Ўзбекистон Президенти ЕХҲТ ДИИҲБ миссияси раҳбарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ЕХҲТ ДИИҲБ) миссияси раҳбари Урсула Гачек билан 3 июль куни бўлиб ўтган учрашувида бўлажак президентлик сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари ЕХҲТ билан конструктив мулоқот, фаол алмашинувлар, очиқ ва самарали ҳамкорлик йўлга қўйилганини катта мамнуният билан қайд этди.
Бюро экспертлари миллий сайлов тизимини модернизация қилишда, шу жумладан мамлакатимиз Сайлов кодексини ишлаб чиқишда иштирок этган.
ЕХҲТ ДИИҲБ миссияси жорий йил 30 апрель куни бўлиб ўтган Конституция бўйича референдумни кузатишда ҳам қатнашган эди.
Учрашувда умумхалқ овоз бериш жараёнини халқаро стандартларга мувофиқ ўтказишнинг турли жиҳатлари юзасидан атрофлича фикр алмашилди.
ДИИҲБ миссияси раҳбари Урсула Гачек Янги Ўзбекистондаги ортга қайтмас демократик янгиланишлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни янада чуқурлаштириш жараёнларини қўллаб-қувватлади. Мамлакатимизда шаффоф ва адолатли сайлов ўтказиш борасида кўрилаётган чора-тадбирлар қайд этилди.

Президент Узбекистана принял главу миссии БДИПЧ ОБСЕ
Вопросы подготовки и проведения предстоящих президентских выборов были рассмотрены на встрече Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с главой миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) Урсулой Гачек, прошедшей 3 июля.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил налаженный конструктивный диалог, активные обмены, открытое и плодотворное сотрудничество с ОБСЕ.
Эксперты Бюро принимали участие в модернизации национальной избирательной системы, в том числе разработке Избирательного кодекса нашей страны.
Миссия БДИПЧ ОБСЕ также участвовала в наблюдении за конституционным референдумом, состоявшемся 30 апреля текущего года.
В ходе встречи состоялся обстоятельный обмен мнениями по различным аспектам проведения всенародного голосования в соответствии с международными стандартами.
Главой миссии БДИПЧ Урсулой Гачек выражена поддержка необратимым процессам дальнейшего углубления демократических преобразований и социально-экономических реформ в Новом Узбекистане. Отмечены реализуемые меры по проведению прозрачных и справедливых выборов в нашей стране.