ИТИМ директори Обид Ҳакимов: Хитой Марказий Осиёнинг барча давлатлари учун муҳим стратегик шериклардан биридир
Сўнгги 6 йилда Марказий Осиё давлатларининг Хитой билан умумий товар айирбошлаш ҳажми 2 баробарга 24,3 миллиард доллардан 49,6 миллиард долларга ошди
Ўзбекистон делегацияси Пекин шаҳрида Ривожланиш бўйича Халқаро билимлар маркази (РХБМ) томонидан ташкил этилган «Билимларни ривожлантириш: Хитой-Марказий Осиё» мавзусидаги симпозиумида иштирок этди.
Тадбирдан кўзланган мақсад Хитой ва Марказий Осиё (МО) ўртасида билим алмашиш тармоғини ривожлантириш ва келгусида ҳамкорликдаги тадқиқотлар учун устувор йўналишларни шакллантиришдан иборат эди.
РХБМ 2017 йилда Си Цзинпин ташаббуси билан БМТ 2015 йилги ривожланиш саммитида ташкил этилган. Билимларни ривожлантириш, халқаро ҳамкорлик ва барқарор ривожланиш соҳасидаги тадқиқотлар билан шуғулланади.
Тадбирда Марказий Осиё мамлакатлари давлат сектори вакиллари, илмий ва эксперт-таҳлил доиралари вакиллари, хорижий экспертлар иштирок этди.
Анжуман давомида Марказий Осиё мамлакатларидаги ривожланиш муаммолари, жумладан, камбағалликни камайтириш, озиқ-овқат хавфсизлиги, саноат кооперацияси, яшил ривожланиш ва рақамлаштириш масалалари, шунингдек, Марказий Осиё ва Хитой ўртасида янада кўпроқ билим алмашиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Хитой Давлат Кенгаши ҳузуридаги Ривожланиш тадқиқотлар маркази директори, Ривожланиш бўйича Хитой халқаро билимлар маркази директори Лу Хао ялпи мажлисдаги нутқида Хитой томони Марказий Осиё мамлакатлари учун билим ва тажриба алмашиш, камбағалликни камайтириш сиёсати, иқтисодиёт тармоқларида инновациялар ва инсон салоҳиятини ривожлантиришда ҳамкорлик учун тайёрлигини таъкидлади.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (ИТИМ) директори Обид Хакимов ялпи мажлисда сўзга чиқиб, Ўзбекистон Марказий Осиёнинг барча мамлакатлари учун асосий стратегик ҳамкорлардан бири бўлган Хитой билан муносабатларни ривожлантириш ва мустаҳкамлашга устувор аҳамият бераётганини таъкидлади. Шундай қилиб, мамлакатлар ўртасидаги ҳамкорлик жадал ривожланмоқда ва Хитой ташаббуси билан яратилган «Марказий Осиё – Хитой» ҳамкорликнинг янги формати уни янги босқичга кўтаришга ёрдам беради, унинг биринчи саммити жорий йилнинг май ойида Сиан шаҳрида бўлиб ўтди.
ИТИМ директори Марказий Осиё мамлакатлари ва Хитой ўртасидаги ҳамкорликда савдо алоқалари алоҳида ўрин тутишини таъкидлади. Сиан саммитида, биринчи навбатда, саноат товарлари ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ўзаро етказиб беришнинг мутаносиб ўсиши, самарали савдо-логистика инфратузилмаси ва замонавий улгуржи савдони шакллантириш, «яшил» ва экспресс йўлак тизимини жорий этиш, шунингдек, умумий электрон тижорат платформаларини яратиш ҳисобига 2030 йилга келиб Марказий Осиё мамлакатларининг Хитой билан товар айирбошлаш ҳажмини икки баробар ошириш вазифасини ҳал этишга қатъий ишонч билдирилди.
Обид Хакимов, шунингдек, ўз нутқида сўнгги йилларда Марказий Осиё мамлакатлари иқтисодиёти ўртача 5,5% юқори ўсиш суръатларини кўрсатганини, сўнгги 6 йил ичида Марказий Осиё мамлакатларининг умумий ЯИМ 291 миллиард доллардан 406 миллиард долларгача 1,4 баробар ўсганини айтиб ўтди. Таъкидланганидек, Хитой барча Марказий Осиё мамлакатларининг асосий савдо-иқтисодий ва инвестициявий шериклари қаторига киради ҳамда Марказий Осиё мамлакатлари савдо айланмасида энг яхши 1-3 ўринларни эгаллайди.
