Afg‘oniston bo‘yicha C5+1 formatida (Markaziy Osiyo+AQSH) maxsus vakillar darajasidagi maxsus sessiya yig‘ilishi to‘g‘risida
2023-yil 27-iyul kuni O‘zbekiston Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Afg‘oniston bo‘yicha C5+1 maslahatlashuv formatida maxsus vakillar darajasidagi (Markaziy Osiyo+AQSH) maxsus sessiya yig‘ilishida ishtirok etdi.
Tadbir davomida afg‘on inqirozini hal etish, mamlakatga tez fursatda gumanitar va boshqa yordam ko‘rsatish bo‘yicha xalqaro sa’y-harakatlar muhokama qilindi.
Tomonlar Afg‘onistondagi mavjud vaziyat, xalqaro hamjamiyatning mamlakatning yangi hukumatiga nisbatan mujassamlashgan pozitsiyasini rivojlantirish, Afg‘onistonda barqaror va uzoq muddatli tinchlik o‘rnatish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Ishtirokchi davlatlar vakillari Afg‘onistonda inson huquqlariga rioya etilishi haqida so‘z yuritib, Tolibon tomonidan jahon hamjamiyatining talablarini bajarish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni davom ettirish muhimligini ta’kidladilar.
Xususan, forum ishtirokchilari afg‘onistonlik ayollar va qizlarning ta’lim olish va mehnat qilish huquqlarini ta’minlash muhimligini ta’kidlab, Afg‘oniston xalqiga insonparvarlik yordami ko‘rsatish zarurligini ta’kidladilar.
Markaziy Osiyo davlatlari va AQSHning maxsus vakillari mintaqadagi terrorchilik tahdidlariga qarshi birgalikda kurashish, shuningdek, Afg‘oniston hududini xalqaro terrorchilik tashkilotlari uchun xavfsiz boshpanaga aylantirishning oldini olish borasida bir ovozdan fikr bildirdi.

Astana hosted the meeting of the special session on Afghanistan in the C5 + 1 format at the level of special representatives
On July 27, 2023, the delegation of the Republic of Uzbekistan, headed by the Special Representative of the President of Uzbekistan for Afghanistan, Ismatulla Irgashev, took part in a meeting of the special session on Afghanistan in the C5 + 1 consultation format (Central Asia + USA) at the level of special representatives.
During the event, the parties discussed international efforts to resolve the Afghan crisis, to provide the country with humanitarian and other assistance as soon as possible.
The sides exchanged views on the current situation in Afghanistan, the development of a consolidated position of the international community, both in relation to the new authorities of the country, and the prospects for establishing sustainable and long-term peace in Afghanistan.
Representatives of the participating countries spoke out for the observance of human rights in Afghanistan, noting the importance of continuing joint efforts to fulfill the demands of the world community by the Taliban.
In particular, the participants, noting the importance of ensuring the rights of Afghan women and girls to receive education and work, stressed the need to provide humanitarian assistance to the long-suffering people of Afghanistan.
The special representatives of the countries of Central Asia and the United States were unanimous in the joint fight against terrorist threats in the region, as well as preventing the transformation of Afghan territory into a safe haven for international terrorist organizations.