ИТИМ директори Обид Ҳакимов: Хитой Марказий Осиёнинг барча давлатлари учун муҳим стратегик шериклардан биридир
Сўнгги 6 йилда Марказий Осиё давлатларининг Хитой билан умумий товар айирбошлаш ҳажми 2 баробарга 24,3 миллиард доллардан 49,6 миллиард долларга ошди
Ўзбекистон делегацияси Пекин шаҳрида Ривожланиш бўйича Халқаро билимлар маркази (РХБМ) томонидан ташкил этилган «Билимларни ривожлантириш: Хитой-Марказий Осиё» мавзусидаги симпозиумида иштирок этди.
Тадбирдан кўзланган мақсад Хитой ва Марказий Осиё (МО) ўртасида билим алмашиш тармоғини ривожлантириш ва келгусида ҳамкорликдаги тадқиқотлар учун устувор йўналишларни шакллантиришдан иборат эди.
РХБМ 2017 йилда Си Цзинпин ташаббуси билан БМТ 2015 йилги ривожланиш саммитида ташкил этилган. Билимларни ривожлантириш, халқаро ҳамкорлик ва барқарор ривожланиш соҳасидаги тадқиқотлар билан шуғулланади.
Тадбирда Марказий Осиё мамлакатлари давлат сектори вакиллари, илмий ва эксперт-таҳлил доиралари вакиллари, хорижий экспертлар иштирок этди.
Анжуман давомида Марказий Осиё мамлакатларидаги ривожланиш муаммолари, жумладан, камбағалликни камайтириш, озиқ-овқат хавфсизлиги, саноат кооперацияси, яшил ривожланиш ва рақамлаштириш масалалари, шунингдек, Марказий Осиё ва Хитой ўртасида янада кўпроқ билим алмашиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Хитой Давлат Кенгаши ҳузуридаги Ривожланиш тадқиқотлар маркази директори, Ривожланиш бўйича Хитой халқаро билимлар маркази директори Лу Хао ялпи мажлисдаги нутқида Хитой томони Марказий Осиё мамлакатлари учун билим ва тажриба алмашиш, камбағалликни камайтириш сиёсати, иқтисодиёт тармоқларида инновациялар ва инсон салоҳиятини ривожлантиришда ҳамкорлик учун тайёрлигини таъкидлади.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (ИТИМ) директори Обид Хакимов ялпи мажлисда сўзга чиқиб, Ўзбекистон Марказий Осиёнинг барча мамлакатлари учун асосий стратегик ҳамкорлардан бири бўлган Хитой билан муносабатларни ривожлантириш ва мустаҳкамлашга устувор аҳамият бераётганини таъкидлади. Шундай қилиб, мамлакатлар ўртасидаги ҳамкорлик жадал ривожланмоқда ва Хитой ташаббуси билан яратилган «Марказий Осиё – Хитой» ҳамкорликнинг янги формати уни янги босқичга кўтаришга ёрдам беради, унинг биринчи саммити жорий йилнинг май ойида Сиан шаҳрида бўлиб ўтди.
ИТИМ директори Марказий Осиё мамлакатлари ва Хитой ўртасидаги ҳамкорликда савдо алоқалари алоҳида ўрин тутишини таъкидлади. Сиан саммитида, биринчи навбатда, саноат товарлари ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ўзаро етказиб беришнинг мутаносиб ўсиши, самарали савдо-логистика инфратузилмаси ва замонавий улгуржи савдони шакллантириш, «яшил» ва экспресс йўлак тизимини жорий этиш, шунингдек, умумий электрон тижорат платформаларини яратиш ҳисобига 2030 йилга келиб Марказий Осиё мамлакатларининг Хитой билан товар айирбошлаш ҳажмини икки баробар ошириш вазифасини ҳал этишга қатъий ишонч билдирилди.
Обид Хакимов, шунингдек, ўз нутқида сўнгги йилларда Марказий Осиё мамлакатлари иқтисодиёти ўртача 5,5% юқори ўсиш суръатларини кўрсатганини, сўнгги 6 йил ичида Марказий Осиё мамлакатларининг умумий ЯИМ 291 миллиард доллардан 406 миллиард долларгача 1,4 баробар ўсганини айтиб ўтди. Таъкидланганидек, Хитой барча Марказий Осиё мамлакатларининг асосий савдо-иқтисодий ва инвестициявий шериклари қаторига киради ҳамда Марказий Осиё мамлакатлари савдо айланмасида энг яхши 1-3 ўринларни эгаллайди.
