Бухоро вилояти бўйича бандлик дастури кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев Бухоро вилоятида аҳоли бандлигини таъминлашга доир таклифлар тақдимоти билан танишди.
Давлатимиз раҳбари вилоятларга ташрифлари чоғида биринчи галда ишсизлик масаласига эътибор қаратиб, уни камайтиришни асосий вазифа қилиб қўяди. Бу борада барча ҳудудларда манзилли дастурлар амалга оширилмоқда.
Ҳозирги кунда Бухоро вилоятида 1 миллиондан зиёд меҳнатга лаёқатли аҳоли бўлиб, шундан 76 минг нафари ишсиз. Ҳар йили меҳнат бозорига 37 мингга яқин ёшлар кириб келмоқда. Буларнинг ҳаммасини инобатга олиб, Бухоро вилоятини 2023-2025 йилларда аҳолиси тўлиқ иш билан таъминланган ҳудудга айлантириш мақсад қилинган.
Бунинг учун имкониятлар етарли. Масалан, пахта-тўқимачилик ва ғаллачилик кластерлари. Бухорода 11 та шундай ташкилот бўлиб, улар томонидан саноат ва қишлоқ хўжалигида 94 мингта, шу жумладан, касаначиликни ривожлантириш орқали 19 мингта иш ўрни очилиши мўлжалланмоқда.
Маҳаллаларда саноат, ҳунармандчилик, касаначилик, чорвачилик, савдо ва хизмат кўрсатиш йўналишларида 57 та микромарказ, ишсизлик юқори бўлган 98 та маҳаллада кичик тикув цехларини ташкил этиш кўзда тутилмоқда.
Жорий йилда 15 минг гектар экин ерларини қайта фойдаланишга киритиш имконияти ҳам бор. Бу ерлар янги деҳқон хўжаликлари ташкил этиш учун аҳолига очиқ электрон танлов асосида тақдим этилади. Шунингдек, давлат активларини аукционга чиқариш, уларнинг негизида иш ўринларини кўпайтириш бўйича таклифлар билдирилди.
Умуман, ушбу чора-тадбирлар натижасида жорий йилда 250 мингта иш ўрни яратилиши, 2023-2025 йилларда Бухоро вилояти аҳолиси тўлиқ иш билан таъминланган ҳудудга айлантирилиши қайд этилди.
Тақдимотда Ҳиндистон билан ҳамкорликда Қоракўл туманида IT-кластер ташкил этиш лойиҳаси ҳақида ҳам ахборот берилди.

Рассмотрена программа занятости по Бухарской области
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по обеспечению занятости в Бухарской области.
Глава государства во время поездок в регионы приоритетное внимание уделяет вопросу безработицы и обозначает снижение ее уровня как главную задачу, стоящую перед руководителями. Адресные программы занятости сегодня реализуются во всех регионах.
В настоящее время в Бухарской области более 1 миллиона трудоспособного населения, из них 76 тысяч человек являются безработными. Каждый год на рынок труда приходят около 37 тысяч молодых человек. С учетом этого запланировано в 2023-2025 годах полностью ликвидировать безработицу в Бухарской области.
Для этого имеются все возможности. К примеру, в Бухаре действуют 11 хлопково-текстильных и зерноводческих кластеров, они планируют создать 94 тысячи рабочих мест в промышленности и сельском хозяйстве, в том числе 19 тысяч за счет развития надомного труда.
В махаллях предусматривается открытие 57 микроцентров в области промышленности, ремесленничества, надомничества, животноводства, торговли и обслуживания, планируется организовать малые швейные цехи в 98 махаллях с высоким уровнем безработицы.
Отмечена возможность ввести в оборот в нынешнем году 15 тысяч гектаров посевных площадей. Эти земли будут предоставляться населению для создания новых дехканских хозяйств через открытый электронный конкурс. Также выдвинуты предложения по выставлению на аукцион государственных активов, созданию на их базе рабочих мест.
Подчеркнуто, что в целом в результате указанных мер в текущем году будет создано 250 тысяч рабочих мест, в 2023-2025 годах Бухарская область станет регионом, в котором полностью обеспечена занятость населения.
В ходе презентации представлена также информация о проекте организации совместно с Индией IT-кластера в Каракульском районе.