Тошкентда камбағалликни қисқартириш бўйича II Халқаро форум бўлиб ўтади
Экспертлар ривожланаётган мамлакатларда тўпланган тажрибани янада оммалаштириш мақсадида камбағалликка қарши курашиш бўйича тегишли чора-тадбирларни амалга оширишда Ўзбекистон эришган ютуқларнинг усуллари ва натижаларини, жумладан, уларнинг самарадорлигини кўриб чиқадилар.
2023 йил 18 май куни Hilton Tashkent City меҳмонхонасида “Камбағалликни қисқартириш бўйича илғор тажрибаларни татбиқ этиш” II Халқаро форуми бўлиб ўтади.
Жорий йилда Форум Ўзбекистон Республикаси камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги билан ҳамкорликда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) томонидан ташкил этилди. Форум БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ва БМТ Болалар жамғармасининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси кўмагида ташкил этилмоқда.
Юртимизда бўлиб ўтадиган Камбағалликни қисқартириш бўйича иккинчи халқаро форумда 200 дан ортиқ делегатлар, шу жумладан, камбағалликка қарши кураш бўйича J-PAL глобал ташаббуси, БМТ, БМТТД, ХМТ, Жаҳон банки, ЮНИCЕФ, ОТБ, ФТА, GIZ ва бошқа нуфузли халқаро ташкилотлар экспертлари иштирок этиши кутилмоқда.
Иқтисод бўйича Альфред Нобель номидаги мукофот совриндори, камбағалликни қисқартириш бўйича глобал ташаббуси J-PAL ҳаммуассиси — Абхиджит Банерджи, Жорж Вашингтон университетининг фаровонлик иқтисодиёти ва камбағалликни ўлчаш бўйича иқтисод профессори —Жеймс Фостер, Оксфорд камбағалликка қарши курашиш ва инсон капиталини ривожлантириш ташаббуси директори — Сабина Алькайрнинг иштироки катта аҳамиятга эга бўлади.
Шунингдек, Форумда Осиё тараққиёт банки вице-президенти Шичен Чен, Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё минтақаси бўйича вице-президенти Анна Бьерде, БМТнинг Ўзбекистондаги доимий мувофиқлаштирувчиси Консуэло Видаль Брус, ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Мунир Мамедзода, Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Марко Мантованелли, Хитой Халқ Республикасининг камбағалликка қарши кураш халқаро маркази директори Лю Цзюньвэнь, Пекин педагогика университети профессори, Қишлоқ ҳудудлари реабилитацияси миллий департаменти раҳбари Чжан Ци ўз маърузалари билан қатнашади.
Бундан ташқари, Форумда Озарбайжон Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Хитой Халқ Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Покистон Ислом Республикаси, Тожикистон Республикаси, шунингдек, дипломатик корпус вакиллари иштирок этишади.
Халқаро форумнинг мақсади – камбағалликка қарши курашиш бўйича илғор жаҳон тажрибаси ва усулларини ўрганиш, яқин йилларда кўп ўлчовли камбағалликка барҳам беришда мувофиқлашган комплекс ёндашув, ижтимоий ҳимоя ва манзилли ёрдамга алоҳида эътибор қаратган ҳолда амалга ошириладиган қўшма тадқиқотлар учун устувор йўналишларини шакллантириш, инсон капиталини такомиллаштириш орқали меҳнат бозорида ўқитиш дастурлари сифатини ошириш, кичик корхоналарнинг ўсишини қўллаб-қувватлаш, юқори сифатли таълим олиш имкониятларини кенгайтиришдан иборат бўлади.
Иштирокчилар ривожланаётган мамлакатларда тўпланган тажрибани янада оммалаштириш мақсадида камбағалликка қарши курашиш бўйича тегишли чора-тадбирларни амалга оширишда Ўзбекистон эришган ютуқларнинг усуллари ва натижаларини, жумладан, уларнинг самарадорлигини кўриб чиқадилар.
Форум доирасида ҳамкорликка оид бир қатор ҳужжатларни имзолаш ва қўшма коммюникени қабул қилиш режалаштирилган бўлиб, жумладан, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази ҳамда J-PAL глобал ташаббуси ўртасида Ҳамкорлик дастури имзоланиши кутилмоқда.

II Международный форум по борьбе с бедностью состоится в Ташкенте
Эксперты рассмотрят лучшие методы борьбы с бедностью и результаты достижений Узбекистана, в том числе их эффективность, с целью дальнейшего распространения приобретенного опыта в развивающихся странах.
18 мая 2023 г. в гостинице Hilton Tashkent City состоится II Международный форум «Применение передового опыта по сокращению бедности».
В этом году организаторами форума выступили Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) совместно с Министерством занятости и сокращения бедности Республики Узбекистан. Форум организуется при поддержке Программы развития ООН в Узбекистане и Представительства Детского фонда ООН в Узбекистане.
На втором Международном форуме по борьбе с бедностью, который будет проходить в нашей стране, ожидается участие около 200 делегатов, в том числе экспертов глобальной инициативы по борьбе с бедностью J-PAL, ООН, ПРООН, МОТ, ВБ, ЮНИСЕФ, АБР, ФАР, GIZ, GGGI и др.
Большое значение будет иметь участие лауреата премии Альфреда Нобеля, сооснователя глобальной инициативы по борьбе с бедностью J-PAL — Абхиджита Банерджи, а также профессора экономики Университета Джорджа Вашингтона, исследующего экономику благосостояния и измерение бедности — Джеймса Фостера и директора Оксфордской инициативы по борьбе с бедностью и человеческому капиталу — Сабины Алькайр.
В Форуме выступят вице-президент Азиатского банка развития Шичен Чен, вице-президент Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Анна Бьерде, постоянный координатор ООН в Узбекистане Консуэло Видаль Брус, глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Мунир Мамедзаде, глава Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли и директор Международного центра борьбы с бедностью Китайской народной Республики Лю Цзюньвэнь, заместитель директора Национального департамента реабилитации сельских районов в Китае Чжан Цианбао.
Кроме того, ожидается участие представителей Азербайджанской Республики, Республики Казахстан, Китайской Народной Республики, Кыргызской Республики, Исламской Республики Пакистан, Республики Таджикистан, а также дипломатического корпуса.
Целью Международного форума станет изучение лучших мировых практик и методов борьбы с бедностью, формирование приоритетных направлений для будущих совместных исследований на ближайшие годы с особым акцентом на интегрированный и комплексный подход разрешения многомерной бедности, социальную защиту и таргетинг, повышение качества программ обучения на рынке труда через развитие человеческого капитала, поддержка роста малых предприятий, расширение доступа к высококачественному образованию.
Участники рассмотрят методы и результаты достижений Узбекистана в реализации мер по борьбе с бедностью, в том числе их эффективность, с целью дальнейшего распространения приобретенного опыта в развивающихся странах.
В рамках Форума запланировано подписание ряда документов о сотрудничестве и принятие совместного коммюнике, в том числе ожидается подписание Программы сотрудничества между Центром экономических исследований и реформ и глобальной инициативой J-PAL.