ДИИҲБ Ўзбекистонда сайловларни кузатиш бўйича миссиясини очди
ЙХҲТнинг Демократик Институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) Ўзбекистон Республикаси ҳукуматининг расмий таклифига биноан, 9-июл куни бўлиб ўтадиган муддатидан илгари президент сайловларини кузатиш бўйича миссиясини очди.
Миссияни элчи Урсула Гачек бошқаради. Миссия Тошкентда жойлашган асосий жамоадан иборат 11 та халқаро эксперт ва 14 июньдан бошлаб бутун мамлакат бўйлаб жойлаштириладиган 24 та узоқ муддатли кузатувчиларни ўз ичига олгади. ДИИҲБ, шунингдек, сайлов кунидан бир неча кун олдин келадиган 250 та қисқа муддатли кузатувчиларни сўрашни режалаштирмоқда.
Миссия сайловларни ЙХҲТ мажбуриятлари ва демократик сайловлар учун бошқа халқаро мажбуриятлар ва стандартларга, шунингдек миллий қонунчиликка мувофиқлигини баҳолайди.
Кузатувчилар сайлов кунидан олдин ҳам, ундан кейин ҳам сайловнинг барча жиҳатларини диққат билан кузатиб борадилар. Муайян йўналишлар меъёрий-ҳуқуқий базани амалга ошириш, кампанияни ўтказиш, шу жумладан ижтимоий тармоқлар, барча даражадаги сайлов комиссиялари фаолияти, сайлов низоларини ҳал қилиш ва оммавий ахборот воситаларида ёритиш ўз ичига олади. Кузатувчилар, шунингдек, ДИИҲБнинг сайлов бўйича олдинги тавсияларининг бажарилишини баҳолайдилар.
Давлат ҳокимияти органлари, сиёсий партиялар, фуқаролик жамияти, оммавий ахборот воситалари ва халқаро ҳамжамият вакиллари билан учрашувлар кузатувнинг ажралмас қисми ҳисобланади.
Сайловдан кейинги куни, ДИИҲБнинг дастлабки хулосалари матбуот анжуманида тақдим этилади. Бутун сайлов жараёнини баҳолаш ва тавсиялар билан якуний ҳисобот сайловдан бир неча ой ўтгач эълон қилинади.

The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) today opened an election observation mission for the 9 July early presidential election in Uzbekistan, following an official invitation from the national authorities.
The mission is headed by Ambassador Urszula Gacek and consists of a core team of 11 international experts based in Tashkent and 24 long-term observers, who will be deployed throughout the country from 14 June. ODIHR will request 250 short-term observers, to arrive several days before election day.
The mission will assess the conduct of the election for its compliance with OSCE commitments and other international obligations and standards for democratic elections, as well as with national legislation.
Observers will closely monitor all aspects of the election, including pre- and post-election developments. Specific areas of focus include the implementation of the legal framework, the conduct of the campaign, including on social networks, the work of the election administration at all levels, election dispute resolution and media coverage. The observers will also assess the implementation of previous ODIHR election recommendations.
Meetings with representatives of state authorities, political parties, civil society, the media and the international community form an integral part of the observation.
An interim report will be published some two weeks prior to the election to update the public and the media on the observation mission’s activities. The day after the election, the mission’s preliminary findings and conclusions will be presented at a press conference. A final report with an assessment of the entire election process and containing recommendations will be published some months after the election.