Ўзбекистон Президенти қўшма корхоналарни ишга туширди ва Хитой ишбилармон доираларининг етакчи вакиллари билан учрашди
19.05.2023
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Хитойга давлат ташрифи иккинчи куни доирасида қатор ишбилармонлик тадбирлари бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари ХХР Давлат кенгаши Бош вазири ўринбосари Хэ Лифэн ҳамроҳлигида шу кунларда Сиань шаҳрида ўтаётган Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлиги кўргазмасига ташриф буюрди.
Делегациялар икки мамлакатнинг саноат, инфратузилмани ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги, фан, таълим ва инновациялар соҳаларидаги кооперациясига бағишланган стендларни кўздан кечирди. Ўзаро манфаатли шериклик натижалари ва режалари, эришилган янги келишувлар, Ўзбекистонда амалга ошириш учун ташриф арафасида махсус ишлаб чиқилган истиқболли инвестиция лойиҳалари тўғрисида батафсил маълумот берилди.
Кўргазма доирасида Сиань шаҳри ҳамда Сирдарё, Тошкент, Жиззах ва Самарқанд вилоятлари ўртасидаги телекўприк орқали янги қўшма лойиҳаларни тантанали ишга тушириш маросими бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев рамзий тугмани босиб, жами 3,3 миллиард долларлик 15 та лойиҳани - автомобиль ва электромобиллар, қурилиш материаллари, металлдан кенг турдаги маҳсулотлар, тиббий буюмлар ишлаб чиқариш қувватларини ишга туширди ва янги корхоналар қурилишига старт берди.
Шундан сўнг Ўзбекистон Президенти Хитой ишбилармон, молия ва инвестиция доираларининг етакчи вакиллари билан учрашув ўтказди.
Тадбирда ХХР Давлат кенгаши Бош вазири ўринбосари Хэ Лифэн, Хитой Компартиясининг Шэньси музофоти партқўми котиби Чжао Идэ, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки президенти Цзинь Лицюнь, Хитой халқаро савдога кўмаклашиш кенгаши раиси Рен Хонбин ҳамда Хитой миллий нефть-газ корпорацияси, Хитой миллий кимё-инжиниринг компанияси, “China CAMC Engineering”, “BYD Auto Industry”, “Sungrow Power Supply”, “China North Industries Corporation”, “Xinjiang Hualing Group”, “China Aerospace Science and Industry Corporation”, “Huawei Technologies”, Хитой тараққиёт банки, Эксимбанки каби 100 дан ортиқ йирик компания, корпорация, банклар, тижорат ва молиявий ташкилотлар раҳбарлари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари давра суҳбати шаклида ўтказилган тадбир иштирокчиларини самимий қутлаб, ушбу учрашув Хитойнинг иқтисодий марказларидан бирида, кўп асрлар аввал Буюк Ипак йўлини бошлаб берган қадим Сиань шаҳрида ўтаётгани рамзи маънога эга эканини қайд этди.
Ўзбекистон Президенти кейинги йилларда мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликда мисли кўрилмаган даражага эришилганини алоҳида таъкидлади. Ўзаро товар айирбошлаш икки карра ошиб, 9 миллиард долларни ташкил этгани қайд этилди. Ўзбекистонда ўзлаштирилган Хитой инвестициялари ҳажми илк бор 11 миллиард долларга яқинлашди.
Бугун мамлакатимизда Хитой сармояси иштирокида 1,7 мингдан ортиқ корхона муваффақиятли фаолият юритмоқда. Энергетика, нефть-газ, кимё, тоғ-кон, тўқимачилик ва бошқа тармоқларда қатор йирик қўшма лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Куни кеча ХХР Раиси Си Цзиньпин билан ўтган музокаралар сермаҳсул бўлгани, улар давомида икки томонлама савдо-иқтисодий ва инвестициявий салоҳиятдан фойдаланиш, Ўзбекистон бозорида Хитой компаниялари учун қулай шароитлар яратиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Ўзбекистон Президентининг ташрифи доирасида қўшма ишбилармонлик тадбирлари ҳам муваффақиятли ўтказилгани қайд этилди.
Жумладан, энергетика, кимё, металлургия, геология, автомобилсозлик, электротехника, қурилиш ва бошқа тармоқларда умумий қиймати 25 миллиард доллардан зиёд бўлган янги юқори технологик саноат, савдо ва инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан келишувларга эришилди.
«Буларнинг барчаси Ўзбекистон-Хитой кооперациясининг яққол ютуқларидан, ўзаро манфаатли шерикликни кенгайтиришга томонларнинг қизиқиши катта эканидан далолат», – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари учрашув иштирокчиларининг эътиборини мамлакатимиздаги инвестиция муҳити тубдан яхшилангани, инвесторлар учун максимал даражада қулай шароитлар яратилганига қаратди.
Ўзбекистонда юқори қўшилган қийматли маҳсулотларни ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этиш ва кейинчалик учинчи мамлакатларга экспорт қилиш учун кенг имкониятлар мавжудлиги кўрсатиб ўтилди. Бу борада “яшил” энергетика, кимё, автомобилсозлик, электротехника, металлургия, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, соғлиқни сақлаш ва бошқа тармоқлар айниқса истиқболли экани таъкидланди.
Президентимиз Хитой бизнесини зарур ишлаб чиқариш инфратузилмаси ва барқарор бозор билан билан таъминлашга, уни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, лойиҳаларни биргаликда молиялаштиришга тайёрлигини билдириб, хитойлик ишбилармонларни ушбу ноёб имкониятлардан фойдаланишга чақирди.