Ҳисоб-китобларга кўра, сўнгги 6 йилда Марказий Осиё давлатларининг Хитой билан умумий товар айирбошлаш ҳажми 2 баробарга 24,3 миллиард доллардан 49,6 миллиард долларга, экспорт 1,8 баробарга 14,5 миллиард доллардан 26,4 миллиард долларга, импорт 2,4 баробарга 9,8 миллиард доллардан 23,2 миллиард долларга ошган.
Ўзаро савдо ҳажми сезиларли даражада кўтарилди. Ўзбекистоннинг Хитой билан товар айирбошлаш ҳажми 6 йилда 1,9 баробар 4,7 миллиард доллардан 8,9 миллиард долларга, экспорт 1,2 баробар 2,0 миллиард доллардан 2,5 миллиард долларга, импорт 2,4 баробар 2,7 миллиард доллардан 6,4 миллиард долларга ўсди. Шу билан бирга, 2022 йилда Хитойнинг Ўзбекистон ташқи савдосидаги улуши 17,9%, экспортда 13,0%, импортда 20,9%ни ташкил этди.
2023 йилнинг биринчи ярим йиллиги якунларига кўра, Ўзбекистоннинг савдо ҳамкорлари орасида Хитой биринчи ўринга чиқди.
Ўзбекистоннинг Хитой билан инвестициявий ҳамкорлигида ҳам барқарор ўсиш кузатилмоқда. 2017 йилдан буён ўзлаштирилган Хитой инвестицияларининг умумий ҳажми 5 баробар ошди ва 11 миллиард долларни ташкил этди. Биргина 2022 йилнинг ўзида 2,2 миллиард доллар Хитой инвестицияси ўзлаштирилди, Ўзбекистон иқтисодиётининг турли тармоқларида Хитой капитали иштирокидаги 1860 корхона фаолият кўрсатмоқда, бу 6 йил аввалгидан 2,3 баробар кўпдир.
Обид Хакимов Ўзбекистон ўзаро ҳамкорлик қилиш ва Хитой тажрибасини ўзлаштиришдан манфаатдор бўлган устувор йўналишларни қайд этди. Қишлоқ хўжалиги ва саноатни самарали ривожлантириш, қайта тикланувчи энергия манбалари, транспорт коммуникациялари ва камбағалликни камайтириш сиёсати соҳаларида Хитой билимлари, инновациялари ва технологиялари шулар жамласидандир.
Хулоса ўрнида таъкидлаш керакки, ушбу кўрсаткичларга эришиш учун Хитой билан ҳамкорликни кенгайтириш ва Ўзбекистон ҳудудларида ушбу мамлакатнинг илғор тажрибасини жорий этиш ёрдам беради. Биргаликдаги саъй-ҳаракатлар замонавий муаммоларни самарали ҳал этишга ҳамда икки томонлама ва кўп томонлама форматдаги истиқболли лойиҳаларни муваффақиятли амалга оширишга ҳам хизмат қилади.
Бундан ташқари, Ўзбекистон делегацияси ташриф доирасида симпозиум иштирокчиларининг жойларда олиб борилаётган камбағалликни қисқартириш сиёсати билан танишиш мақсадида Уйши қишлоғига икки кунлик сафар ташкил этилди. Мутахассислар ҳудудларнинг саноат салоҳиятини ривожлантириш ва сайёҳлик зоналарини комплекс ривожлантириш бўйича Хитой тажрибасининг амалий жиҳатлари билан танишдилар.

Obid Khakimov, the Director of the CERR: China is one of the key strategic partners for all Central Asian countries
Over the past 6 years, the total trade turnover of the Central Asian countries with China has increased by 2 times from $24.3 billion to $49.6 billion
The delegation of Uzbekistan took part in the China-Central Asia Development Knowledge Symposium, organized by the Center for International Knowledge on Development (CIKD) in Beijing.
The purpose of the event was the development of a knowledge exchange network between China and Central Asia (CA) and the formation of priority areas for future joint research.
