Afgʻoniston boʻyicha Moskva formatidagi maslahatlashuvlar yigʻilishi toʻgʻrisida
2023-yil 29-sentabr kuni Oʻzbekiston Prezidentining Afgʻoniston boʻyicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev boshchiligidagi delegatsiya Qozon shahrida boʻlib oʻtgan Afgʻoniston boʻyicha Moskva formatidagi maslahatlashuvlarning navbatdagi yigʻilishida ishtirok etdi.
Tadbirda O‘zbekiston, Rossiya, Pokiston, Xitoy, Eron, Qozog‘iston va Qirg‘izistonning maxsus vakillari ishtirok etdi. Afg‘oniston delegatsiyasiga tashqi ishlar vaziri v.b Amir Xon Muttaqiy boshchilik qildi. Uchrashuvda BAA, Qatar, Saudiya Arabistoni va Turkiya vakillari ham mehmon sifatida ishtirok etdi.
Tadbir davomida afgʻon inqirozini hal etish, mamlakatga tez fursatda insonparvarlik va boshqa yordam koʻrsatish borasidagi xalqaro saʼy-harakatlar muhokama qilindi.

О заседании Московского формата консультаций по Афганистану
29 сентября 2023г. делегация Республики Узбекистан во главе со Специальным представителем Президента Узбекистана по Афганистану Исматуллой Иргашевым приняла участие в очередном заседании Московского формата консультаций по Афганистану, состоявшемся в г.Казань.
В мероприятии приняли участие спецпредставители России, Узбекистана, Пакистана, Китая, Ирана, Казахстана и Кыргызстана. Афганская делегация была представлена и.о. министра иностранных дел А.Муттаки. В заседании также в качестве гостей участвовали представители ОАЭ, Катара, КСА и Турции.
Стороны обсудили международные усилия по разрешению афганского кризиса, скорейшему оказанию стране гуманитарной и иной помощи.