Геология тармоқларидаги қўшимча имкониятлар кўрсатиб ўтилди
Президент Шавкат Мирзиёев 1 август куни фойдали қазилмалар захираси ва ишлаб чиқариш ҳажмини кўпайтиришга оид тақдимот билан танишди.
Мамлакатимизда геология соҳасига катта эътибор қаратилиб, замонавий технологиялар жорий қилингани натижасида ерости бойликларини аниқлаш кўлами кенгайди. Уларни қазиб олиш ва қайта ишлаш лойиҳаларига хорижий инвестициялар кириб келмоқда.
Хусусан, сўнгги олти йилда каолинни қайта ишлаш бўйича 148 миллион долларлик 15 та янги лойиҳалар ишга тушган. Натижада тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажми қарийб 2 баробар кўпайиб, экспорт 65 миллион долларга етган. Шу даврда кўмир қазиб чиқариш ҳажми 1,4 баробар ошиб, 5,4 миллион тоннага етган.
Тақдимотда шу соҳадаги, жумладан, кўмир, каолин ва уран ҳажмини оширишга қаратилган режалар ҳақида ахборот берилди.
Қайд этилганидек, бу йил 6,7 миллион тонна кўмир қазиб олиш режа қилинган.
Каолин бўйича қиймати 620 миллион долларлик 33 та лойиҳа амалга оширилмоқда. Ундан юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳисобига жорий йилда экспортни 81 миллион долларга, 2030 йилга бориб 180 миллион долларга етказиш мўлжалланган.
Шунингдек, уран захирасини ўстириш бўйича хорижий компаниялар билан ҳамкорликда геология-қидирув ишлари давом эттирилади.
Давлатимиз раҳбари мутасаддиларга бу йўналишларда натижадорликни янада ошириш имкониятларини кўрсатиб ўтди. Мавжуд хомашё базаси, ноёб технологиялар ва кадрлар салоҳиятидан унумли фойдаланиб, маҳсулотлар ҳажмини кўпайтириш вазифаси қўйилди.
Сурхондарёдаги тошкўмир бўйича 5 та истиқболли майдонни хусусий секторга бериб, геология-қидирув ишларини жадаллаштириш, Ангренда қазиб олинадиган кўмир сифатини яхшилаш ва саралаш технологияларини жорий этиш бўйича кўрсатма берилди.
Янги каолин конларини топиш ва оқ каолин захирасини 200 миллион тоннага етказиш, уни қайта ишлаш лойиҳаларини кўпайтириш зарурлиги таъкидланди.
Гидротермал ва қора сланецли уран конларини ўзлаштиришга хорижий инвесторлар жалб қилиниши белгиланди.

Определены дополнительные возможности в геологической отрасли
Президент Шавкат Мирзиёев 1 августа ознакомился с презентацией о мерах по наращиванию запасов и увеличению объемов освоения полезных ископаемых.
В нашей стране благодаря высокому вниманию геологической сфере и внедрению современных технологий расширились возможности для обнаружения подземных ресурсов. Иностранные инвесторы начали вкладывать свой капитал в проекты по освоению и переработке этих богатств.
В частности, за последние шесть лет было запущено 15 новых проектов по переработке каолина на сумму 148 миллионов долларов. В результате объем выпуска готовой продукции из него увеличился почти в 2 раза, экспорт достиг 65 миллионов долларов. За этот же период объем добычи угля увеличился в 1,4 раза и достиг 5,4 миллиона тонн.
В ходе презентации доложена информация о планах в сфере геологии, в том числе по наращиванию запасов урана, каолина и угля.
Отмечалось, что в нынешнем году запланировано добыть 6,7 миллиона тонн угля.
Реализуются 33 проекта на 620 миллионов долларов по каолину. За счет производства из этого сырья продукции с высокой добавленной стоимостью в текущем году намечено довести экспорт до 81 миллиона долларов и до 180 миллионов долларов к 2030 году.
Также совместно с зарубежными компаниями будут продолжены геологоразведочные работы по наращиванию запасов урана.
Глава государства указал ответственным лицам на возможности для дальнейшего повышения показателей в этих направлениях. Поставлена задача увеличить объем производства, эффективно используя имеющуюся сырьевую базу, уникальные технологии и кадровый потенциал.
Даны указания по ускорению геологоразведочных работ, передав частному сектору 5 перспективных каменноугольных площадок в Сурхандарье, внедрению технологий улучшения качества и сортировки угля, добываемого в Ангрене.
Указано на необходимость разведки новых каолиновых месторождений и наращивания его запасов до 200 миллионов тонн, увеличения количества проектов по переработке этого сырья.
Определены меры по привлечению иностранных инвесторов в освоение гидротермальных и черносланцевых месторождений урана.