Yevropa Ittifoqi Elchisi va BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili bilan uchrashuv to‘g‘risida
2023-yil 22-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi Elchisi Sharlotta Adrian va BMT Taraqqiyot dasturining mamlakatimizdagi doimiy vakili Matilda Dimovska bilan uchrashdi.
Muloqotda mamlakatimizda Afg‘oniston fuqarolari, ayniqsa, yosh avlod vakillari uchun mo‘ljallangan ta’lim dasturlarini amalga oshirish doirasida O‘zbekiston, Yevropa Ittifoqi va BMTTD o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Ishtirokchilar Afg‘onistonda ayollarning mehnat va ta’lim masalalarida huquq va erkinliklarini ta’minlash zarurligiga e’tibor qaratdilar. Og‘ir ijtimoiy-iqtisodiy sharoitlarga duch kelgan afg‘on xalqiga insonparvarlik yordamini ko‘rsatishni davom ettirish zarurligi ta’kidlandi.
Sh.Adrian Yevropa Ittifoqining Afg‘onistonga gumanitar yordam ko‘rsatishni davom ettirishga sodiqligini va Yevropa Ittifoqi bu yo‘nalishda O‘zbekiston bilan yaqin hamkorlikni davom ettirishga tayyorligini ta’kidladi.

Meeting with the Ambassador of the EU and the UNDP Resident Representative in Uzbekistan
On May 22, 2023, the Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan Ismatulla Irgashev held a meeting with the Ambassador of the European Union Charlotte Adriaen and the UNDP Resident Representative in Uzbekistan Matilda Dimovska.
During the meeting, the parties exchanged views on the prospects for cooperation between Uzbekistan, the EU and UNDP in the framework of the implementation of educational programs in Uzbekistan for Afghan citizens, especially boys and girls.
The sides noted the need to ensure the rights and freedoms of women in Afghanistan in work and education, as well as, to continue humanitarian assistance to the Afghan people, who faced difficult socio-economic conditions.
The EU Ambassador emphasized the EU's commitment to continue providing humanitarian assistance to Afghanistan and the EU's readiness to work closely with Uzbekistan in this direction.