O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Rossiya TIV rahbari bilan muzokaralar o‘tkazdi
2023-yil 22-may kuni Moskva shahrida O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Rossiya Federatsiyasi tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari O‘zbekiston-Rossiya kun tartibidagi dolzarb masalalarni atroflicha muhokama qilib, hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollarini belgilab oldilar.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Qayd etilganidek, joriy yil boshidan buyon o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 2,4 milliard AQSH dollarini tashkil etib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 28 foizga ko‘pdir. Vazirlar iqtisodiy diplomatiyaning yuqori sur’atini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha birgalikdagi chora-tadbirlarni davom ettirishga kelishib oldilar.
O‘zbekiston va Rossiya TIV rahbarlari parlamentlararo muloqotni mustahkamlash, madaniy-gumanitar aloqalarni faollashtirish, sayyohlar almashinuvini ko‘paytirish masalalarini ham ko‘rib chiqdilar.

Министр иностранных дел Узбекистана провел переговоры с главой МИД России
22 мая 2023 года в г.Москве министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провел переговоры с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым.
Главы внешнеполитических ведомств подробно обсудили актуальные вопросы повестки дня узбекско-российского сотрудничества и наметили перспективы его дальнейшего наращивания.
Отдельное внимание уделено вопросам углубления торгово-экономического сотрудничества. Отмечалось, что с начала текущего года двусторонний товарооборот составил 2,4 млрд. долл. США, что на 28% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Министры договорились продолжить предпринимать совместные меры по поддержке высокой динамики экономической дипломатии.
Руководители внешнеполитических ведомств Узбекистана и России также рассмотрели вопросы укрепления межпарламентского диалога, активизации культурно-гуманитарных связей и наращивания туристических обменов.