Tashqi ishlar vazirligida Norvegiyaning Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2023-yil 4-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev Norvegiyaning Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Kell-Gunnar Eriksen bilan uchrashdi.
K.Eriksen O‘zbekistonning Afg‘oniston bo‘yicha mintaqaviy yaxlit pozitsiyasini rivojlantirish, afg‘on xalqiga gumanitar yordam ko‘rsatish borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi.
Afg‘oniston milliy iqtisodiyotini tiklash, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik jarayoniga mamlakatni jalb etish istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuvda Norvegiyaning O‘zbekistondagi Elchisi (qarorgohi Osloda) Jon Mikal Kvistad ham ishtirok etdi.

В МИД проведена встреча со Специальным представителем Норвегии по Афганистану
4 сентября 2023 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился со специальным представителем Норвегии по Афганистану Кьелл-Гуннаром Эриксеном.
К.Эриксен высоко оценил усилия Узбекистана по выработке консолидированной региональной позиции по Афганистану, оказанию гуманитарной помощи афганскому народу.
Состоялся обмен мнениями по вопросу восстановления национальной экономики Афганистана, перспектив вовлечения этой страны в процесс региональной взаимосвязанности.
На встрече также принял участие Посол Норвегии в Узбекистане (с резиденцией в г. Осло) Джон Микала Квистад.