Ўзбекистон Республикаси Президенти янги тайинланган хорижий элчиларнинг ишонч ёрлиқларини қабул қилди
30.08.2023
Бугун, 30 август куни мамлакатимизга янги тайинланган хорижий элчилар томонидан ишонч ёрлиқларини топшириш тантанали маросими бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Хитой Халқ Республикаси элчиси Юй Цзюнь, Малайзия элчиси Илҳом Туа Бин Илёс, Буюк Британия элчиси Тимоти Смарт, Туркманистон элчиси Шодурди Мередов ва Бангладеш Халқ Республикаси элчиси Муҳаммад Монирул Исломдан ишонч ёрлиқларини қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари хорижий дипломатик ваколатхоналарнинг янги тайинланган раҳбарларини Ўзбекистондаги фаолияти расман бошлангани билан самимий қутлади.
Тантанали маросим Ўзбекистоннинг кўп миллатли халқи давлат мустақиллигининг 32 йиллигини кенг нишонланаётган пайтда ўтказилаётгани рамзий маънога эга экани қайд этилди.
Жорий йилда мамлакатимизда умумэътироф этилган демократик нормаларга мувофиқ муҳим сиёсий тадбирлар – янгиланган Конституцияни қабул қилиш бўйича референдум ва Президент сайлови муваффақиятли ўтказилгани таъкидланди. Уларнинг натижалари амалга оширилаётган ислоҳотлар ортга қайтмаслигини мустаҳкамлаб қўйди. Бу “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида ҳам ўз ифодасини топди.
Ўзбекистон етакчиси дунёда геосиёсий кескинлик кучайиб, ўзаро ишонч сусайиб бораётган, турли минтақаларда янги низо ўчоқлари вужудга келиб, хавфсизлик ва барқарор тараққиётга таҳдидлар ортаётган шароитда Ўзбекистон очиқ ва прагматик ташқи сиёсат юритаётганини алоҳида таъкидлади.
Жаҳондаги барча мамлакатлар билан ўзаро ҳурмат ва амалий ҳамкорликка асосланган муносабатлар тизимли ривожланмоқда. Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, бошқа нуфузли халқаро ташкилотлар ва минтақавий тузилмалар билан кўп томонлама шериклик мустаҳкамланмоқда.
Жорий йилда мамлакатимизда Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти саммити, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти шафелигида Озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича халқаро конференция ҳамда Жаҳон туризм ташкилоти Бош Ассамблеясининг юбилей сессияси бўлиб ўтади.
Давлатимиз раҳбари янги элчилар вакиллик қилаётган мамлакатлар билан муносабатларни сифат ва мазмун жиҳатидан мутлақо янги даражага олиб чиқишга доир қатор муҳим масалаларга эътибор қаратди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Хитойдан янги тайинланган элчига мурожаат қилар экан, Пекин бизнинг ишончли ва вақт билан синалган дўстларимиздан бири экани, у билан муносабатлар кейинги йилларда ҳар томонлама стратегик шериклик даражасига кўтарилганини қайд этди.
– Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин жанобларининг бир йил аввал мамлакатимизга амалга оширган тарихий давлат ташрифи ҳамда жорий йил май ойида Сиань шаҳрида бўлиб ўтган “Марказий Осиё – Хитой” саммити доирасидаги самарали учрашувимиз икки томонлама муносабатларга кучли суръат бағишлади, – деди Ўзбекистон етакчиси.
Олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида ўзаро савдони кўпайтириш, Хитойнинг етакчи компаниялари билан юқори технологиялар ва инновациялар борасидаги шерикликни кенгайтириш, “яшил” иқтисодиёт, рақамлаштириш, сунъий интеллект, қайта тикланувчи энергетика, илғор саноат ва инфратузилма, “ақлли” қишлоқ хўжалиги, тиббиёт ва фармацевтика бўйича қўшма лойиҳа ва дастурларни рўёбга чиқариш, фан-таълим ва маданий алмашинувларни жадаллаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Октябрь ойида Хитойда бўлажак “Бир макон, бир йўл” халқаро форуми доирасида олий даражали учрашув ўтказилиши режалаштирилган.
Малайзия – Ўзбекистоннинг Жануби-Шарқий Осиёдаги муҳим ҳамкори.
– Муносабатларимиз ўзаро ҳурмат ва анъанавий дўстлик тамойиллари асосида изчил ривожланмоқда. Давлатларимизнинг долзарб глобал ва минтақавий масалаларга доир қарашлари ва ёндашувлари ўхшаш ёки яқин, – деди Ўзбекистон Президенти.
Электроника ва электротехника, ахборот технологиялари, озиқ-овқат саноати, туризм, таълим ва бошқа йўналишларда ҳамкорликни янада ривожлантириш, Малайзиянинг етакчи компаниялари, айниқса, нефть-кимё корхоналари билан шериклик алоқаларини кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Тошкент ва Урганч шаҳарларида Малайзиянинг “Бинари” университети муваффақиятли ишламоқда.
Фаол ўзаро ташрифлар ҳам олий даражадаги учрашувлар учун яхши замин яратмоқда.
