Yevropa Ittifoqi Elchisi va BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili bilan uchrashuv to‘g‘risida
2023-yil 22-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi Elchisi Sharlotta Adrian va BMT Taraqqiyot dasturining mamlakatimizdagi doimiy vakili Matilda Dimovska bilan uchrashdi.
Muloqotda mamlakatimizda Afg‘oniston fuqarolari, ayniqsa, yosh avlod vakillari uchun mo‘ljallangan ta’lim dasturlarini amalga oshirish doirasida O‘zbekiston, Yevropa Ittifoqi va BMTTD o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Ishtirokchilar Afg‘onistonda ayollarning mehnat va ta’lim masalalarida huquq va erkinliklarini ta’minlash zarurligiga e’tibor qaratdilar. Og‘ir ijtimoiy-iqtisodiy sharoitlarga duch kelgan afg‘on xalqiga insonparvarlik yordamini ko‘rsatishni davom ettirish zarurligi ta’kidlandi.
Sh.Adrian Yevropa Ittifoqining Afg‘onistonga gumanitar yordam ko‘rsatishni davom ettirishga sodiqligini va Yevropa Ittifoqi bu yo‘nalishda O‘zbekiston bilan yaqin hamkorlikni davom ettirishga tayyorligini ta’kidladi.

О встрече с Послом ЕС и постоянным представителем ПРООН в Узбекистане
22 мая 2023 года состоялась встреча Специального представителя Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматуллы Иргашева с Послом Европейского Союза Шарлоттой Адриан и постоянным представителем ПРООН в Узбекистане Матильдой Димовска.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по перспективам взаимодействия между Узбекистаном, ЕС и ПРООН в рамках реализации образовательных программ в нашей стране для афганских граждан, особенно, юношей и девушек.
Участники встречи обратили внимание на необходимость обеспечения прав и свобод женщин в Афганистане в вопросах работы и образования. Подчеркнута важность продолжения оказания гуманитарного содействия афганскому народу, который столкнулся с тяжелыми социально-экономическими условиями.
Ш.Адриан отметила приверженность Евросоюза продолжению оказания гуманитарного содействия Афганистану и готовность ЕС тесно взаимодействовать с Узбекистаном в данном направлении.