. 2000 йилда Ўзбекистон Фанлар академиясининг аъзоси этиб сайланди.
Назар Тўраев мамлакатимиз ва халқаро илмий жамоатчилик ўртасида физикавий электроника йўналишида мактаб яратган олим сифатида катта ҳурмат ва эътиборга сазовор бўлди.
Фидойи олимнинг физикавий электрониканинг назарий ва амалий масалаларига бағишланган кўплаб мақолалари, монография ва ўқув-методик қўлланмалари чоп этилган.
Меҳрибон ва жонкуяр устоз сифатида кўплаб ёшларга илм-фан асосларидан сабоқ берган. Унинг раҳбарлигида 10 нафардан ортиқ фан доктори ва 20 нафарга яқин фан номзодлари тайёрланди.
Назар Тўраев жамоат ишларида ҳам фаол иштирок этди. 1990-1995 йилларда мамлакатимиз парламенти депутати сифатида миллий мустақиллигимизнинг ҳуқуқий пойдеворини мустаҳкамлашда жонбозлик кўрсатди.
Академик Назар Тўраевнинг мамлакатимиз илм-фанини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланган. У “Ўзбекистон Республикаси фан арбоби” фахрий унвони, “Меҳнат шуҳрати” ордени билан мукофотланган эди.
Атоқли олим, меҳрибон устоз, камтарин инсон Назар Тўраевнинг хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Соболезнования в связи с кончиной академика Назара Тураева
Наука Узбекистана понесла тяжелую утрату. 3 октября 2023 года на 85-м году жизни скончался крупный ученый в сфере физической электроники, доктор физико-математических наук, профессор, академик Академии наук Республики Узбекистан Назар Юлдашевич Тураев.
Назар Тураев родился 19 мая 1938 года в городе Денау Сурхандарьинской области. В 1961 году окончил Самаркандский государственный университет, трудовую деятельность начал в должности младшего научного сотрудника в Институте ядерной физики Академии наук. Неустанный ученый на протяжении своей 60-летней трудовой деятельности осуществлял плодотворную деятельность на ответственных должностях в качестве аспиранта Института ядерной физики, ученого секретаря Института электроники, заведующего кафедрой Ташкентского политехнического института, ректора Термезского государственного университета, директора научно-учебного центра «ФАНУМ» Академии наук, внес достойный вклад в развитие отечественной науки, подготовку зрелых кадров.
В 1968 году он защитил кандидатскую, в 1981 году – докторскую диссертации. В 2000 году был избран действительным членом Академии наук Узбекистана.
Назар Тураев в качестве ученого, создавшего школу в направлении физической электроники, удостоился высокого уважения и признания среди отечественной и международной научной общественности.
Издано множество статей, монографий и учебно-методических пособий самоотверженного ученого, посвященных теоретическим и практическим вопросам физической электроники.
В качестве заботливого и требовательного учителя он преподал основы науки многим молодым кадрам. Под его руководством были подготовлены более 10 докторов наук и около 20 кандидатов наук.
Назар Тураев также принимал активное участие в общественных делах. В 1990–1995 годах в качестве депутата парламента страны проявил инициативность в укреплении правового фундамента национальной независимости.
Заслуги академика Назара Тураева в развитии науки страны достойно оценены государством. Он был удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан», награжден орденом «Меҳнат шуҳрати».
Память о видном ученом, заботливом наставнике, скромном человеке Назаре Тураеве навсегда сохранится в наших сердцах.