Янгиланган Конституциямиз Учинчи ренессансни барпо этиш йўлида мустаҳкам ҳуқуқий пойдевор бўлиб хизмат қилади
08.05.2023
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг
Олий Мажлис палаталари аъзолари, сиёсий партиялар ва жамоатчилик вакиллари билан учрашувдаги нутқи
Ҳурматли парламент аъзолари, сиёсий партиялар ва жамоатчилик вакиллари!
Ҳурматли йиғилиш қатнашчилари!
Хабарингиз бор, шу йил 30 апрель куни мамлакатимиз ҳаётида, ҳеч шубҳасиз, том маънодаги улкан тарихий воқеа бўлиб ўтди. Биринчи марта умумхалқ референдуми асосида янгиланган Конституциямизни қабул қилдик.
Референдумда қатнашган фуқароларимизнинг мутлақ кўпчилиги “Бу – менинг Конституциям”, деб ғурур билан овоз берди.
Референдум кейинги йилларда халқимизнинг сиёсий онги, ҳуқуқий маданияти ва дунёқараши нақадар юксалганини амалда кўрсатди. Ушбу тарихий танлов орқали халқимиз бундан олти йил олдин бошлаган ислоҳотларимизга катта ишонч билан қараб, уларни тўла қўллаб-қувватлашини яна бир бор намоён этди. Эл-юртимизнинг ана шундай азму қарори асосида давлатчилигимиз ва иқтисодиётимизни бундан кейин ҳам барқарор ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратилди.
Буларнинг барчаси – миллати, тили ва динидан қатъи назар, ҳар бир юртдошимиз “қилса бўлар экан-ку”, деб, ўз рўзғори, оиласи мисолида юртимизда юз бераётган катта ўзгаришларни яққол сезаётганидан далолат эмасми?
Конституциямиз лойиҳасини муҳокама қилишдан бошлаб то уни қабул қилгунча бўлган даврда ўтказилган умумхалқ муҳокамаларида миллионлаб юртдошларимиз фаол ва муносиб иштирок этдилар. Шу нуқтаи назардан қараганда, янгиланган Конституциямизнинг чинакам муаллифи халқимиз бўлди, деб айтишга барча асосларимиз бор.
Энг муҳими, энди ислоҳотларимиз йўлидан ҳеч қачон ортга қайтмаймиз, “инсон – жамият – давлат” деган янги тизим асосида фақат ва фақат олдинга қараб борамиз.
Албатта, халқимизнинг референдумдаги овози, билдирган юксак ишончи барчамизга катта масъулият юклайди, эл-юртимизни рози қилиш учун бизни янги марраларга ундайди, ислоҳотларни жадал давом эттиришда янада катта куч-ғайрат ва илҳом бағишлайди.
Фурсатдан фойдаланиб, ўзининг юксак фуқаролик бурчини чин дилдан адо этиб, Асосий қонунимизни қабул қилишда амалий таклиф ва ташаббуслари, ғоя ва фикрлари билан фаол иштирок этган кўпмиллатли, мард ва олижаноб халқимизга таъзим қиламан.
Шу билан бирга, жамиятимиздаги янгиланиш ва ўзгаришларни амалга оширишда жонбозлик кўрсатиб, эзгу ишларимизда бизни қўллаб-қувватлаб келаётган муҳтарам нуронийларимиз, илм-фан ва маданият арбоблари, зиёлиларимизга, жонкуяр ўқитувчи-мураббийлар ва шифокорларимизга, иқтисодиётимиз ривожига янги куч бераётган тадбиркорларимизга, ишчи-хизматчилар, миришкор деҳқон ва фермерларимизга, кластерлар ходимларига, жамиятимизнинг таянч устуни бўлмиш маҳалла раислари, ҳоким ёрдамчилари, ёшлар етакчилари, хотин-қизлар фаоллари ва профилактика инспекторларига, келажагимиз эгаси бўлган азму шижоатли ёшларимизга, бир сўз билан айтганда, Ўзбекистоннинг барча ҳақиқий ватанпарварларига самимий миннатдорлик билдираман.
