Қорабоғда Мирзо Улуғбек номидаги мактаб очилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Озарбайжонга ташрифининг иккинчи кунида икки давлат раҳбарлари рафиқалари билан бирга Фузулий ва Шуша шаҳарларига ташриф буюрдилар.
Ўтган қарийб 30 йилда Фузулий буткул вайрон бўлиб, “арвоҳ шаҳар”га айланган эди. Ҳарбий ҳаракатларга қадар бу ерда 18 минг нафарга яқин аҳоли истиқомат қилган.
2020 йилда қайта тиклаш ишлари бошлангач, шаҳарга аста-секин ҳаёт қайтмоқда. Уй-жойлар қурилиб, ижтимоий ва транспорт инфратузилмаси бунёд этилмоқда.
Ушбу муҳим ва оғир паллада Ўзбекистон Озарбайжон билан бирга. Зеро, халқларимиз ўртасидаги муносабатларнинг илдизлари узоқ ўтмишга эга. Бизларни бир дин, тил ва анъаналар, маънавий қадриятлар ва маданият муштараклиги бирлаштириб туради.
Мустаҳкам дўстлик ва биродарлик ифодаси сифатида мамлакатимиз етакчиси 2021 йил 31 март куни ўтган Туркий кенгашнинг норасмий саммитида Ўзбекистон Қорабоғ заминидаги ёдгорликлар, маданият ва маърифат масканларини қайта тиклашга ўз ҳиссасини қўшишга тайёр эканини таъкидлаган эди.
Фузулий шаҳрида 960 нафар ўқувчига мўлжалланган замонавий мактаб қурилиши Президентимиз ташаббусининг амалий ифодаси бўлди.
Мирзо Улуғбек номидаги 1-сонли мактабда 40 та синфхона, 6 та лаборатория, 2 та информатика хонаси, 5 та функционал ўқув хонаси, мажлислар ва спорт заллари, ошхона, кутубхона мавжуд. Футбол майдони, дам олиш ва тадбирлар ўтказиш учун жойлар, югуриш йўлаклари ташкил қилинган.
Янги мактаб халқларимизни янада яқинлаштириш, ўсиб келаётган озарбайжонлик ўғил-қизларни Ўзбекистоннинг бой тарихи ва маданиятига, буюк аждодларимизнинг меросига ошно қилишга хизмат қилади.
Икки мамлакат етакчилари рафиқалари билан бирга байрамона тасмани кесиб, мактабни тантанали равишда очдилар.
Президентлар ўқув бинолари ва мактаб ҳудуди билан танишиб, ўқувчилар билан самимий суҳбатлашдилар, уларга ўқишда муваффақият тиладилар.
Сўнг давлат раҳбарлари Фузулий шаҳрида барпо этилаётган уй-жой мажмуасига ташриф буюрдилар.
Президентлар мажмуадаги хонадон эгалари билан учрашдилар. Давлатимиз раҳбари уларни янги уйли бўлгани билан табриклади.
Самимий суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Озарбайжон халқларининг мустаҳкам дўстлиги ва қардошлик алоқалари ҳақида сўз борди.
Мамлакатимиз етакчиси Фузулийда ҳаёт барқарор ҳолатга қайтаётганидан мамнунлигини билдирди, Президент Илҳом Алиев раҳбарлигида Қорабоғни қайта тиклаш ва ривожлантириш, аҳолининг фаровон турмуши учун қулай шароитлар яратиш бўйича олиб борилаётган бунёдкорлик ишларини юксак баҳолади. Озарбайжон халқига тинчлик, осойишталик ва равнақ тилаклари билдирилди.
Давлат раҳбарлари янги хонадонларни кириб кўрдилар. Сўнг етакчилар баландликдан туриб вайронагарчилик оқибатларини ва қурилиш ишларини боришини кузатдилар. Президентимизга Фузулийни қайта тиклаш режалари тўғрисида сўзлаб берилди.

В Карабахе открылась школа имени Мирзо Улугбека
Во второй день визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Азербайджан главы двух государств вместе с супругами посетили города Физули и Шушу.
За минувшие почти 30 лет Физули был полностью разрушен и превратился в город-призрак. До военных действий здесь проживало около 18 тысяч человек.
После начала восстановительных работ в 2020 году жизнь постепенно возвращается в город. Возводятся жилье, социальная и транспортная инфраструктура.
В этот важный и трудный момент Узбекистан стоит рядом с Азербайджаном. Ведь взаимоотношения наших народов своими корнями уходят глубоко в историю. Нас объединяют одна религия, близость языка и традиций, духовных ценностей и культур.
В знак прочной дружбы и солидарности руководитель Узбекистана на неформальном саммите Тюркского совета 31 марта 2021 года отметил готовность Узбекистана внести свой вклад в восстановление памятников, объектов культуры и просвещения на земле Карабаха.
Практическим воплощением инициативы Президента Узбекистана стало возведение в городе Физули современной школы №1 имени Мирзо Улугбека, рассчитанной на 960 учеников.
В школе имеются 40 классов, 6 лабораторий, 2 кабинета информатики, 5 функциональных учебных кабинетов, актовый и спортивный залы, столовая, библиотека. На её территории построено футбольное поле, места для отдыха и проведения мероприятий, беговые дорожки.
Новая школа послужит дальнейшему сближению наших народов, приобщению юных азербайджанцев к богатой истории и культуре Узбекистана, наследию наших великих предков.
Лидеры двух стран вместе с супругами перерезали красную ленту и торжественно открыли школу.
Президенты осмотрели учебные корпуса и территорию школы, тепло побеседовали с учениками, пожелав им успехов в учебе.
Затем главы государств посетили строящийся жилой комплекс в городе Физули.
Президенты встретились с жителями массива, которым были вручены ключи от новых квартир. Глава нашего государства поздравил их с новосельем.
В искренней беседе говорилось о крепкой дружбе и братских отношениях народов Узбекистана и Азербайджана.
Лидер нашей страны с удовлетворением отметил возвращение жизни в Физули в нормальное русло, высоко оценил проводимую под руководством Президента Ильхама Алиева созидательную работу по восстановлению и развитию Карабаха, обеспечению максимально комфортных условий для населения. Выражены пожелания мира, спокойствия и процветания народу Азербайджана.
Главы государств посетили новые квартиры. Затем лидеры поднялись на обзорную площадку и осмотрели последствия разрушений и ход строительных работ. Президенту Узбекистана рассказали о планах по восстановлению Физули.