Ўзбекистон Президенти АҚШга келди 16.09.2023
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 78-сессияси тадбирларида иштирок этади.
Бугун давлатимиз раҳбари Нью-Йорк шаҳрига келди.
Аэропортда олий мартабали меҳмонни Нью-Йорк шаҳри мэри Эрик Адамс, АҚШ-Ўзбекистон савдо палатаси раиси Кэролин Лэмм ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Ташриф дастурига мувофиқ, 19 сентябрь куни давлатимиз раҳбари Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси ялпи сессиясининг умумий мунозараларида нутқ сўзлайди ҳамда минтақавий ва глобал кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан ўз нуқтаи-назарини баён қилади.
Йилнинг бош халқаро сиёсий тадбири доирасида Марказий Осиё мамлакатлари ва Америка Қўшма Штатлари етакчилари саммити, хорижий давлатлар, нуфузли халқаро ташкилотлар ва АҚШнинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан қатор икки томонлама учрашувлар ҳам бўлиб ўтади.

Президент Узбекистана прибыл в США 16.09.2023
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев примет участие в мероприятиях 78-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
Сегодня глава нашего государства прибыл в город Нью-Йорк.
В аэропорту высокого гостя встречали мэр Нью-Йорка Эрик Адамс, председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм и другие официальные лица.
В соответствии с программой пребывания 19 сентября глава нашего государства выступит с докладом на общих дебатах пленарной сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций и представит свое видение по актуальным вопросам региональной и глобальной повестки.
На полях главного международного политического мероприятия года также пройдут саммит лидеров стран Центральной Азии и Соединенных Штатов Америки, ряд двусторонних встреч с главами зарубежных государств, руководителями авторитетных международных организаций и ведущих американских компаний.