Президент Самарқандни ривожлантириш имкониятларини кўрсатиб ўтди
Президент Шавкат Мирзиёев Самарқанд вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ҳамда йил якунига қадар амалга оширилиши лозим бўлган асосий вазифалар бўйича йиғилиш ўтказди.
Сўнгги йилларда вилоят изчил ривожланмоқда. Лекин бу барча туманларда мутаносиб эмас.
Масалан, ҳудуд саноатининг қарийб ярми Самарқанд шаҳрига тўғри келади. Ўтган етти ойда вилоятда 600 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ўзлаштирилган. Лекин уларнинг 78 фоизи Самарқанд шаҳри, Каттақўрғон, Пастдарғом ва Самарқанд туманлари ҳиссасига тўғри келган. Сўнгги беш йилда электр истеъмоли 1,5 бараварга ошган. Қишлоқ хўжалигида ҳосилдорлик, сувни тежаш етарли эмас.
Шу каби таҳлиллардан келиб чиқиб, Президентимиз тадбиркорлик, инвестиция, саноат, туризм соҳаларидаги имкониятларни кўрсатиб ўтди.
Маҳаллаларда тадбиркорлик ва деҳқончиликни қўллаб-қувватлаш, узум ва писта етиштиришни кўпайтириш, серқатнов йўллар бўйида хизмат кўрсатиш соҳасида аҳолини ишли қилиш зарурлиги таъкидланди.
“Ургут” эркин иқтисодий зонасининг 15 та тумандаги ҳудуди ва вилоятдаги 106 та саноат зонасини инфратузилма билан таъминлаш учун шу йилнинг ўзида 170 миллиард сўм ажратилган. Лекин уларда 620 гектар ер бўш турибди. Мутасаддиларга инфратузилма муаммосини ҳал этиб, ушбу майдонларга тадбиркорларни жалб этиш бўйича топшириқ берилди.
Оқдарё ва Пастдарғомдаги подстанцияларни янгилаш, йил якунигача Каттақўрғон тумани ва Самарқанд шаҳрида қуввати 250 мегаватт бўлган 2 та қуёш электр станциясини ишга тушириш вазифаси қўйилди.
Вилоятда туризм соҳасида 20 мингта доимий иш ўрни яратиш ва экспортни 500 миллион долларга етказиш имконияти борлиги қайд этилди. Бунинг учун жозибадор дастурларни кўпайтириш, йўлларни ва жамоат транспортини қулай қилиш зарурлиги таъкидланди. Туризм салоҳияти юқори 100 та маҳалла ва қишлоқда “туризм ипотекаси” дастури асосида янги саёҳат манзиллари очиш бўйича кўрсатма берилди.
- Одамларимиз биз белгилаб олган жуда катта вазифаларнинг ижросини кутяпти. Ҳар бир ҳоким ҳудудидаги имкониятдан тўғри фойдаланиб, маҳсулот чиқариб, одамларга иш ўрни яратмаса, буни четдан келиб ҳеч ким қилиб бермайди. Натижадорликни ҳар йили ошириб бориш зарур. Қолган тўрт ой келгуси йилга мустаҳкам замин ясайдиган ойлар бўлиши керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар бўйича вилоят ва туманлар ҳокимлари, соҳа мутасаддилари ахборот берди.

Президент обозначил возможности для развития Самаркандской области
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по социально-экономическому развитию Самаркандской области и основным задачам, которые необходимо выполнить до конца года.
В последние годы область динамично развивается. Однако темпы роста отличаются от района к району.
Так, почти половина промышленности региона приходится на город Самарканд. За последние семь месяцев освоено 600 миллионов долларов прямых иностранных инвестиций. Но 78 процентов этой суммы пришлись на город Самарканд, Каттакурганский, Пастдаргомский и Самаркандский районы. За последние пять лет потребление энергии выросло в 1,5 раза. В сельском хозяйстве неравномерная урожайность и высокий расход воды.
Исходя из анализа проблемных вопросов, Президент наметил имеющиеся возможности в сферах предпринимательства, инвестиций, промышленности и туризма.
Указано на необходимость поддержки предпринимательства и приусадебного хозяйства в махаллях, расширения выращивания винограда и фисташки, обеспечения занятости людей в сфере придорожного сервиса.
В этом году на обеспечение инфраструктурой территорий свободной экономической зоны "Ургут" в 15 районах и 106 промышленных зон области выделено 170 миллиардов сумов. Однако в них не используются 620 гектаров земель. Ответственным лицам поручено решить проблемы с инфраструктурой и привлечь к этим участкам предпринимателей.
Определены задачи по обновлению подстанций Акдарьи и Пастдаргома, строительству 2 фотоэлектрических станций мощностью 250 мегаватт в городе Самарканде.
Указано на наличие возможностей для создания в сфере туризма области 20 тысяч постоянных рабочих мест и доведения экспорта до 500 миллионов долларов. Для этого необходимо внедрить больше привлекательных туров, повысить удобство пользования дорогами и общественным транспортом. Дано указание организовать в 100 привлекательных с точки зрения туризма махаллях и селах новые точки интереса на основе программы "туристической ипотеки".
- Наши народ ждет реализации тех очень больших задач, которые мы определили. Если каждый хоким не будет использовать возможности своего региона, производить продукцию и создавать рабочие места для людей, никто не придет со стороны и не сделает это за них. Следующие четыре месяца должны стать месяцами, которые создадут прочную основу на следующий год, - сказал Шавкат Мирзиёев.
По обсужденным на совещании вопросам отчитались хокимы области и районов, ответственные лица отраслей.