Ўзбекистон Республикасининг сайланган Президенти ўз лавозимига киришди
14 июль куни Тошкентда, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенатининг қўшма мажлисида, Ўзбекистон Республикасининг сайланган Президенти ўз лавозимига киришишига бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Унда депутат ва сенаторлар, давлат ташкилотлари раҳбарлари, дипломатик корпус ва жамоатчилик вакиллари, маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Маросимни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раиси З.Низомхўжаев очиб, Президент сайлови янгиланган Конституциямиз ва демократик тамойиллар асосида, сиёсий фаоллик муҳитида ўтганини таъкидлади. Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан номзод Шавкат Миромонович Мирзиёев сайловчиларнинг 87,05 фоиз овози билан Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб сайланганини қайд этди. Шу муносабат билан Шавкат Мирзиёевни қизғин табриклаб, Ўзбекистон Республикаси Президенти гувоҳномасини топширди.
Шавкат Мирзиёев мамлакатимиз Конституциясига мувофиқ, Ўзбекистон халқига садоқат билан хизмат қилишга, республиканинг Конституцияси ва қонунларига қатъий риоя этишга, фуқароларнинг ҳуқуқлари ва эркинликларига кафолат беришга, Ўзбекистон Республикаси Президенти зиммасига юклатилган вазифаларни виждонан бажаришга тантанали қасамёд қилди.
Маросимда давлатимиз раҳбари нутқ сўзлади.
– Бугун елкамга қандай улуғвор масъулият олаётганимни, Ватанимиз мустақиллиги, 36 миллиондан зиёд азиз халқимнинг тинчлиги ва фаровонлиги учун шахсан жавобгар эканимни юрак-юрагимдан ҳис этиб турибман. Мана шундай юксак ишонч учун, ҳурмат ва эътибор учун кўпмиллатли, мард ва донишманд халқимизга фарзандлик меҳри ва садоқати билан таъзим қиламан, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон янги даврга қадам қўяётгани, у сиёсий, иқтисодий-ижтимоий, маданий-гуманитар соҳаларда туб бурилиш ва улкан ўзгаришлар даври бўлажаги таъкидланди. Бунинг учун янги ғоя ва ташаббуслар, аввалгидан-да кўпроқ ғайрат ва шижоат билан ишлаш керак.
Дунёдаги зиддиятлар иқтисодиёт учун муаммолар келтириб чиқармоқда. Иқлим ўзгариши, табиий бойликлар ва сув ресурсларининг тобора тақчил бўлиб бораётгани ҳам барқарор ривожланишга салбий таъсир кўрсатмоқда. Мана шундай оғир ва таҳликали вазиятда халқимиз манфаатларига жавоб берадиган ягона тўғри йўлни – самарали ички ва ташқи сиёсат йўлини аниқ белгилаб олиш ва уни қатъий амалга ошириш лозимлиги таъкидланди.
Президент шу борадаги келгуси етти йилга мўлжалланган стратегик мақсадларни кўрсатиб ўтди. Қисқа қилиб айтганда, булар – қонунчилик ва ижро ҳокимиятини такомиллаштириш, ихчам ва самарали бошқарув тизимини ташкил этиш, ижтимоий соҳа ва хизматларни ривожлантириш, тадбиркорликка имкониятларни кенгайтириш, иш ўринлари ва аҳоли даромадларини кўпайтириш кабилардир.
Иқтисодиёт соҳасида “яшил иқтисодиёт”, “яшил энергия” тамойиллари янада кенг жорий этилади. Инвестициялар жалб қилиш кўпайтирилади. Саноат ривожлантирилади. 2030 йилгача мамлакатимиз ялпи ички маҳсулоти ҳажмини 160 миллиард долларга етказиш мақсад қилинган.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида ёшларга алоҳида мурожаат қилди.
– Азиз ўғил-қизларим, бугун тарихнинг ўзи, замоннинг ўзи сизларнинг олдингизда беқиёс имкониятлар очмоқда. Сизлар Ўзбекистон тарихига олтин ҳарфлар билан ёзиладиган буюк ишларни амалга оширишга қодирсиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистоннинг энг катта кучи аҳил оила бўлиб яшаётган кўпмиллатли халқи экани, юртимиз бундан буён ҳам чинакам инсонпарварлик ва бағрикенглик диёри бўлиб қолиши таъкидланди.
Чуқур ўйланган ташқи сиёсат ва иқтисодий дипломатия борасидаги ҳаракатлар изчил давом эттирилади. Аввало, минтақамиз мамлакатлари, ҳамкор давлатлар, халқаро ташкилотлар билан алоқалар янги босқичга кўтарилади. Экология ва атроф-муҳитни асраш, сув тақчиллигининг олдини олиш ҳам долзарб вазифа бўлади.
Президент бу галги нутқида турли кўрсаткичларга кўп тўхталмади, иқтисодий рақамларни келтирмади. Энг катта ютуқ халқимизнинг дунёқараши юксалгани, одамлар катта мақсадларга интилиб, эртанги кунга ишонч билан яшаётгани дея таъкидланди.
Ўзини ўзгартира олган халқ, ҳеч шубҳасиз, ҳаётни, ижтимоий муҳитни ҳам ўзгартира олади, ўз мурод-мақсадларига албатта етади.
