Тошкентда камбағалликни қисқартириш бўйича II Халқаро форум бўлиб ўтади
Экспертлар ривожланаётган мамлакатларда тўпланган тажрибани янада оммалаштириш мақсадида камбағалликка қарши курашиш бўйича тегишли чора-тадбирларни амалга оширишда Ўзбекистон эришган ютуқларнинг усуллари ва натижаларини, жумладан, уларнинг самарадорлигини кўриб чиқадилар.
2023 йил 18 май куни Hilton Tashkent City меҳмонхонасида “Камбағалликни қисқартириш бўйича илғор тажрибаларни татбиқ этиш” II Халқаро форуми бўлиб ўтади.
Жорий йилда Форум Ўзбекистон Республикаси камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги билан ҳамкорликда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) томонидан ташкил этилди. Форум БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ва БМТ Болалар жамғармасининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси кўмагида ташкил этилмоқда.
Юртимизда бўлиб ўтадиган Камбағалликни қисқартириш бўйича иккинчи халқаро форумда 200 дан ортиқ делегатлар, шу жумладан, камбағалликка қарши кураш бўйича J-PAL глобал ташаббуси, БМТ, БМТТД, ХМТ, Жаҳон банки, ЮНИCЕФ, ОТБ, ФТА, GIZ ва бошқа нуфузли халқаро ташкилотлар экспертлари иштирок этиши кутилмоқда.
Иқтисод бўйича Альфред Нобель номидаги мукофот совриндори, камбағалликни қисқартириш бўйича глобал ташаббуси J-PAL ҳаммуассиси — Абхиджит Банерджи, Жорж Вашингтон университетининг фаровонлик иқтисодиёти ва камбағалликни ўлчаш бўйича иқтисод профессори —Жеймс Фостер, Оксфорд камбағалликка қарши курашиш ва инсон капиталини ривожлантириш ташаббуси директори — Сабина Алькайрнинг иштироки катта аҳамиятга эга бўлади.
Шунингдек, Форумда Осиё тараққиёт банки вице-президенти Шичен Чен, Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё минтақаси бўйича вице-президенти Анна Бьерде, БМТнинг Ўзбекистондаги доимий мувофиқлаштирувчиси Консуэло Видаль Брус, ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Мунир Мамедзода, Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Марко Мантованелли, Хитой Халқ Республикасининг камбағалликка қарши кураш халқаро маркази директори Лю Цзюньвэнь, Пекин педагогика университети профессори, Қишлоқ ҳудудлари реабилитацияси миллий департаменти раҳбари Чжан Ци ўз маърузалари билан қатнашади.
Бундан ташқари, Форумда Озарбайжон Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Хитой Халқ Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Покистон Ислом Республикаси, Тожикистон Республикаси, шунингдек, дипломатик корпус вакиллари иштирок этишади.
Халқаро форумнинг мақсади – камбағалликка қарши курашиш бўйича илғор жаҳон тажрибаси ва усулларини ўрганиш, яқин йилларда кўп ўлчовли камбағалликка барҳам беришда мувофиқлашган комплекс ёндашув, ижтимоий ҳимоя ва манзилли ёрдамга алоҳида эътибор қаратган ҳолда амалга ошириладиган қўшма тадқиқотлар учун устувор йўналишларини шакллантириш, инсон капиталини такомиллаштириш орқали меҳнат бозорида ўқитиш дастурлари сифатини ошириш, кичик корхоналарнинг ўсишини қўллаб-қувватлаш, юқори сифатли таълим олиш имкониятларини кенгайтиришдан иборат бўлади.
Иштирокчилар ривожланаётган мамлакатларда тўпланган тажрибани янада оммалаштириш мақсадида камбағалликка қарши курашиш бўйича тегишли чора-тадбирларни амалга оширишда Ўзбекистон эришган ютуқларнинг усуллари ва натижаларини, жумладан, уларнинг самарадорлигини кўриб чиқадилар.
Форум доирасида ҳамкорликка оид бир қатор ҳужжатларни имзолаш ва қўшма коммюникени қабул қилиш режалаштирилган бўлиб, жумладан, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази ҳамда J-PAL глобал ташаббуси ўртасида Ҳамкорлик дастури имзоланиши кутилмоқда.

2nd International Forum on Poverty Reduction to be held in Tashkent
Experts will consider the best methods of eradicating poverty and the results of Uzbekistan's achievements, including their effectiveness, in order to further expansion of the acquired experience to developing countries.
On May 18, 2023, the Hilton Tashkent City Hotel will host the 2nd International Forum “Implementing Best Practices in Poverty Reduction”.
This year, the Forum is organized by the Center for Economic Research and Reforms (CERR) together with the Ministry of Employment and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan. The Forum is organized with the support of the United Nations Development Programme in Uzbekistan and the United Nations Children’s Fund.
About 200 delegates are expected to take part in the 2nd International Forum on Poverty Reduction, which will be held in our country, including experts from the global initiative to combat poverty J-PAL, UN, UNDP, ILO, World Bank, UNICEF, ADB, AFD, GIZ, GGGI, etc.
Of great importance will be the participation of Abhijit Banerjee, Alfred Nobel Prize winner, co-founder of the global initiative to combat poverty J-PAL as well as James Foster, Professor of Economics at George Washington University, who studies the economics of welfare and the measurement of poverty and Sabina Alkire, director of the Oxford Poverty and Human Development Initiative.
The Forum will be attended by Vice-President of the Asian Development Bank Shixin Chen, Vice-President of the World Bank for Europe and Central Asia Anna Bjerde, UN Resident Coordinator in Uzbekistan Consuelo Vidal Brus, Head of the UNICEF Office in Uzbekistan Munir Mammadzade, Head of the World Bank in Uzbekistan Marco Mantovanelli, Director-General of the International Poverty Reduction Center in China Liu Junwen, Vice Director of the National Rural Revitalization Administration of China Jiang Tianbao.
In addition, representatives of the Republic of Azerbaijan, the Republic of Kazakhstan, the People's Republic of China, the Kyrgyz Republic, the Islamic Republic of Pakistan, the Republic of Tajikistan, as well as the diplomatic corps are expected to participate.
The purpose of the 2nd International Forum will be to study the world's best practices and methods of poverty reduction, to form priority areas for future joint research in the coming years with a special emphasis on an integrated and comprehensive approach to resolving multidimensional poverty, social protection and targeting, improving the quality of training programmes in the labor market through the development of human capital, supporting the growth of small enterprises, expanding access to a high-quality education.
The participants will review the methods and results of Uzbekistan's achievements in the implementation of measures to combat poverty, including their effectiveness, in order to further expansion of the acquired experience in developing countries.
Within the framework of the Forum, it is planned to sign a number of cooperation documents and adopt a joint Communique, including the signing of a joint Action Programme between the Center for Economic Research and Reforms and the J-PAL.