Жаҳонда улкан сиёсий, иқтисодий ва интеллектуал салоҳиятга эга Буюк Британия Ўзбекистоннинг узоқ муддатли ва муҳим ҳамкоридир.
Кейинги йилларда мамлакатларимиз ўртасида дўстлик ва ўзаро ҳурматга асосланган кенг алоқалар йўлга қўйилиб, барқарор ривожланмоқда, янги лойиҳалар ва аниқ дастурлар билан бойимоқда.
Парламентлар, суд идоралари, адлия, таълим ва молия вазирликлари ўртасидаги шериклик кенгаймоқда.
Ўзбекистон ва Буюк Британия Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва бошқа нуфузли халқаро тузилмалар доирасида яқин ҳамкорликни йўлга қўйган.
Иқтисодий йўналишда ўзаро савдо ҳажми юқори суръат билан кўпаймоқда.
Ўзбекистон раҳбари мамлакатимиз инвестициялар ва инновациялар соҳасидаги ишга солинмаган улкан салоҳиятни тўлиқ рўёбга чиқаришдан манфаатдор эканини қайд этиб, банк иши ва молия, рақамли иқтисодиёт, “яшил” энергетика, геология, кимё ва бошқа устувор йўналишларда янги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш таклифини билдирди.
Туркманистон – энг яқин қўшнимиз. Тили, дини ва урф-одатлари муштарак бўлган халқларимиз кўп асрлар давомида ёнма-ён яшаб келмоқда.
Мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар кейинги йилларда барча йўналишларда – сиёсат, парламентлараро алоқалар, савдо ва иқтисодиёт, транспорт, энергетика, сув ва қишлоқ хўжалигида, маданий-гуманитар соҳада янги даражага кўтарилгани мамнуният билан қайд этилди.
Ўзбекистон Президентининг Ашхободга яқиндаги ташрифи, Туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов билан сермаҳсул музокаралар стратегик шерикликнинг янада чуқурлашишига хизмат қилди.
– Биз савдо алоқаларини кенгайтириш, иқтисодий соҳада ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва аниқ лойиҳаларни амалга ошириш, юк ташиш ва транзит ҳажмини кўпайтириш учун улкан салоҳиятга эгамиз, – деди Ўзбекистон етакчиси.
Кўп қиррали алоқаларни, жумладан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, бошқа етакчи халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасидаги яқин мулоқотни ва ўзаро қўллаб-қувватлаш амалиётини давом эттириш нияти билдирилди.
Бангладеш Халқ Республикаси – Жанубий Осиё ва бутун ислом оламида тез ривожланаётган давлат. Мамлакатларимиз ўртасидаги мулоқотлар фаоллашган.
Сиёсий ва савдо-иқтисодий йўналишларда “йўл хариталари” қабул қилинган. Тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, туризм тармоқларида шерикликни кенгайтириш, янги инвестиция лойиҳалари ва қўшма дастурларни амалга ошириш истиқболлари белгилаб олинган.
Маросим якунида Ўзбекистон Президенти элчиларга масъулиятли ва шарафли фаолиятида катта муваффақиятлар тилади, мамлакатларимиз ва халқларимиз ўртасидаги муносабатларни янада юксалтириш учун фаолроқ ишлаш ва ҳудудларимизга кўпроқ боришга чақирди.
Дипломатлар самимий қабул, самарали фаолиятига яратилган шароитлар учун миннатдорлик билдириб, бор билим ва саъй-ҳаракатларини икки томонлама алоқаларни янада ривожлантиришга қаратишларини таъкидладилар.

Президент Республики Узбекистан принял верительные грамоты вновь назначенных зарубежных послов
Сегодня, 30 августа состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну зарубежными послами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты у послов Китайской Народной Республики Юй Цзюня, Малайзии Ильхама Туа Бин Иллиаса, Великобритании Тимоти Смарта, Туркменистана Шодурды Мередова и Народной Республики Бангладеш Мухаммеда Монирул Ислама.
Глава нашего государства искренне поздравил вновь назначенных руководителей зарубежных дипломатических представительств с официальным началом своей деятельности
в Узбекистане.
Отмечен символизм проведения торжественной церемонии в дни широкого празднования многонациональным народом Узбекистана 32-летия государственной независимости.
Подчеркнуто, что в этом году в стране в соответствии с общепризнанными демократическими нормами успешно проведены важные политические мероприятия – референдум по принятию обновленной Конституции и президентские выборы. Их результаты закрепили необратимый курс проводимых реформ, которые также нашли отражение в Стратегии развития «Узбекистан – 2030».
Лидер Узбекистана особо отметил, что в условиях нарастания геополитической напряженности в мире, ослабления взаимного доверия, когда в разных регионах возникают новые очаги конфликтов, возрастают угрозы безопасности и устойчивому развитию, Узбекистан активно проводит открытую и прагматичную внешнюю политику.
Системно развиваются отношения со всеми странами мира, основанные на взаимном уважении и практическом сотрудничестве. Укрепляется многостороннее партнерство с Организацией Объединенных Наций, другими авторитетными международными организациями и региональными структурами.
