Хитойдан муносабат: Янги Ўзбекистон қурилишининг давом этиши бутун Марказий Осиё минтақасига ижобий таъсир кўрсатади
ПЕКИН, 16 июль. /«Дунё» АА/. Хитой эксперт-таҳлил, ишбилармон доиралар вакиллари ва ОАВ ходимлари «Дунё» АА учун интервьюсида 14 июль куни бўлиб ўтган Янги сайланган Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ўз лавозимига киришиш тантанали маросимидаги нутқи ҳақидаги фикрларини баён қилдилар:
Хитой Давлат кенгашининг Ижтимоий ривожланиш маркази ҳузуридаги Евроосиё ижтимоий ривожланиш тадқиқотлари институти директори Ли Юнцюань:
- Ўзбекистоннинг янги сайланган Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ўз лавозимига киришиш тантанали маросимидаги нутқи менда катта таассурот қолдирди. Ўзбекистон раҳбари келгуси йиллардаги ривожланишнинг барча устувор йўналишларини белгилаб берди. Улар Ўзбекистоннинг гуллаб-яшнаши йўлида жуда долзарб ва узоқни кўзлаган қарорлардир.
Президентнинг «Ҳар бир кун – бу имконият, ҳар бир кун – бу келажак пойдевори» деган шиори бошланган ишларни давом эттиришга куч бағишлайди. Бугунги кунда ривожланиш йўлида бир кунни ҳам йўқотиб бўлмайди, чунки дунё жуда тез ўзгармоқда.
Ўзбекистон Марказий Осиё давлатлари билан кўп қиррали ҳамкорликни ҳар томонлама мустаҳкамлаш ва чуқурлаштириш йўлидаги аввалги йўналишини сақлаб қолишини қувонарлидир. Президент Шавкат Мирзиёевнинг оқилона ва узоқни кўзлаган сиёсати нафақат Ўзбекистон, балки бутун минтақа равнақи ва барқарорлигига хизмат қилмоқда.
Ишончимиз комилки, Янги Ўзбекистон қурилишини давом эттирилиши бутун Марказий Осиё минтақасига ижобий таъсир кўрсатади.
Халқаро муносабатлар академияси Евроосиё институти директори Дин Сяосин:
- Президент Шавкат Мирзиёев ўзининг тантанали маросимдаги нутқида миллий тараққиётнинг янги устувор йўналишларини белгилаб бергани ислоҳотлар изчиллиги ва очиқлик сиёсатидан далолат беради. Ўзбекистон раҳбари нутқи таҳлили шуни кўрсатадики, мамлакатнинг янгиланган Конституциясида мустаҳкамлаб қўйилган инсон ҳуқуқ ва манфаатлари унинг давлат фаолиятида биринчи ўринда туради.
Белгиланган бир қатор вазифалар чуқур концептуал характерга эга бўлиб, Ўзбекистонни янада модернизация қилиш ва янги рақобатбардош давлатга айлантиришга хизмат қилишга қаратилган. Бу, биринчи навбатда, қонун чиқарувчи ва ижро этувчи ҳокимиятни такомиллаштириш, ихчам ва самарали бошқарув тизимини яратишдир.
Президент Шавкат Мирзиёев самарали, ўзини-ўзи таъминлайдиган давлатнинг асосий омили сифатида мамлакат иқтисодий салоҳиятини мустаҳкамлашнинг долзарб масалаларига алоҳида эътибор қаратди. Шу нуқтаи назардан сўз тадбиркорлик учун янада қулай шарт-шароитлар яратиш, янги иш ўринлари яратиш, аҳоли даромадларини ошириш каби устувор вазифалар ҳақида бормоқда.
Ўзбекистон раҳбари ўз олдига улкан мақсад қўйган – 2030 йилгача Ўзбекистон ялпи ички маҳсулотини 160 миллиард долларга етказиш. Мамлакатнинг бугунги тараққиёт суръатларини, шунингдек, ўсиб бораётган иқтисодий, демографик, интеллектуал, технологик ва ресурс салоҳиятини ҳисобга олсак, бу тўлиқ амалга оширилиши мумкин бўлган вазифа, дейишимиз мумкин.
Ўзбекистон қатор устувор йўналишларни ривожлантиришга янги суръат бағишлашга даъват этилди, бу ҳақда Президент Шавкат Мирзиёев ўз нутқида алоҳида таъкидлади. Бу ёшлар ва хотин-қизларни замонавий касб-ҳунарга ўргатиш, уларнинг бандлигини оширишдир.
«Жэньминь хуабао» нашри муҳаррири Сян Хаоян:
– Тошкентда янги сайланган Президент Шавкат Мирзиёевнинг ўз лавозимига киришиш тантанали маросими бўлиб ўтди ва унда Ўзбекистон раҳбари муҳим мурожаат билан чиқиш қилди.