Ҳисоб-китобларга кўра, сўнгги 6 йилда Марказий Осиё давлатларининг Хитой билан умумий товар айирбошлаш ҳажми 2 баробарга 24,3 миллиард доллардан 49,6 миллиард долларга, экспорт 1,8 баробарга 14,5 миллиард доллардан 26,4 миллиард долларга, импорт 2,4 баробарга 9,8 миллиард доллардан 23,2 миллиард долларга ошган.
Ўзаро савдо ҳажми сезиларли даражада кўтарилди. Ўзбекистоннинг Хитой билан товар айирбошлаш ҳажми 6 йилда 1,9 баробар 4,7 миллиард доллардан 8,9 миллиард долларга, экспорт 1,2 баробар 2,0 миллиард доллардан 2,5 миллиард долларга, импорт 2,4 баробар 2,7 миллиард доллардан 6,4 миллиард долларга ўсди. Шу билан бирга, 2022 йилда Хитойнинг Ўзбекистон ташқи савдосидаги улуши 17,9%, экспортда 13,0%, импортда 20,9%ни ташкил этди.
2023 йилнинг биринчи ярим йиллиги якунларига кўра, Ўзбекистоннинг савдо ҳамкорлари орасида Хитой биринчи ўринга чиқди.
Ўзбекистоннинг Хитой билан инвестициявий ҳамкорлигида ҳам барқарор ўсиш кузатилмоқда. 2017 йилдан буён ўзлаштирилган Хитой инвестицияларининг умумий ҳажми 5 баробар ошди ва 11 миллиард долларни ташкил этди. Биргина 2022 йилнинг ўзида 2,2 миллиард доллар Хитой инвестицияси ўзлаштирилди, Ўзбекистон иқтисодиётининг турли тармоқларида Хитой капитали иштирокидаги 1860 корхона фаолият кўрсатмоқда, бу 6 йил аввалгидан 2,3 баробар кўпдир.
Обид Хакимов Ўзбекистон ўзаро ҳамкорлик қилиш ва Хитой тажрибасини ўзлаштиришдан манфаатдор бўлган устувор йўналишларни қайд этди. Қишлоқ хўжалиги ва саноатни самарали ривожлантириш, қайта тикланувчи энергия манбалари, транспорт коммуникациялари ва камбағалликни камайтириш сиёсати соҳаларида Хитой билимлари, инновациялари ва технологиялари шулар жамласидандир.
Хулоса ўрнида таъкидлаш керакки, ушбу кўрсаткичларга эришиш учун Хитой билан ҳамкорликни кенгайтириш ва Ўзбекистон ҳудудларида ушбу мамлакатнинг илғор тажрибасини жорий этиш ёрдам беради. Биргаликдаги саъй-ҳаракатлар замонавий муаммоларни самарали ҳал этишга ҳамда икки томонлама ва кўп томонлама форматдаги истиқболли лойиҳаларни муваффақиятли амалга оширишга ҳам хизмат қилади.
Бундан ташқари, Ўзбекистон делегацияси ташриф доирасида симпозиум иштирокчиларининг жойларда олиб борилаётган камбағалликни қисқартириш сиёсати билан танишиш мақсадида Уйши қишлоғига икки кунлик сафар ташкил этилди. Мутахассислар ҳудудларнинг саноат салоҳиятини ривожлантириш ва сайёҳлик зоналарини комплекс ривожлантириш бўйича Хитой тажрибасининг амалий жиҳатлари билан танишдилар.

Директор ЦЭИР Обид Хакимов: Китай является одним из ключевых стратегических партнеров для всех стран Центральной Азии
За последние 6 лет общий товарооборот стран Центральной Азии с Китаем вырос в 2 раза – с 24,3 миллиарда долларов до 49,6 миллиарда долларов
Делегация Узбекистана приняла участие в работе симпозиума на тему «Развитие знаний: Китай – Центральная Азия», организованного Центром международных знаний о развитии (ЦМЗР) в городе Пекине.
Целью мероприятия стало развитие сети обмена знаниями между Китаем и Центральной Азией (ЦА) и формирование приоритетных направлений для будущих совместных исследований.
ЦМЗР основан в 2017 году по инициативе председателя КНР Си Цзиньпина на Саммите ООН по вопросам развития в 2015 году. Занимается исследованиями в области развития знаний, международного сотрудничества и устойчивого развития.
В мероприятии приняли участие представители государственного сектора центральноазиатских стран, научные и экспертно-аналитические круги, зарубежные эксперты.
В ходе мероприятия обсуждены вызовы развитию в странах Центральной Азии, включая вопросы сокращения бедности, продовольственной безопасности, промышленной кооперации, «зеленого» развития и цифровизации, а также возможности дальнейшего обмена знаний с Китаем.
