ДИИҲБ Ўзбекистонда сайловларни кузатиш бўйича миссиясини очди
ЙХҲТнинг Демократик Институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) Ўзбекистон Республикаси ҳукуматининг расмий таклифига биноан, 9-июл куни бўлиб ўтадиган муддатидан илгари президент сайловларини кузатиш бўйича миссиясини очди.
Миссияни элчи Урсула Гачек бошқаради. Миссия Тошкентда жойлашган асосий жамоадан иборат 11 та халқаро эксперт ва 14 июньдан бошлаб бутун мамлакат бўйлаб жойлаштириладиган 24 та узоқ муддатли кузатувчиларни ўз ичига олгади. ДИИҲБ, шунингдек, сайлов кунидан бир неча кун олдин келадиган 250 та қисқа муддатли кузатувчиларни сўрашни режалаштирмоқда.
Миссия сайловларни ЙХҲТ мажбуриятлари ва демократик сайловлар учун бошқа халқаро мажбуриятлар ва стандартларга, шунингдек миллий қонунчиликка мувофиқлигини баҳолайди.
Кузатувчилар сайлов кунидан олдин ҳам, ундан кейин ҳам сайловнинг барча жиҳатларини диққат билан кузатиб борадилар. Муайян йўналишлар меъёрий-ҳуқуқий базани амалга ошириш, кампанияни ўтказиш, шу жумладан ижтимоий тармоқлар, барча даражадаги сайлов комиссиялари фаолияти, сайлов низоларини ҳал қилиш ва оммавий ахборот воситаларида ёритиш ўз ичига олади. Кузатувчилар, шунингдек, ДИИҲБнинг сайлов бўйича олдинги тавсияларининг бажарилишини баҳолайдилар.
Давлат ҳокимияти органлари, сиёсий партиялар, фуқаролик жамияти, оммавий ахборот воситалари ва халқаро ҳамжамият вакиллари билан учрашувлар кузатувнинг ажралмас қисми ҳисобланади.
Сайловдан кейинги куни, ДИИҲБнинг дастлабки хулосалари матбуот анжуманида тақдим этилади. Бутун сайлов жараёнини баҳолаш ва тавсиялар билан якуний ҳисобот сайловдан бир неча ой ўтгач эълон қилинади.

БДИПЧ открыла миссию по наблюдению за выборами в Узбекистане
По официальному приглашению национальных властей, Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) сегодня открыло миссию по наблюдению за досрочными президентскими выборами в Узбекистане, которые состоятся 9 июля.
Миссию возглавляет Посол Урсула Гачек. Миссия состоит из основной команды, в которую входят 11 международных экспертов, базирующихся в Ташкенте, и 24 долгосрочных наблюдателя, которые будут размещены по всей стране, начиная с 14 июня. БДИПЧ также планирует запросить 250 краткосрочных наблюдателей, которые прибудут за несколько дней до дня выборов.
Миссия оценит проведение выборов на предмет их соответствия обязательствам ОБСЕ и другим международным обязательствам и стандартам для демократических выборов, а также национальному законодательству.
Наблюдатели будут внимательно следить за всеми аспектами выборов, как до дня выборов, так и после него. Конкретные направления включают в себя реализацию нормативно-правовой базы, проведение кампании, в том числе в социальных сетях, работу избирательных комиссий на всех уровнях, разрешение избирательных споров и освещение в СМИ. Наблюдатели также оценят выполнение предыдущих рекомендаций БДИПЧ по выборам.
Неотъемлемой частью наблюдения являются встречи с представителями государственных органов и политических партий, гражданского общества, средств массовой информации и международного сообщества.
На следующий день после выборов миссия проведет пресс-конференцию, на которой будут представлены предварительные выводы и заключения. Заключительный отчет с оценкой всего избирательного процесса и рекомендациями будет опубликован через несколько месяцев после выборов.