Унда, хусусан, Ўзбекистон Президенти келгуси йилларда ҳам демократлаштириш ва очиқлик сиёсати изчил давом эттирилишини таъкидлади. Шу билан бирга, сўз ва матбуот эркинлиги, фуқароларнинг ахборот олиш, ундан фойдаланиш ва тарқатиш ҳуқуқлари кафолатланади.
Ўзбекистон ҳақидаги янгиликларни мунтазам ёритиб борувчи хорижлик журналист сифатида шуни айтишим мумкинки, мамлакатингиз Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида жамият ҳаётининг турли жабҳаларида улкан муваффақиятларга эришди. Кейинги йилларда мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар хорижий мамлакатларда ҳам кенг ўрганилмоқда.
Нашримиз мухбирлари билан шахсан мен Ўзбекистонда кўп марта бўлганмиз, содир бўлаётган ўзгаришларни ўз кўзим билан кўрганман. Биз яқинда мамлакатда бўлиб ўтган Конституцияга ўзгартишлар киритиш бўйича референдум ва муддатидан илгари Президент сайловларини кенг ёритдик. Эътиборлиси, мазкур сайлов жараёнини 1400 нафар маҳаллий ва хорижий журналистлар ёритиб борди.
Ўзбекистонда ОАВ фаолиятига катта аҳамият берилаётгани қувонарлидир. Буни, хусусан, Ўзбекистоннинг янгиланган Конституциясига киритилган, журналистлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишни тартибга солувчи норма ва қоидалари ҳам тасдиқлайди.
Бундай эътиборга ўзим ҳам мисолман. Жорий йилда ўтказилган «Олтин қалам» XVII миллий мукофоти учун халқаро танловининг «Чет эллик журналистнинг Ўзбекистон ҳақидаги энг яхши материали учун» номинациясида биринчи ўринни қўлга киритдим. Фурсатдан фойдаланиб, бундай юксак эътибор учун чуқур миннатдорлик билдираман.
Миллий кимё муҳандислик ва қурилиш корпорацияси «CC7» раиси Лонг Хайян:
- Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг нутқини алоҳида қизиқиш билан танишдим.
Иқтисодиётни ўзгартиришдаги улкан муваффақиятлар, шунингдек, Ўзбекистон ва халқаро ҳамкорлар ўртасидаги фаол кўп қиррали ҳамкорликнинг янги динамикаси уни Марказий Осиё тараққиётининг двигателига айлантирмоқда.
Шубҳасиз, Президент Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, бозор тамойилларига асосланган кучли иқтисодиёт яратиш, қонунчилик базасини такомиллаштириш, хусусий мулкни ҳимоя қилиш тадбиркорлик фаолияти учун янада қулай шарт-шароит яратиши шубҳасиз.
Ўзбекистон «яшил» трансформациялар соҳасида улкан ривожланиш салоҳиятига эга. Ўзбекистон раҳбари мамлакатда «яшил» иқтисодиёт ва «яшил» энергетика тамойиллари янада кенг татбиқ этилишини таъкидлагани бежиз эмас.
«КАМС» муҳандислик корпорацияси раиси Ван Бо:
- Биз, Хитой бизнеси вакиллари учун Янги Ўзбекистонни барпо этишда иштирок этиш катта шарафдир.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг ўз лавозимига киришиш тантанали маросимидаги нутқида 2030 йилгача барча соҳа ва йўналишлар бўйича устувор вазифаларни белгилаб берди. Миллий иқтисодиётни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Шу тариқа, Ўзбекистон раҳбари яқин йилларда мамлакат иқтисодиётига киритилаётган инвестициялар ҳажми бир неча баробар оширилишини таъкидлади.
Ислоҳотлар бошланиши билан Хитой компаниялари Марказий Осиёдаги энг йирик ва тез ривожланаётган бозор сифатида Ўзбекистонга қизиқиш ортиб бормоқда. Ишончим комилки, Ўзбекистон миллий тараққиётнинг сифат жиҳатидан янги босқичига қадам қўяётганини ҳисобга олсак, келгуси йилларда бу динамика янада ортади.

Эксперты Китая: Продолжение строительства Нового Узбекистана будет и далее положительно отражаться на всей Центральной Азии
ПЕКИН, 16 июля. /ИА “Дунё”/. Китайские эксперты поделились с ИА «Дунё» своими комментариями к выступлению Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева на церемонии инаугурации, состоявшейся 14 июля в Ташкенте:
Директор Института социального развития Европы и Азии Центра исследований развития при Госсовете КНР Ли Юнцюань:
- Речь вновь избранного Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева произвела на меня глубокое впечатление. Лидер Узбекистана обозначил все приоритетные направления развития на предстоящие годы, которые являются весьма актуальными и дальновидными на пути достижения прогресса.
Призыв Президента о том, что «каждый день – это возможность, каждый день – это фундамент для будущего», придаст энергии для продолжения начатой работы. Сегодня действительно нельзя терять ни одного дня на пути развития, ведь мир меняется очень быстро.