The CIKD was founded in 2017 on the initiative of Xi Jinping at the UN Development Summit in 2015. Engaged in research in the field of knowledge development, international cooperation and sustainable development.
The event was attended by representatives of the public sector of Central Asian countries, scientific and expert-analytical circles, foreign experts.
During the event, development challenges in Central Asian countries were discussed, including issues of poverty reduction, food security, industrial cooperation, green development and digitalization, as well as opportunities for further knowledge exchange between Central Asia and China.
In his speech at the plenary session, Lu Hao, Director of the Development Research Center under the State Council of the People's Republic of China and the Center for International Knowledge on Development, noted the readiness to share China's knowledge and experience for Central Asian countries in the field of poverty reduction policy, innovations in economic sectors and human development.
Director of the Center for Economic Research and Reforms – Obid Khakimov, speaking at the plenary session, noted that Uzbekistan attaches priority importance to the development and strengthening of relations with China, which is one of the key strategic partners for all Central Asian countries. Cooperation between the countries is developing dynamically, and a new format of cooperation "Central Asia – China", created at the initiative of China, will help bring it to a new level. The 1st "Central Asia – China" Summit was held in May this year in Xi'an.
The Director of the CERR noted that trade relations occupy a special place in cooperation between Central Asian countries and China. At the Xi'an Summit, firm confidence was also expressed in solving the task of doubling the trade turnover of the Central Asian countries with China by 2030, primarily due to the balanced growth of mutual supplies of industrial goods and agricultural products, the formation of an effective trade and logistics infrastructure and modern wholesale distribution networks, the introduction of a "green" and "express" corridors, as well as the creation of common e-commerce platforms.
In his speech, the Director of the CERR said that in recent years the economies of the Central Asian countries have demonstrated high growth rates of 5.5% on average, the total GDP of the Central Asian countries has grown 1.4 times over the past 6 years from $291 billion up to $406 billion. The merit of China, with which the economic cooperation of the Central Asian countries is developing dynamically, was noted. China is among the main trade, economic and investment partners of all Central Asian countries and occupies the top 1-3 places in the trade turnover of Central Asian countries.
According to estimates, over the past 6 years, the total trade turnover of the Central Asian countries with China has increased by 2 times from $24.3 billion to $49.6 billion, exports increased 1.8 times from $14.5 billion up to $26.4 billion, imports increased 2.4 times from $9.8 billion up to $23.2 billion. China's share in the trade turnover of the Central Asian countries increased from 18.4% to 22.2%.
There has been a significant increase in the volume of mutual trade. The trade turnover of Uzbekistan with China has increased 1.9 times in 6 years from $4.7 billion up to $8.9 billion, exports increased 1.2 times from $2.0 billion up to $2.5 billion, imports increased 2.4 times from $2.7 billion up to $6.4 billion. At the same time, China's share in Uzbekistan's foreign trade in 2022 was 17.9%, 13.0% in exports, 20.9% in imports.
According to the results of the 1st half of 2023, China came out on top of Uzbekistan's trading partners, China's share in the total turnover of our country amounted to 18.1%.
Uzbekistan's investment cooperation with China is also experiencing steady growth. The total volume of mastered Chinese investments has increased 5 times since 2017 and amounted to $11 billion. In 2022 alone, $2.2 billion was disbursed. There are 1,860 enterprises with Chinese capital operating in various sectors of Uzbekistan's economy, which is 2.3 times more than 6 years ago.
Obid Khakimov named priority areas in which Uzbekistan is interested in interacting and adopting the Chinese experience. In particular, the implementation of Chinese knowledge, innovations and technologies in the areas of effective development of agriculture and industry, renewable energy sources, transport communications and poverty reduction policies.
In conclusion, it was emphasized that the achievement of these indicators will be facilitated by the expansion of cooperation with China and the introduction of advanced Chinese experience in the regions of Uzbekistan, and joint efforts will help to effectively cope with modern challenges and successfully implement promising projects in both bilateral and multilateral formats.
In addition, within the framework of the visit of the Uzbek delegation, a two-day trip of the Symposium participants to the village of Uishi was organized to familiarize with the ongoing poverty reduction policy on the ground. The experts got acquainted with the practical aspects of the Chinese experience in the development of the industrial potential of the regions and the integrated development of tourist zones.