Айни пайтда халқ билан мулоқот қилиб, унинг фикрини олиб, Асосий қонунимизни такомиллаштиришга ўз ҳиссасини қўшган Конституциявий комиссия аъзоларига, барча депутат ва сенаторлар, сиёсий партиялар вакилларига, қонун лойиҳасини халқаро стандартлар асосида ишлаб чиқишда фаол иштирок этган олимлар, маҳаллий ва хорижий экспертларга, референдум жараёнларини ҳаққоний ёритиб, ўзининг холис фикрларини билдирган барча оммавий ахборот воситалари ходимларига, халқаро кузатувчиларга алоҳида ташаккурлар айтаман.
Ҳеч шубҳасиз, халқимиз ўз танловини амалга ошириб, янгиланган Конституция учун овоз берган 30 апрель санаси тарихимизда унутилмас ёрқин саҳифа бўлиб қолади. Айнан шу куни кўпни кўрган, ҳаёт маъносини, тинчлик ва инсон қадрини чуқур англайдиган эл-юртимиз демократия, эркинлик ва тенглик, ижтимоий адолат ва бирдамлик ғояларига садоқатини яна бир бор амалда тасдиқлади.
Қадим тарихимиздан келиб чиққан ҳолда, ота-боболаримизга хос эзгу қадриятларни рўёбга чиқариш, яъни инсонни улуғлаш, унинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, одамларимиз билан бамаслаҳат иш кўриш биз учун чинакам демократия намунасидир.
Халқимизда “Бирдамлик бор жойда илдамлик бор”, деган доно нақл бежиз айтилмаган. Чиндан ҳам, ўзаро аҳиллик ва ҳамжиҳатлик бўлган юртда албатта қут-барака, тараққиёт бўлади.
Бизнинг энг катта бойлигимиз – Ўзбекистонни ўзи учун ягона Ватан деб биладиган кўпмиллатли буюк халқимиздир. Жонажон юртимизда қарор топган миллатлараро дўстлик ва аҳилликни – мана шундай бебаҳо хазинамизни кўз қорачиғидек асраб-авайлаш барчамизнинг олий бурчимиздир.
Ҳурматли йиғилиш иштирокчилари!
Янгиланган Конституциямизнинг биринчи моддасида Ўзбекистон – суверен, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат деб, қатъий белгилаб қўйилгани тарихий аҳамиятга эга. Халқимизнинг хоҳиш-иродаси билан Асосий қонунда муҳрланган бу принциплар – мамлакатимизнинг тараққиёт йўли ва тақдирини, унинг келажагини белгилаб берган ушбу “бешта устун” ҳеч қачон ўзгартирилмайди.
Дунёда кундан-кунга янги-янги синовлар, хавф-хатар ва таҳдидлар пайдо бўлаётганини барчангиз кўриб турибсиз. Энг нуфузли сиёсатшунос ва экспертлар ҳам, “ақл марказлари” ҳам жаҳонда содир бўлаётган ҳозирги зиддият ва тўқнашувлар қачон ва нима билан тугашини айта олмаяпти.
Шундай мураккаб вазиятда, ҳар бир ишимизда, қабул қилаётган барча қонун ва қарорларимизда фақат ва фақат халқимиз, Ватанимиз манфаатлари энг устувор ўринда туриши шарт. Бунинг учун, биринчидан, ота-боболаримизнинг асрий армони бўлган, тенгсиз ва буюк неъмат – мустақиллигимизни асраб-авайлаш, уни янада мустаҳкамлаш ва келгуси авлодларга мерос қилиб қолдириш барчамиз учун ҳаёт-мамот масаласи эканини унутмаслигимиз зарур.
Бизнинг уч минг йиллик давлатчилик тарихига, бой ва бетакрор маданиятга эга бунёдкор халқимиз бор. Қирқ миллионга яқинлашиб бораётган бугунги Ўзбекистон халқининг тақдири ва истиқболи, фаровон ҳаёти учун барчамиз масъул ва жавобгармиз. Шу сабабдан юртимизда тинчлик ва барқарорликни асраш ва мустаҳкамлаш бундан буён ҳам энг муҳим вазифамиз бўлиб қолади.