Отрадно отметить, что Узбекистан сохранит прежний курс на всемерное укрепление и углубление многопланового сотрудничества со странами Центральной Азии. Мудрая и дальновидная политика Президента Шавката Мирзиёева служит процветанию и сохранению стабильности не только Узбекистана, но и всего региона.
Мы уверены, что продолжение строительства Нового Узбекистана будет и далее положительно отражаться на всей Центральной Азии, которая имеет все шансы стать более сплоченным, процветающим и привлекательным регионом, открытым для самого широкого сотрудничества с международными партнерами.
Директор Института Евразийских исследований Китайской академии современных международных отношений Дин Сяосин:
- В своей инаугурационной речи Президент Шавкат Мирзиёев обозначил новые приоритеты национального развития, что свидетельствует о преемственности политики реформ и открытости. Анализ выступления лидера Узбекистан показывает, что во главе угла его государственной деятельности остаются права и интересы народа, которые были закреплены в обновленной Конституции страны.
Ряд из обозначенных задач имеют глубоко концептуальный характер и призваны способствовать дальнейшей модернизации и трансформации Узбекистана в новое конкурентоспособное государство. Это, прежде всего, совершенствование законодательной и исполнительной власти, создании компактной и эффективной системы управления.
Особое внимание Президент Шавкат Мирзиёев уделил актуальным вопросам укрепления экономического потенциала страны как ключевого фактора эффективного, самодостаточного государства. Речь, в этом контексте идет о таких приоритетах как формирование еще более благоприятных условий для предпринимательства, создание новых рабочих мест, увеличение доходов населения.
Узбекский лидер поставил амбициозную цель – довести объемы ВВП Узбекистана к 2030 году до 160 миллиардов долларов. Учитывая нынешние темпы развития, а также растущий экономический, демографический, интеллектуальный, технологический и ресурсный потенциал страны, можно сказать, что это вполне реализуемая задача.
Новый импульс развитию Узбекистан призвано придать выполнение ряда приоритетов, которые в своем выступление отметил Президент Шавкат Мирзиёев. Это обучение молодежи и женщин современным профессиям, повышение их трудовой занятости.
Председатель национальной корпорации химического машиностроения и строительства «CC7» Лонг Хайян:
- С особым интересом изучил речь Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
Большие успехи в трансформации экономики, а также новая динамика активного многопланового сотрудничества Узбекистана с международными партнерами делает его локомотивом развития в Центральной Азии.
Несомненно, как отметил Президент Шавкат Мирзиёев, создание сильной экономики, базирующейся на рыночных принципах, совершенствование законодательной базы, а также защита частной собственности создадут еще более благоприятные условия для предпринимательства.
Огромный потенциал развития Узбекистан имеет в области «зеленой» трансформации. Неслучайно узбекский лидер подчеркнул, что в стране будут шире внедряться принципы «зеленой» экономики и «зеленой» энергии.
Председатель Китайской корпорации инжиниринга КАМС Ван Бо:
- Для нас, представителей китайского бизнеса, большая честь принимать участие в строительстве Нового Узбекистана.
В своем выступлении на инаугурации Президент Шавкат Мирзиёев поставил приоритетные задачи до 2030 года во всех сферах и направлениях. Особое внимание уделено развитию национальной экономики. Так, глава Узбекистана заявил, что в предстоящие годы объемы инвестиций в экономику страны будут увеличены в несколько раз.
С началом реформ китайские компании проявляют растущий интерес к Узбекистану как самому крупному в Центральной Азии, быстрорастущему рынку. Уверен, что впоследующие годы эта динамика будет возрастать, учитывая тот факт, что Узбекистан вступает в качественно новую фазу национального развития.
Редактор издательства «Жэньминь хуабао» Сян Хаоян:
- Президент Узбекистана подчеркнул, что в последующие годы будет продолжена политика демократизации и открытости. При этом будут обеспечены гарантии свободы слова и печати, права граждан на получение, использование и распространение информации.
Как зарубежный журналист, регулярно освещающий новости об Узбекистане, могу сказать, что ваша страна под руководством Президента Шавката Мирзиёева добилась больших успехов в различных областях общественной жизни. Масштабные реформы, проводимые в стране в последние годы, широко изучаются в зарубежных странах.
Корреспонденты нашего издания и я сам лично много раз посещали Узбекистан, воочию видел все происходящие изменения. Мы освещали Конституционный референдум и досрочные президентские выборы, прошедшие недавно в стране. Примечательно, что этот избирательный процесс освещался 1400 отечественными и зарубежными журналистами.
Отрадно, что в Узбекистане придается важное значение деятельности СМИ. Об этом, в частности, свидетельствуют внесенные в обновленную Конституцию нормы и положения, которые регламентирующие защиту журналистов.
Сам лично являюсь примером такого внимания. В этом году я был награжден национальной премией «Олтин калам» («Золотое перо») в номинации «За лучший материал зарубежных журналистов об Узбекистане» за первое место в 17-м Международном конкурсе среди более 50 иностранных журналистов из 25 стран мира. В этой связи хочу выразить огромную благодарность за такое внимание.