O‘zbekiston delegatsiyasi Qo‘shilmaslik Harakati Muvofiqlashtiruvchi byurosining vazirlar yig‘ilishida ishtirok etdi
5-iyul kuni O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov boshchiligidagi delegatsiya Boku shahrida bo‘lib o‘tgan Qo‘shilmaslik Harakati Muvofiqlashtiruvchi byurosining vazirlar yig‘ilishida ishtirok etdi. Forumda 93 davlat va 11 ta xalqaro tashkilot delegatsiyalari qatnashdi.
Tadbirda mazkur tuzilmaning qisqa va uzoq muddatga mo‘ljallangan faoliyat yo‘nalishlari, mintaqaviy va global masalalar muhokama qilindi.
Anjumanda TIV rahbari O‘zbekistonning 2027-2029-yillarda Qo‘shilmaslik harakati raisligiga nomzodi barcha a’zolar tomonidan qo‘llab-quvvatlangani uchun minnatdorlik bildirdi.

The delegation of Uzbekistan took part in the Ministerial meeting of the Coordinating Bureau of the Non-Aligned Movement
On July 5, in Baku, a delegation of the Republic of Uzbekistan headed by Minister of Foreign Affairs Bakhtiyor Saidov took part in the Ministerial meeting of the Coordinating Bureau of the Non-Aligned Movement.
Delegations from 93 countries and 11 international organizations were represented in the forum.
Parties discussed regional and global issues, as well as the main directions of the Non-Aligned Movement in the short and long term.
Foreign Minister Saidov expressed gratitude to all members of the Movement for supporting the candidacy of Uzbekistan for the chairmanship of the Non-Aligned Movement for 2027-2029.