Afg‘oniston bo‘yicha C5+1 formatida (Markaziy Osiyo+AQSH) maxsus vakillar darajasidagi maxsus sessiya yig‘ilishi to‘g‘risida
2023-yil 27-iyul kuni O‘zbekiston Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Afg‘oniston bo‘yicha C5+1 maslahatlashuv formatida maxsus vakillar darajasidagi (Markaziy Osiyo+AQSH) maxsus sessiya yig‘ilishida ishtirok etdi.
Tadbir davomida afg‘on inqirozini hal etish, mamlakatga tez fursatda gumanitar va boshqa yordam ko‘rsatish bo‘yicha xalqaro sa’y-harakatlar muhokama qilindi.
Tomonlar Afg‘onistondagi mavjud vaziyat, xalqaro hamjamiyatning mamlakatning yangi hukumatiga nisbatan mujassamlashgan pozitsiyasini rivojlantirish, Afg‘onistonda barqaror va uzoq muddatli tinchlik o‘rnatish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Ishtirokchi davlatlar vakillari Afg‘onistonda inson huquqlariga rioya etilishi haqida so‘z yuritib, Tolibon tomonidan jahon hamjamiyatining talablarini bajarish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni davom ettirish muhimligini ta’kidladilar.
Xususan, forum ishtirokchilari afg‘onistonlik ayollar va qizlarning ta’lim olish va mehnat qilish huquqlarini ta’minlash muhimligini ta’kidlab, Afg‘oniston xalqiga insonparvarlik yordami ko‘rsatish zarurligini ta’kidladilar.
Markaziy Osiyo davlatlari va AQSHning maxsus vakillari mintaqadagi terrorchilik tahdidlariga qarshi birgalikda kurashish, shuningdek, Afg‘oniston hududini xalqaro terrorchilik tashkilotlari uchun xavfsiz boshpanaga aylantirishning oldini olish borasida bir ovozdan fikr bildirdi.

О заседании специальной сессии по Афганистану формата «С5+1» ( Центральная Азия+ США) на уровне спецпредставителей
27 июля 2023 года делегация Республики Узбекистан во главе со Специальным представителем Президента Узбекистана по Афганистану Исматуллой Иргашевым приняла участие в заседании специальной сессии по Афганистану в формате консультаций «С5+1» (Центральная Азия+США) на уровне спецпредставителей.
В ходе мероприятия обсуждены международные усилия по разрешению афганского кризиса, скорейшему оказанию стране гуманитарной и иной помощи.
Стороны обменялись мнениями о текущей ситуации в Афганистане, выработке консолидированной позиции международного сообщества, как в отношении новых властей страны, так и перспектив установления устойчивого и долгосрочного мира в Афганистане.
Представители стран-участниц выступили за соблюдение прав человека в Афганистане, отметив важность продолжения совместных усилий по выполнению талибами требований мирового сообщества.
В частности, участники форума, отмечая важность обеспечения прав афганских женщин и девушек на получение образования и работу, подчеркнули необходимость оказания гуманитарной помощи многострадальному народу Афганистана.
Спецпредставители стран Центральной Азии и США были единодушны в вопросах совместной борьбы с террористическими угрозами в регионе, а также недопущения превращения афганской территории в убежище для международных террористических организаций.