Муддатидан илгари Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида иштирок этувчи сиёсий партиялар рўйхати
Марказий сайлов комиссияси томонидан 2023 йил 15 май куни аризаларнинг Марказий сайлов комиссиясига келиб тушиши навбатини инобатга олган ҳолда қуйидаги сиёсий партияларга жорий йил 9 июль куни бўлиб ўтадиган муддатидан илгари Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида иштирок этиш учун ижозат берилди:
1. Ўзбекистон Халқ демократик партияси (Марказий сайлов комиссиясининг 1255-сон қарори);
2. Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати — Ўзбекистон Либерал-демократик партияси (Марказий сайлов комиссиясининг 1256-сон қарори).
3. Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партияси (Марказий сайлов комиссиясининг 1257-сон қарори).
4. Ўзбекистон Экологик партияси (Марказий сайлов комиссиясининг 1258-сон қарори).
5. Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси (Марказий сайлов комиссиясининг 1259-сон қарори).
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида иштирок этиш учун ижозат бериш тўғрисидаги қарорлар Марказий сайлов комиссиясининг расмий веб-сайтида эълон қилинди.

Список политических партии, участвующих в досрочных выборах Президента Республики Узбекистан
15 мая 2023 года Центральная избирательная комиссия допустила к участию в досрочных выборах Президента Республики Узбекистан, которые состоятся 9 июля текущего года, следующие политические партии в порядке очередности поступления их заявлений:
1. Народно-демократическая партия Узбекистана (постановление Центральной избирательной комиссии № 1255);
2. Движение предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократическая партия Узбекистана (постановление Центральной избирательной комиссии № 1256);
3. Социал-демократическая партия Узбекистана «Адолат» (постановление Центральной избирательной комиссии № 1257);
4. Экологическая партия Узбекистана (постановление Центральной избирательной комиссии № 1258);
5. Демократическая партия Узбекистана «Миллий тикланиш» (постановление Центральной избирательной комиссии № 1259).
Постановления о допуске к участию в выборах Президента Республики Узбекистан опубликованы на официальном веб-сайте Центральной избирательной комиссии.