Инвестиция лойиҳаларининг ижроси кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 31 июль куни Венгрия, Озарбайжон ва Япония билан инвестициявий ҳамкорликни ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Маълумки, ушбу мамлакатлар катта иқтисодий ва инвестициявий имкониятларга эга. Сўнгги йиллардаги мунтазам мулоқотлар туфайли Ўзбекистоннинг улар билан муносабатлари стратегик шериклик даражасига кўтарилди, ҳамкорликнинг турли йўналишларида алоқалар фаоллашди.
Давлатимиз раҳбари 2019 йилда Японияда, 2022 йилда Венгрияда расмий ташриф билан бўлган эди. Озарбайжон Президенти ва Венгрия Бош вазири мамлакатимизга келган. Шунингдек, Туркий давлатлар ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, “Марказий Осиё – Япония” тузилмалари доирасида доимий фикр алмашиб келинмоқда.
Сиёсий ирода ва ўзаро манфаатдорлик натижасида Венгрия билан 33 та, Озарбайжон билан 27 та, Япония билан 13 та лойиҳа бўйича келишувлар имзоланган.
Йиғилишда ушбу лойиҳаларнинг ижро ҳолати, уларни амалга ошириш бўйича йўлга қўйилган тизим ҳақида ахборот берилди.
Масалан, Венгрия билан ҳамкорликда паррандачилик кластери ташкил этиш, авиакомпания очиш, дори-дармонлар, бутловчи қисмлар ва кимё маҳсулотлари ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Озарбайжон билан энергетика, кимё, транспорт, машинасозлик, қурилиш соҳаларида ҳамкорлик қилинмоқда.
Япония билан лойиҳалар кўлами ҳам кенг: энергетика, туризм, соғлиқни сақлаш, фармацевтика, тўқимачилик, чорвачилик.
Умуман айтганда, Венгрия, Озарбайжон ва Япония билан шерикликдаги ушбу лойиҳалар натижасида 8 мингдан зиёд янги иш ўрни, қарийб 1 миллиард 700 миллион долларлик экспорт имконияти яратилиши назарда тутилган.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш, бу борада масъуллар ва инвестиция менежерлари ишини жонлантириш зарурлигини таъкидлади.
Икки томонлама мулоқотлар, жумладан, ишбилармон доираларнинг ўзаро ташрифларини ташкил этиш орқали янги лойиҳалар бўйича таклифлар ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди. Саноат, ахборот технологиялари, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, хизматлар, таълим ва инновациялар ҳамкорликнинг янги истиқболли йўналишлари сифатида қайд этилди.

Рассмотрен ход реализации инвестиционных проектов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 31 июля провел совещание по вопросам развития инвестиционного сотрудничества с Венгрией, Азербайджаном и Японией.
Эти страны обладают большими экономическими и инвестиционными возможностями. Благодаря регулярным контактам в последние годы отношения Узбекистана с этими государствами поднялись на уровень стратегического партнерства, активизировался диалог по различным направлениям взаимодействия.
В 2019 году глава нашего государства посетил с официальным визитом Японию, в 2022 году – Венгрию. Нашу страну посетили с визитами Президент Азербайджана и Премьер-министр Венгрии. Ведется постоянный обмен мнениями в рамках Организации тюркских государств, Шанхайской организации сотрудничества, диалога «Центральная Азия - Япония».
Благодаря политической воле были подписаны взаимовыгодные соглашения по реализации 33 проектов с Венгрией, по 27 проектам с Азербайджаном, по 13 проектам с Японией.
На совещании представлена информация о ходе реализации данных проектов и созданной с этой целью системе.
Так, в сотрудничестве с Венгрией планируется создать птицеводческий кластер, открыть авиакомпанию, наладить производство лекарств, комплектующих и химической продукции.
Осуществляется сотрудничество с Азербайджаном в сферах энергетики, химии, транспорта, машиностроения, строительства.
Спектр проектов кооперации с Японией также широк: энергетика, туризм, здравоохранение, фармацевтика, текстиль, животноводство.
В целом в результате реализации проектов в партнерстве с Венгрией, Азербайджаном и Японией ожидается создание более 8 тысяч новых рабочих мест и экспортного потенциала на сумму около 1 миллиарда 700 миллионов долларов.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость своевременной и качественной реализации проектов, активизации работы ответственных лиц и инвестиционных менеджеров в этом направлении.
Поставлена задача сформировать новый портфель проектов путем активизации двусторонних контактов, в том числе организации взаимных визитов представителей деловых кругов. В качестве новых перспективных направлений сотрудничества были отмечены промышленность, информационные технологии, сельское хозяйство, здравоохранение, услуги, образование и инновации.