Озиқ-овқат ва энергия таъминотидаги долзарб вазифалар белгиланди
Бухоро шаҳрида 11 август куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида озиқ-овқат маҳсулотларини кўпайтириш орқали нарх-наво барқарорлигини сақлаш ҳамда аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларини энергия ресурслари билан кафолатли таъминлаш масалалари юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Бу йилги қаҳратон қиш ва ёздаги ўта иссиқ кунлар синовли бўлди. Шу боис, келаётган қишга ҳозирданоқ тайёрланиш, бунинг учун етарли озиқ-овқат захирасини шакллантириш ва энергия барқарорлигини таъминлаш зарур.
Ўтган йилларда пахта ва ғалла майдонлари қисқартирилиб, аҳолига деҳқончилик учун 200 минг гектар ажратилгани озиқ-овқат маҳсулотларини кўпайтиришда муҳим омил бўлди. Натижада 700 минг нафар аҳоли доимий, яна 1 миллион 300 минг нафари мавсумий иш билан таъминланди. 605 минг нафар деҳқонларнинг даромади ошди. Картошка, пиёз, сабзи билан ўзини ўзи таъминлайдиган туманлар кўпайди.
Шу билан бирга, кўп туман ва шаҳарлар сабзавотлар, гўшт ва тухумни бошқа ҳудудлардан олиб келмоқда. Ҳокимлар ажратилган ерлардан фойдаланишни тўғри ташкил қила олмаяпти.
Шу боис давлатимиз раҳбари бу борада янги ташаббусларни билдирди. Энди дастлабки босқичда 10 йил муддатга ажратилган 73 минг гектар майдоннинг ижара муддатлари 30 йилга узайтириб берилади. Бўш турган 100 минг гектар яйловларни чорваси бор аҳоли камида 10 гектардан 10 йил муддатга ижарага олишига рухсат берилади. “Ижтимоий ҳимоя реестри”га киритилган эҳтиёжманд аҳолига ерларни беришда улар ер учун барча тўловлардан озод қилинади.
Талабгор топилмаган майдонларни сувли ва аҳолига яқин ерларга алмаштириш, янги экин жойларини очиқ-ошкора савдога чиқариш бўйича кўрсатмалар берилди.
Булар ҳисобига 1 миллион тонна маҳсулот етиштириб, қўшимча 800 минг аҳолини даромадли қилиш мумкинлиги айтилди.
Дала четларида узум, кади, қовун, тарвуз ва сабзавот экиб, қўшимча 220 минг тонна маҳсулот етиштириш, 600 минг бош парранда ва 300 минг дона асалари оиласини боқиш бўйича дастур ижроси кўриб чиқилди.
Нархларни жиловлаш такрорий экинларни кўпайтириш ва маҳсулот ҳажмини ошириш орқали бўлиши кераклиги таъкидланди.
Сўнгги йилларда иссиқхоналар майдони 3 баробарга кўпайиб, уларда етиштирилаётган маҳсулотлар ҳажми 90 минг тоннадан 300 минг тоннага кўпайган. Уларда 150 минг аҳоли юқори даромадли иш билан банд.
Куз-қиш мавсумида иссиқхоналарга ёқилғи маҳсулотларини узлуксиз етказиб бериш, зарур бўлса, бунинг хариди учун кредитлар ажратиш муҳимлиги қайд этилди.
Йиғилишда аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларини энергия ресурслари билан кафолатли таъминлаш вазифалари ҳам муҳокама қилинди.
Юртимизда “яшил энергетика”ни ривожлантириш, иқтисодиётга энергия тежамкор технологияларни жорий этиш бўйича катта ишлар қилинмоқда.
Ўтган даврда 430 Мегаваттли қайта тикланувчи энергия манбалари ишга туширилди. Шунинг ўзи йилига 1,2 миллиард киловатт соат электр энергиясини ишлаб чиқармоқда. Бу – ижтимоий соҳа объектлари йиллик истеъмолининг 60 фоизига тенг, дегани.
Бугунги кунда ижтимоий соҳа ва тадбиркорлик объектлари ҳамда аҳоли хонадонларида 250 Мегаватт қуёш панеллари ўрнатилди.