В этом году в нашей стране состоятся саммит Организации экономического сотрудничества, Международная конференция по продовольственной безопасности под эгидой Организации Объединенных Наций, а также юбилейная сессия Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации.
Глава государства обратил внимание на ряд важных вопросов выведения на совершенно новый качественный и содержательный уровень отношений со странами, которые представляют вновь назначенные послы.
Обратившись к вновь назначенному послу Китая, Президент Республики Узбекистан подчеркнул, что Пекин является одним из наших надежных и проверенных временем друзей, отношения с которым за последние годы вышли на уровень всестороннего стратегического партнерства.
– Исторический государственный визит Председателя Китайской Народной Республики господина Си Цзиньпина в нашу страну год назад, а также наша продуктивная встреча в рамках саммита «Центральная Азия – Китай», состоявшаяся в мае текущего года в городе Сиане, дали мощный толчок развитию двусторонних отношений, – подчеркнул лидер Узбекистана.
В рамках реализации достигнутых на высшем уровне договоренностей уделяется особое внимание увеличению объемов взаимной торговли, расширению партнерства с ведущими китайскими компаниями в области высоких технологий и инноваций, реализации проектов и совместных программ в сферах «зеленой» экономики, цифровизации, искусственного интеллекта, возобновляемой энергетики, передовой промышленности и инфраструктуры, «умного» сельского хозяйства, медицины и фармацевтики, ускорению научно-образовательных и культурных обменов.
Запланирована встреча на высшем уровне в рамках международного форума «Один пояс, один путь», который состоится в октябре в Китае.
Малайзия – важный партнер Узбекистана в регионе Юго-Восточной Азии.
– Наши отношения последовательно развиваются на основе принципов взаимного уважения и традиционной дружбы. Взгляды и подходы наших государств по актуальным глобальным и региональным вопросам схожи или близки, – сказал Президент Узбекистана.
Выражена поддержка дальнейшего развития сотрудничества в области электроники и электротехники, информационных технологий, пищевой промышленности, туризма, образования
и других направлений, а также расширения партнерских отношений с ведущими малазийскими компаниями, особенно
в области нефтехимии.
В городах Ташкенте и Ургенче успешно осуществляет свою деятельность малазийский Университет «Бинари».
Активные обмены визитами также создают хорошую основу для встреч на высшем уровне.
Великобритания – страна с высоким политическим, экономическим и интеллектуальным потенциалом в мире – является долгосрочным и важным партнером Узбекистана.
В последние годы широкие связи между странами, основанные на принципах дружбы и взаимного уважения, стабильно развиваются и наполняются новыми проектами и конкретными программами.
Расширяется партнерство между парламентами, судебными органами, министерствами юстиции, образования и финансов.
Узбекистан и Великобритания наладили тесное сотрудничество в рамках Организации Объединенных Наций и других авторитетных международных структур.
В экономическом направлении растут высокими темпами объемы взаимной торговли.
Глава Узбекистана выразил заинтересованность в том, чтобы в полной мере задействовать огромный неиспользованный потенциал в области инвестиций и инноваций, а также предложил реализацию новых совместных проектов в сфере банковского дела и финансов, цифровой экономики, «зеленой» энергетики, геологии, химии и других приоритетных направлений.
Туркменистан является нашим ближайшим соседом, с которым мы живем бок о бок на протяжении многих веков, имеем общий язык, религию и обычаи.
С удовлетворением констатировалось, что отношения между нашими странами в последние годы вышли на новый уровень по всем направлениям – в политике, межпарламентских связях, торговле и экономике, транспорте, энергетике, водном и сельском хозяйстве, а также культурно-гуманитарной сфере.
Дальнейшему углублению стратегического партнерства послужили недавний визит Президента Узбекистана в Ашхабад, плодотворные переговоры с Национальным лидером туркменского народа, Председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым и Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым.
– Мы имеем огромный потенциал для расширения торговых связей, укрепления сотрудничества в экономической сфере и реализации конкретных проектов, а также для увеличения перевозок и транзитных грузов, – отметил лидер Узбекистана.
Выражено намерение продолжить тесные многосторонние контакты, в частности, тесный диалог и практику взаимной поддержки в рамках Организации Объединенных Наций, других ведущих международных и региональных организаций.
Народная Республика Бангладеш – быстрорастущая страна в Южной Азии и во всем мусульманском мире, с которой активизировались взаимные контакты.
Приняты «дорожные карты» по политическим и торгово-экономическим направлениям. Намечены перспективы расширения партнерства в текстильной, сельскохозяйственной, фармацевтической, туристической отраслях, а также в реализации новых инвестиционных проектов и совместных программ.
В завершение церемонии Президент Узбекистана пожелал послам больших успехов в ответственной и почетной миссии, призвав их активнее работать и чаще выезжать в регионы, чтобы вывести отношения между нашими странами и народами на более высокий уровень.
Дипломаты выразили признательность за теплый прием, созданные условия для их плодотворной деятельности и заверили, что приложат все свои знания и усилия для дальнейшего развития двусторонних связей.