– Мана шундай улуғ эътиқод билан яшаётган халққа раҳбар бўлиб, уни ёруғ манзиллар сари бошлаш мен учун улкан бахт, улкан шарафдир.
Ҳаётимнинг маъно-мазмунига айланган буюк мақсад – Янги Ўзбекистонни, Учинчи Ренессанс пойдеворини барпо этиш йўлида сизлар билан, бутун халқимиз билан бирга тинимсиз ишлашга, бор куч-ғайратим, билим ва салоҳиятимни сафарбар этишга тайёрман, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз мадҳияси ижро этилди.
Шу билан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенатининг қўшма мажлиси якунланди.

Избранный Президент Республики Узбекистан вступил в должность
14 июля в Ташкенте, на совместном заседании Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, состоялась торжественная церемония вступления в должность избранного Президента Республики Узбекистан.
В церемонии приняли участие депутаты и сенаторы, руководители государственных организаций, представители дипломатического корпуса и общественности, работники отечественных и зарубежных средств массовой информации.
Церемонию открыл председатель Центральной избирательной комиссии З.Низамходжаев. Он отметил, что состоявшиеся президентские выборы прошли в соответствии обновленной Конституцией и демократическими принципами, в обстановке политической активности. По итогам голосования на пост Президента Республики Узбекистан избран кандидат от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Миромонович Мирзиёев, набравший 87,05 процента голосов избирателей. Председатель Центризбиркома поздравил Шавката Мирзиёева и вручил ему удостоверение Президента Республики Узбекистан.
В соответствии с Конституцией Республики Узбекистан, Шавкат Мирзиёев принес присягу: «Торжественно клянусь верно служить народу Узбекистана, строго следовать Конституции и законам республики, гарантировать права и свободы граждан, добросовестно выполнять возложенные на Президента Республики Узбекистан обязанности».
Затем Президент Шавкат Мирзиёев выступил с инаугурационной речью.
– Я всем сердцем, всей душой ощущаю, какую огромную личную ответственность беру на себя сегодня за обеспечение независимости Узбекистана, мирной и благополучной жизни нашего более чем 36-миллионного народа. С сыновней любовью и преданностью низко кланяюсь нашему многонациональному, мужественному и мудрому народу за это высокое доверие, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что Узбекистан вступает в новую эпоху. Предстоящий период станет для нашей страны временем глубоких, переломных изменений и огромных преобразований в политической, социально-экономической и культурно-гуманитарной сферах. Новому времени нужны новые идеи и инициативы, новые результаты.
Продолжающиеся в разных регионах конфликты порождают новые проблемы Глобальные изменения климата и растущий дефицит природных, в том числе водных, ресурсов также оказывают сильное негативное воздействие на устойчивое развитие. В такой сложной и тревожной обстановке мы должны четко определить единственно правильный для страны путь эффективной внутренней и внешней политики, отвечающей интересам нашего народа, и твердо следовать этому курсу на практике, подчеркнул Президент.
Глава государства обозначил стратегические цели на следующие семь лет. Это – совершенствование законодательной и исполнительной власти, создание компактной и эффективной системы управления, развитие социальной сферы, расширение возможностей для предпринимательства, увеличение рабочих мест и доходов населения.
Будут шире внедрены принципы «зеленой» экономики и «зеленой» энергии. В несколько раз увеличатся объемы инвестиций в экономику страны. Поставлена важная цель – к 2030 году довести объем валового внутреннего продукта до 160 миллиардов долларов.
В ходе своего выступления глава государства обратился к молодежи.
– Дорогие мои сыновья и дочери, сегодня сама история, само время открывает перед вами беспрецедентные возможности. Вы способны на великие дела, которые золотыми буквами будут вписаны в историю Узбекистана, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что Узбекистан силен своим многонациональным народом, живущим единой и дружной семьей. Наша страна и впредь останется пространством гуманизма и толерантности.
Шавкат Мирзиёев заявил о последовательном продолжении глубоко продуманной внешней политики и экономической дипломатии. Главной целью будет дальнейшее укрепление отношений с государствами нашего региона, поднятию на новый уровень сотрудничества с зарубежными партнерами и международными организациями. Актуальной задачей останется решение проблем экологии и охраны окружающей среды, дефицита водных ресурсов.
Большой акцент в своем выступлении Президент сделал не на различных цифрах и экономических показателях, а на самом большом достижении нашей страны: изменилось сознание и мировоззрение людей, в их сердцах укрепилась уверенность в себе и в завтрашнем дне.
Народ, способный изменить себя, несомненно, способен изменить свою жизнь и социальную среду, и он обязательно достигнет своих благородных целей.
– Для меня большое счастье и огромная честь служить родному народу на пути к новым рубежам, славному будущему. Вместе с вами, со всеми соотечественниками я готов неустанно работать во имя достижения великой цели, ставшей смыслом моей жизни – построить Новый Узбекистан, фундамент Третьего Ренессанса, направив на это все свои силы и знания, опыт и потенциал, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Прозвучал государственный гимн.
На этом совместное заседание Законодательный палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершилось.