ЕХҲТ ДИИҲБ миссияси: 9 июль куни бўлиб ўтган муддатидан илгари президентлик сайловига яхши тайёргарлик кўрилган
«9 июль куни бўлиб ўтган муддатидан илгари президентлик сайловига техник жиҳатдан пухта тайёргарлик кўрилган», - деди Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ/ДИИҲБ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси миссияси раҳбари Урсула Гачек бугун пойтахтимизда ўтказилган Ўзбекистон Президенти сайловининг дастлабки натижаларига бағишланган матбуот анжумани чоғида.
Тадбирда сайловни кузатиш миссияси раҳбари Урсула Гачек, унинг ўринбосари Маша Янушевич, шунингдек, медиа-таҳлилчи Эльма Шехалич иштирок этди.
«Сайлов маъмурияти, сайлов учун белгиланган вақт қисқа эканлигига қарамай, техник тайёргарликни самарали олиб борди ва қонунда белгиланган муддатларга риоя қилди», - деди ЕХҲТ ДИИҲБ миссияси раҳбари.
Урсула Гаче қайд этилганидек, сайловлар ЕХҲТ мажбуриятлари ва бошқа халқаро мажбуриятлар ҳамда демократик сайловлар бўйича стандартлар ҳамда миллий қонунчиликка мувофиқлиги баҳоланди.
Бутун сайлов жараёнини баҳоловчи ва ЕХҲТ ДИИҲБ амалиётига мувофиқ тавсиялар берувчи якуний ҳисобот сайловдан бир неча ой ўтиб эълон қилинади.
Матбуот анжумани якунида Урсула Гачек миссия номидан Ўзбекистон ҳукуматига сайловни кузатиш бўйича таклиф учун, шунингдек, Марказий сайлов комиссияси ва Ташқи ишлар вазирлигига кўрсатган ёрдами учун миннатдорлик билдирди.
Эслатиб ўтамиз, ЕХҲТДИИҲБнинг элчи Урсула Гачек бошчилигидаги Президент сайловини кузатиш бўйича миссияси 7 июнь куни ўз ишини бошлади. Миссия Тошкентда жойлашган 11 нафар халқаро эксперт ва 24 нафар узоқ муддатли кузатувчидан иборат асосий гуруҳдан иборат бўлиб, улар 14 июндан бошлаб бутун мамлакат бўйлаб жойлаштирилди. Сайлов куни, шунингдек, 26 мамлакатдан 198 кузаттувчи жалб қилинди.

OSCE/ODIHR Mission: The 9 July early presidential election was technically well-prepared
“The 9 July early presidential election was technically well-prepared”, - said Ambassador Urszula Gacek, head of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) observation mission during a press conference held today in Tashkent on the preliminary findings following the early presidential election in Uzbekistan.
The event was attended by the head of the election observation mission Urszula Gacek, her deputy Maša Janjušević, as well as media analyst Elma Šehalić.
“The election administration handled technical preparations effectively despite the compressed timeline set, and met legal deadlines”, - the head of the OSCE/ODIHR Mission stressed.
As Urszula Gacek noted, during the observation, the compliance of the elections with OSCE commitments and other international obligations and standards for democratic elections, as well as national legislation, was assessed.
The final report with an assessment of the entire electoral process and recommendations, according to the practice of the OSCE ODIHR, will be published a few months after the elections.
At the end of the press conference, Urszula Gacek, on behalf of the mission, thanked the Uzbek authorities for the invitation to observe the elections, as well as the Central Election Commission and the Ministry of Foreign Affairs for their assistance.
Recall that the OSCE/ODIHR Presidential Election Observation Mission led by Ambassador Urszula Gacek was deployed on June 7 and included 11 international experts based in Tashkent and 24 long-term observers who were deployed throughout the country starting on June 14. On election day, 198 observers from 26 countries were involved.