O‘zbekiston-Turkmaniston konsullik maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2023-yil 27-iyul kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Turkmaniston tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida konsullik maslahatlashuvlarining navbatdagi davrasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ikki davlat tashqi ishlar vazirliklari konsullik xizmatlari va huquq-tartibot idoralari vakillari ishtirok etdi.
Konsullik yoʻnalishidagi, jumladan, fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilish sohasidagi Oʻzbekiston-Turkmaniston hamkorligi masalalari muhokama qilindi.
Konsullik huquqi va huquqni muhofaza qilish sohalarida tajriba almashish, bu borada qo‘shma loyiha hamda tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.

Об узбекско-туркменских консульских консультациях
27 июля 2023 года в г.Ташкенте состоялся очередной раунд консульских консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Туркменистана.
В мероприятии приняли участие представители консульских служб внешнеполитических ведомств и правоохранительных структур двух стран.
Обсуждены вопросы узбекско-туркменского сотрудничества по консульской линии, в том числе, в сфере защиты прав и интересов граждан.
Рассмотрены предложения по обмену опытом в консульско-правовой и правоохранительной сферах, а также реализации совместных проектов и инициатив в данном направлении.