Фикр алмашиш чоғида Хитой корпорациялари, компания ва банклари раҳбарлари Ўзбекистон билан ҳамкорликни янада ривожлантиришга қатъий интилишини айтди. Устувор соҳаларда, айниқса юқори технологик ва инновацион ишлаб чиқаришларни ташкил этишда амалий ҳамкорликни кенгайтиришга тайёрлигини билдирди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон вазирлик ва идоралари раҳбарларига учрашувда илгари сурилган ташаббусларни шахсий назоратга олиш ҳамда уларни амалга оширишнинг босқичма-босқич механизмлари ва аниқ муддатлари кўрсатилган тегишли “йўл харитаси”ни қабул қилишни топширди.

Президент Узбекистана запустил совместные предприятия и встретился с ведущими представителями деловых кругов Китая
19.05.2023
19 мая в рамках программы второго дня государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Китай состоялся ряд деловых мероприятий.
Глава нашего государства в сопровождении вице-премьера Государственного совета КНР Хэ Лифэна посетил Выставку узбекско-китайского сотрудничества, проходящую в эти дни в городе Сиане.
Делегации осмотрели стенды, посвященные кооперации Узбекистана и Китая в сферах промышленности, инфраструктурного развития, сельского хозяйства, науки, образования и инноваций. Им представлена подробная информация о результатах и планах взаимовыгодного партнерства, новых договоренностях и разработанных специально к визиту перспективных инвестиционных проектах, предлагаемых к реализации в Узбекистане.
На полях выставки в формате телемоста между китайским городом Сианем, Сырдарьинской, Ташкентской, Джизакской и Самаркандской областями нашей страны состоялась торжественная церемония запуска новых совместных проектов.
Президент Шавкат Мирзиёев нажатием символической кнопки запустил 15 производственных мощностей по выпуску автомобилей и электромобилей, строительных материалов, широкой линейки металлических изделий и проката, предметов медицинского назначения, а также возведению новых предприятий общей стоимостью 3,3 миллиарда долларов.
Затем Президент Узбекистана провел встречу с ведущими представителями деловых, финансовых и инвестиционных кругов Китая.
В мероприятии также приняли участие вице-премьер Государственного совета КНР Хэ Лифэн, секретарь парткома КПК провинции Шэньси Чжао Идэ, президент Азиатского банка инфраструктурных инвестиций Цзинь Лицюнь, председатель Китайского совета по содействию международной торговле Рен Хонбин, а также руководители более 100 крупных компаний, корпораций и банков, таких как Китайская национальная нефтегазовая корпорация, Китайская национальная химико-инжиниринговая компания, China CAMC Engineering, BYD Auto Industry, Sungrow Power Supply, China North Industries Corporation, Xinjiang Hualing Group, China Aerospace Science and Industry Corporation, Huawei Technologies, Китайский банк развития, Эксимбанк, других коммерческих и финансовых учреждений.
Глава нашего государства, тепло поприветствовав участников мероприятия, проводимого в формате «круглого стола», отметил символичность встречи в древнем городе Сиане – одном
из экономических центров Китая, откуда много веков назад начинался Великий шёлковый путь.
Президент Узбекистана особо отметил беспрецедентный уровень сотрудничества, достигнутый в последние годы между нашими странами. Отмечалось, что взаимный товарооборот вырос в два раза и составил 9 миллиардов долларов. Объём освоенных в Узбекистане китайских инвестиций впервые приблизился к 11 миллиардам долларов.
Сегодня в нашей стране успешно работает более 1,7 тысячи предприятий с участием китайского капитала. Реализуется целый ряд крупных совместных проектов в энергетической, нефтегазовой, химической, горнодобывающей, текстильной
и других отраслях.
Выражено особое удовлетворение результатами плодотворных переговоров с Председателем КНР Си Цзиньпином, в ходе которых отдельное внимание было уделено вопросам использования двустороннего торгово-экономического и инвестиционного потенциала, а также создания благоприятных условий для китайских компаний на узбекском рынке.
Отмечено также успешное проведение в рамках визита Президента Узбекистана совместных деловых мероприятий.
В частности, достигнуты договорённости о реализации новых высокотехнологичных промышленных, торговых и инвестиционных проектов более чем на 25 миллиардов долларов в сферах энергетики, химии, металлургии, геологии, автомобилестроения, электротехники, строительства и других.
- Всё это ярко свидетельствует об очевидном успехе узбекско-китайской кооперации, высоком обоюдном интересе к углублению взаимовыгодного партнёрства, – подчеркнул Президент.
Глава государства обратил внимание участников встречи на кардинальное улучшение инвестиционного климата в нашей стране, максимально комфортные созданные условия для инвесторов.
Отмечено наличие в Узбекистане широких возможностей для организации совместных производств по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью и её дальнейшего экспорта на рынки третьих стран. В этом плане наиболее перспективными видятся отрасли «зелёной» энергетики, химии, автомобилестроения, электротехники, металлургии, сельского хозяйства, фармацевтики, здравоохранения и другие.
Президент Узбекистана пригласил китайских бизнесменов воспользоваться этими уникальными возможностями, подчеркнув готовность обеспечить китайский бизнес необходимой производственной инфраструктурой и стабильным рынком сбыта, оказывать ему всяческую поддержку и софинансировать проекты.
В ходе обмена мнениями руководители крупнейших китайских корпораций, компаний и банков подтвердили приверженность к дальнейшему развитию сотрудничества с Узбекистаном. Выражена готовность к расширению практического взаимодействия в приоритетных сферах, особенно по созданию высокотехнологичных и инновационных производств.
Глава нашего государства поручил руководителям министерств и ведомств Узбекистана взять осуществление прозвучавших инициатив под личный контроль, а также принять соответствующую «дорожную карту» с указанием пошаговых механизмов и конкретных сроков реализации.