Шу билан бирга, энергия ресурсларини тежаш тобора долзарб бўлиб бормоқда. Йил якунига қадар 3,7 миллиард киловатт соат электр ва 2,4 миллиард куб метр газни иқтисод қилиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Иккинчи ярим йилликда 30 миллиард куб метр газ қазиб олиш ҳамда ерости газ омборларида захирани камида 3,5 миллиард куб метрга етказиш, 41 миллиард киловатт соат электр ишлаб чиқариш вазифаси белгиланди.
Электр тармоқлари ва трансформаторларни тўлиқ таъмирлаш, энергия ресурслари истеъмолида тартиб-интизомни кучайтириш бўйича топшириқлар берилди.

Определены актуальные задачи в продовольственной безопасности и энергоснабжении
В городе Бухаре 11 августа под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по вопросам обеспечения стабильности цен через увеличение производства продовольственной продукции и гарантированного снабжения энергоресурсами населения и отраслей экономики.
Суровая зима и аномально жаркая погода летом стали причиной ряда проблем. Поэтому уже сейчас необходимо готовиться к предстоящей зиме, сформировать достаточный резерв продовольствия и обеспечить стабильность энергосистемы, отмечалось на совещании.
В последние годы за счет сокращения посевных площадей под хлопчатник и зерно населению было выделено 200 тысяч гектаров земли для сельского хозяйства, что стало важным фактором увеличения производства продовольствия. В результате 700 тысяч человек были обеспечены постоянной, еще 1,3 миллиона человек - сезонной работой. Увеличились доходы 605 тысяч фермеров. Растет число районов, обеспечивающих самиx себя картофелем, луком и морковью.
В то же время многие районы и города получают овощи, мясо и яйца из других регионов. Хокимам не удается правильно организовать использование выделенных земель.
Поэтому глава государства озвучил новые инициативы в этом направлении. Определено, что отныне срок аренды 73 тысяч гектаров земель, выделенных на 10 лет, будет продлен до 30 лет. 100 тысяч гектаров неиспользуемых пастбищ будет разрешено предоставлять в аренду населению со скотом сроком на 10 лет, площадь одного участка составит не менее 10 гектаров. При выдаче земли нуждающемуся населению, включенному в «Регистр социальной защиты», оно будет освобождено от уплаты всех видов земельных платежей.
Дано указание заменить участки, не вызвавшие интерес у населения, на земли, близкие к источникам воды и населенным пунктам, выставить на прозрачные торги новые посевные земли.
Подчеркнуто, что это позволит заготовить 1 миллион тонн продукции и обеспечить доходом дополнительно 800 тысяч человек.
Рассмотрена реализация программы по выращиванию винограда, тыквы, дыни, арбуза и овощных культур по краям полей, заготовке за счет этого 220 тысяч тонн дополнительной продукции, содержанию 600 тысяч голов домашней птицы и 300 тысяч пчелиных ульев.
Отмечалось, что сдерживание роста цен должно осуществляться за счет расширения выращивания повторных культур и наращивания объемов производства.
За последние годы площадь теплиц по стране увеличилась втрое, а объем выращиваемой в них продукции - с 90 тысяч до 300 тысяч тонн. В них высокооплачиваемым трудом заняты 150 тысяч человек.
В связи с этим указано на важность бесперебойной поставки топлива тепличным хозяйствам в осенне-зимний сезон, а также, при необходимости, выделения кредитов на ее закупку.
На совещании также обсуждены задачи гарантированного обеспечения энергоресурсами населения и отраслей экономики.
В нашей стране ведется большая работа по развитию «зеленой» энергетики и внедрению в экономику энергосберегающих технологий.
За истекший период введено в эксплуатацию 430 МВт возобновляемых источников энергии. За счет этого вырабатывается 1,2 миллиарда киловатт-часов электроэнергии в год, что равно 60 процентам годового потребления объектов социальной сферы.
На сегодняшний день в социальных и предпринимательских объектах, на домах населения установлены солнечные панели мощностью 250 МВт.
В то же время возрастает актуальность экономии энергоресурсов. Подчеркнута необходимость экономии до конца года 3,7 миллиарда киловатт-часов электроэнергии и 2,4 миллиарда кубометров газа.
Поставлена задача добыть во втором полугодии 30 миллиардов кубометров газа, увеличить запасы в подземных газохранилищах минимум до 3,5 миллиарда кубометров, произвести 41 миллиард киловатт-часов электроэнергии.
Дано поручение полностью отремонтировать электрические сети и трансформаторы, укрепить дисциплину в сфере потребления энергоресурсов.