В своем выступлении на пленарном заседании директор Центра исследований развития при Госсовете КНР, директор Китайского международного центра знаний по развитию Лу Хао подчеркнул готовность китайской стороны к обмену знаниями и опытом для стран Центральной Азии, в области политики по сокращению бедности, инноваций в отраслях экономики и развития человеческого потенциала.
Директор Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) Обид Хакимов, выступая на пленарном заседании, отметил, что Узбекистан придает приоритетное значение развитию и укреплению отношений с Китаем, который является одним из ключевых стратегических партнеров для всех стран Центральной Азии. Так, сотрудничество между странами динамично развивается, а вывести его на новый уровень поможет созданный по инициативе Китая новый формат сотрудничества «Центральная Азия – Китай», первый саммит которого был проведен в мае этого года в городе Сиане.
Директор ЦЭИР подчеркнул, что особое место в сотрудничестве между центральноазиатскими странами и Китаем занимают торговые отношения. Так, на саммите в Сиане была также выражена твердая уверенность в решении задачи по двукратному увеличению товарооборота стран Центральной Азии с Китаем к 2030 году, прежде всего за счёт сбалансированного роста взаимных поставок промышленных товаров и сельхозпродукции, формирования эффективной торгово-логистической инфраструктуры и современных оптово-распределительных сетей, внедрения системы «зелёного» и экспресс-коридоров, а также создания общих платформ электронной коммерции.
В своем выступлении директор ЦЭИР рассказал, что в последние годы экономики стран Центральной Азии демонстрируют высокие темпы роста в среднем 5,5%, суммарный ВВП за последние 6 лет вырос в 1,4 раза – с 291 миллиарда долларов США до 406 миллиардов долларов. Была отмечена заслуга Китая, с которым экономическое сотрудничество стран Центральной Азии динамично развивается. Так, Китай входит в число главных торгово-экономических и инвестиционных партнеров всех стран нашего региона и занимает топ 1-3-е места в торговом обороте центральноазиатских стран.
По оценкам, за последние 6 лет общий товарооборот стран Центральной Азии с Китаем вырос в 2 раза – с 24,3 миллиарда долларов до 49,6 миллиарда долларов, экспорт – в 1,8 раза – с 14,5 миллиарда долларов до 26,4 миллиарда долларов, импорт – в 2,4 раза – с 9,8 миллиарда долларов до 23,2 миллиарда долларов. Таким образом, доля Китая в товарообороте стран Центральной Азии выросла с 18,4% до 22,2%.
Отмечен значительный рост объема взаимной торговли. Так товарооборот Узбекистана с Китаем за 6 лет увеличился в 1,9 раз с 4,7 миллиарда долларов до 8,9 миллиарда долларов, экспорт в 1,2 раза с 2 миллиарда долларов до 2,5 миллиарда долларов, импорт в 2,4 раза с 2,7 миллиарда долларов до 6,4 миллиарда долларов. При этом, доля Китая в внешней торговле Узбекистана в 2022 году составила 17,9%, в экспорте – 13,0%, в импорте – 20,9%.
По итогам первого -полугодия 2023 года Китай вышел на первое место торговых партнеров Узбекистана, доля Китая в общем товарообороте нашей страны составила 18,1%.
В инвестиционном сотрудничестве Узбекистана с Китаем также наблюдается стабильный рост. Общий объём освоенных китайских инвестиций с 2017 года увеличился в 5 раз и составил 11 миллиардов долларов. Только в 2022 году освоено 2,2 миллиарда китайских инвестиций, а в различных секторах экономики Узбекистана действуют 1860 предприятий с китайским капиталом, что в 2,3 раза больше, чем 6 лет назад.
Обид Хакимов назвал приоритетные направления, в которых Узбекистан заинтересован для взаимодействия и принятия Китайского опыта. В частности, имплементация Китайских знаний, инноваций и технологий в сферах эффективного развития сельского хозяйства и промышленности, возобновляемых источников энергии, транспортных коммуникаций и политики по сокращению бедности.
В заключение было подчеркнуто, что достижению указанных показателей будет способствовать расширение сотрудничества с Китаем и внедрение передового китайского опыта в регионах Узбекистана, а совместные усилия помогут эффективно справляться с современными вызовами и успешно реализовывать перспективные проекты как в двустороннем, так и в многостороннем форматах.
Кроме того, в рамках визита узбекской делегации организована двухдневная поездка участников симпозиума в деревню Уйши для ознакомления с проводимой политикой по сокращению бедности на местах. Эксперты познакомились с практическими аспектами китайского опыта по развитию промышленного потенциала регионов и комплексному развитию туристических зон.