Халқаро этноспорт фестивали иштирокчиларига
Барчангизни бутун дунёда очиқ осмон остидаги музей сифатида шуҳрат қозонган, кўҳна ва бетакрор Хива шаҳрида Халқаро этноспорт фестивалининг очилиши билан чин қалбимдан самимий табриклайман.
Юртимизда биринчи бор ўтказилаётган ушбу анжуманда ЮНЕСКО, ТУРКСОЙ, Бутунжаҳон этноспорт конфедерацияси ҳамда унга аъзо давлатлар вакиллари, шунингдек, 63 та мамлакатдан қарийб 930 нафар этноспорт намояндалари, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этаётгани фестивалга дунё миқёсида қизиқиш ва эътибор нақадар катта эканини яққол кўрсатиб турибди.
Мазкур халқаро анжуманнинг уч минг йилдан зиёд шонли ўтмишга эга бўлган Хоразм заминида ўтказилаётгани албатта бежиз эмас. Бу қутлуғ воҳа бизнинг бой тарих ва маданиятимиз, миллий қадриятларимизнинг қадимий бешикларидан биридир. Ушбу диёрдан етишиб чиққан Нажмиддин Кубро, Жалолиддин Мангуберди, Паҳлавон Маҳмуд сингари мард ва жасур аждодларимиз, моҳир саркардаларимиз билан биз ҳақли равишда фахрланамиз.
Маълумки, халқнинг тарихи, миллий қадрият ва анъаналарини ўзида мужассам этадиган этноспорт турлари ёш авлодни Ватанга муҳаббат ва садоқат руҳида, жисмоний ва маънавий етук инсонлар этиб тарбиялаш, дунё давлатлари билан дўстона алоқаларни мустаҳкамлашда беқиёс аҳамиятга эга.
Шу боис, мамлакатимизда миллий халқ ўйинларини тарғиб этиш ва оммалаштириш, бу йўналишда халқаро ҳамкорликни кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Кейинги йилларда бу борада қатор қарорлар, жумладан, Этноспорт турларини 2025 йилгача оммалаштириш ва ривожлантириш дастури қабул қилинди.
Айниқса, миллий спорт турлари бўйича уч босқичли мусобақалар тизими ташкил этилгани, Тошкент шаҳрида ҳар йили бир марта этноспорт турлари бўйича республика фестивали, Хива шаҳрида эса икки йилда Халқаро этноспорт фестивалини ўтказиш йўлга қўйилгани бу борадаги муҳим амалий қадамларимиздир.
Юртимизда ҳар бир туман ва шаҳарнинг ўзига хос хусусиятидан келиб чиқиб, миллий спорт турлари ва халқ ўйинларини оммалаштириш ва ривожлантириш, спорт мусобақаларини ташкил этиш бўйича ҳудудий дастурлар қабул қилинди.
Айрим этноспорт турлари бўйича бошқарув тизими ҳамда спортчи ва тренерлар захираси шакллантирилгани, мусобақаларни доимий ўтказиш ва уларни молиялаштириш жорий этилгани бу соҳадаги ишларни мунтазамлик асосида олиб бориш имконини бермоқда.
Ёш авлод ўртасида миллий спорт турлари ва халқ ўйинларини оммалаштиришга катта аҳамият берилмоқда. Ушбу йўналишда малакали мутахассислар тайёрлаш, илмий тадқиқотлар олиб бориш масалалари ҳам эътиборимиз марказида бўлиб келмоқда.
Бу борадаги ишларни изчил давом эттирган ҳолда, юртимизда миллий спорт турлари ва халқ ўйинлари рўйхатлари шакллантирилди, ўзбек курашини ЮНЕСКОнинг этноспорт миллий ўйинлари номоддий маданий мероси рўйхатига киритиш чоралари кўрилмоқда.
Фурсатдан фойдаланиб, ушбу фестивалдаги иштирокингиз учун сиз, азизларга, хорижий давлатларнинг муҳтарам элчиларига, халқаро ташкилотлар вакилларига самимий миннатдорлик билдираман.
Ишончим комил, биргаликдаги саъй-ҳаракатларимиз билан бу фестиваль дунёдаги нуфузли спорт анжуманлари қаторидан муносиб ўрин эгаллайди.
Фестиваль доирасида ўтказиладиган спорт мусобақалари, халқаро турнир, жаҳон чемпионатлари ва конференция ишига муваффақият тилайман.

Участникам Международного фестиваля этноспорта
От всей души поздравляю всех вас с открытием Международного фестиваля этноспорта в древней и неповторимой Хиве – известном во всем мире музее под открытым небом.
В фестивале, который впервые проходит в нашей стране, принимают участие представители ЮНЕСКО, ТЮРКСОЙ, Всемирной конфедерации этноспорта и государств – ее членов, а также около 930 этноспортсменов из 63 стран, работники средств массовой информации, что наглядно показывает, насколько велики в мире интерес и внимание к этому мероприятию.
Не случайно международный фестиваль проводится на земле Хорезма с более чем трехтысячелетним славным прошлым. Этот благодатный оазис – одна из древних колыбелей нашей богатой истории, культуры и национальных ценностей. Мы по праву гордимся взращенными этой землей нашии стойкими и мужественными предками, талантливыми и искусными полководцами, такими как Нажмиддин Кубро, Джалолиддин Мангуберды, Пахлаван Махмуд.
Известно, что виды этноспорта, воплощающие в себе историю народа, национальные ценности и традиции, имеют огромное значение в воспитании молодого поколения в духе любви и преданности Родине, гармонично развитыми личностями, в укреплении дружбы между государствами мира.
В этой связи в нашей стране особое внимание уделяется популяризации национальных, народных игр, расширению международного сотрудничества в данной сфере. В последние годы был принят ряд соответствующих постановлений, в частности, Программа по популяризации и развитию видов этноспорта до 2025 года.
Важными практическими шагами в этом направлении стала организация трехэтапных соревнований по национальным видам спорта, ежегодное проведение в Ташкенте республиканского фестиваля этноспорта и раз в два года в Хиве – Международного фестиваля этноспорта.
Исходя из особенностей каждого района и города республики, приняты территориальные программы по развитию и популяризации национальных видов спорта и народных игр, организации спортивных соревнований.
По отдельным видам этноспорта сформированы система управления, а также резерв спортсменов и тренеров, налажено регулярное проведение соревнований и их финансирование, что создает возможности для работы сферы на системной основе.
Большое значение придается широкому привлечению молодежи к занятиям национальными видами спорта и народными играми. В центре внимания находятся вопросы подготовки квалифицированных специалистов, организации научных исследований в данной области.
В продолжение такой последовательной работы составлен перечень национальных видов спорта и народных игр, принимаются меры по включению узбекской борьбы кураш в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО по этноспортивным национальным играм.
Пользуясь возможностью, выражаю искреннюю признательность за участие в фестивале уважаемым послам зарубежных государств, представителям международных организаций.
Уверен, что совместными усилиями наш фестиваль займет достойное место в ряду престижных мировых спортивных форумов.
Желаю успехов в проводимых в рамках фестиваля спортивных соревнованиях, международном турнире, чемпионатах мира, а также плодотворной работы конференции.