ИТИМ: Қорақалпоғистоннинг 2017-2022 йиллардаги ижтимоий-иқтисодий ривожланиши
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (ИТИМ) экспертлари 2017-2022 йилларда амалга оширилган фаол ислоҳотлар жараёнида Қорақалпоғистон Республикасининг ижтимоий-иқтисодий ривожланишидаги асосий ўзгаришларни тақдим этди.
ИТИМ маълумотига кўра, Қорақалпоғистон Республикаси йирик табиий, минерал ва қишлоқ хўжалиги ресурслари, меҳнат салоҳияти, йўл, транспорт ва муҳандислик-коммуникация тармоқлари, саноат инфратузилмаси, қулай географик жойлашуви ва катта ҳудудига эга.
Мазкур даврда аҳоли сони 7,3 фоизга, ялпи ҳудудий маҳсулот (ЯҲМ) ҳажми 37,1 фоизга (29,9 триллион сўмга,), саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш 6,8 триллион сўмдан 17,8 триллион cўмга ошиб, (реал ҳажми 21,3 фоизга) ошди.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқаришда ҳажми 24 фоизга, 2022 йилда 14,4 триллион сўмга ошди.
Ҳудудда фаолият кўрсатаётган корхоналар сони 2017 йилдаги 19,2 мингдан 2022 йилда 30,3 мингга, яъни 58 фоизга ўсди.
Мазкур даврда инфратузилмани ривожлантиришга катта эътибор қаратилиб, 2017-2022 йилларда 2943 км сув таъминоти тармоқлари ва 90,8 км газ қувурлари фойдаланишга топширилди.
Аҳолига муносиб турмуш шароитлари яратишда уни уй-жой билан таъминлаш вазифасини ҳал этиш муҳим аҳамият касб этади. Хусусан, 6-7 йил мобайнида вилоятда 5308 минг квадрат метр уй-жой фойдаланишга топширилди, мактабгача таълим муассасаларида 19,5 минг янги ўрин, мактабларда 118 минг янги ўқув ўрни яратилди.
Ушбу даврда мобайнида Қорақалпоғистон Республикасида 157 мингга яқин иш ўрни ташкил этилди, шунингдек, умумий қиймати 4,8 миллиард долларлик инвестиция лойиҳалари амалга оширилди.

ЦЭИР: Социально-экономическое развитие Республики Каракалпакстан за 2017-2022 годы
Эксперты Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) представили основные изменения в социально-экономическом развитии активных реформ, которые произошли в Республике Каракалпакстан за 2017-2022 годы.
По данным ЦЭИР, Республика Каракалпакстан обладает большими природными, минерально-сырьевыми и сельскохозяйственными ресурсами, трудовым потенциалом, дорожными, транспортными и инженерно-коммуникационными сетями, производственной инфраструктурой, удобным географическим расположением и значительной территорией.
За этот период численность населения выросла на 7,3%, валовой региональный продукт (ВРП) увеличился на 37,1% (до 29,9 триллиона сумов), производство промышленной продукции увеличилось с 6,8 триллиона сумов до 17,8 триллиона сумов (реальный рост 21,3%).
Объем производствы сельского хозяйства увеличился на 24% до 14,4 триллиона сумов в 2022 году.
Число действующих предприятий в регионе выросло на 58% - с 19,2 тысячи в 2017 году до 30,3 тысячи в 2022 году.
В сфере развития инфраструктуры за 2017-2022 годы введено в действие 2943 километра водопроводных сетей и 90,8 километра газопроводов.
В плане социальной защиты населения и создания достойных условий жизни имеет большое значение решение таких задач, как обеспечение населения достойным жильем. В частности, за последние 6-7 лет в регионе было введено в строй 5,308 миллиона квадратных метров жилья, создано 19,2 тысячи мест в дошкольных учреждениях, 118 тысяч мест в школах.
За этот же период было создано порядка 157 тысяч рабочих мест, а также было привлечено в общей сложности более 4,8 миллиарда долларов инвестиций.