Шу мақсадда миллий хавфсизликни таъминлаш, Қуролли Кучларимиз жанговар салоҳиятини оширишга қаратилган ишларимизни янги босқичга олиб чиқамиз.
Эл-юртимизнинг тинч-осойишта ҳаётини таъминлаш учун “хавфсиз шаҳар”, “хавфсиз маҳалла”, “хавфсиз кўча” концепцияларини жадал амалга оширамиз. Бунинг учун янги ташкил қилинган “маҳалладаги бешлик” тизимини давлат ва жамият томонидан ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлаймиз. Фуқаролараро тотувлик, миллатлараро дўстлик ва бағрикенглик муҳитини янада мустаҳкамлаш учун бор куч ва имкониятларимизни сафарбар этамиз.
Дунёдаги ҳозирги мураккаб вазиятда тинчликсевар ташқи сиёсатимизни давом эттириб, узоқ ва яқин давлатлар билан дўстлик алоқаларини, барча соҳаларда ўзаро ҳамкорликни ривожлантирамиз.
Биз мамлакатимиз суверенитетини янада мустаҳкамлашда глобал иқлим ўзгариши, озиқ-овқат, энергетика, логистика билан боғлиқ хавф-хатарлар, сув тақчиллигининг салбий таъсирини юмшатиш бўйича янги ташаббус ва дастурлар ишлаб чиқиб, ҳамкорларимиз билан бирга фаол иш олиб борамиз.
Иккинчидан, биз Ўзбекистонни ижтимоий давлат, деб эълон қилдик.
Мамлакатимизда 2 миллион 200 мингдан зиёд оилалар ижтимоий кўмакка муҳтож. Аҳолимизнинг 55 фоизи ёшлардан иборат.
Шу ўринда бир масалага эътиборингизни қаратмоқчиман. Янгиланган Конституциямизда давлатнинг ижтимоий мажбуриятлари 3 баробар кўпайтирилмоқда. Бу рақамни айтиш осон, лекин уни амалда таъминлаш учун жуда кўп ишлашимиз зарур. Бунга давлат бюджетидан ҳар йили қўшимча 30-40 триллион сўм ажратиш керак бўлади. Бунинг ҳисобидан, ҳар йили юзлаб янги боғчалар, мактаб ва шифохоналар қуришимиз лозим.
Ёшлар сиёсатини, таълим-тарбия, илм-фан, маданият ва спорт соҳаларини ривожлантиришни устувор вазифа сифатида юқори босқичга кўтариш бўйича ҳам янги имкониятларни сафарбар этамиз. Нуронийлар, ёлғиз кексалар, ногиронлиги бўлган инсонлар, алоҳида эътиборга муҳтож аҳоли қатламига ижтимоий хизматлар кўламини янада кенгайтирамиз. Иш ҳақи, пенсия, нафақа ва стипендиялар миқдорини мунтазам ошириб борамиз.
Ўзимизга савол берайлик нима учун аҳолимиз референдумда бунчалик фаол бўлди?
Нимага улар ислоҳотларимизни қўллаб-қувватламоқда? Чунки, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларимизнинг қишлоқ ва овулларидан тортиб, пойтахтимиз маҳалла ва кўчаларидаги улкан бунёдкорлик ва ободончилик ишларини ўз кўзлари билан кўраяптилар.
Биргина мисол, ўтган йилдан бошлаб “очиқ бюджет” тизимини жорий этганимиз қишлоқ ва маҳаллалардаги оддий одамларимиз кайфиятига қандай ижобий таъсир кўрсатганини ҳаммамиз кўриб, билиб турибмиз. Лекин, одамларимизнинг ўсиб бораётган талабларини қондириш учун ҳозиргидан кўра икки карра кўп ишларни бажаришимиз керак.
Яхши биласизлар, биз мамлакатимизда камбағаллик борлигини тан олиб, алоҳида дастурлар асосида уни қисқартириш бўйича катта иш олиб бормоқдамиз.
Шу мақсадда аҳоли, айниқса, ёшлар ва хотин-қизлар бандлигини таъминлаш, уларнинг даромадини ошириш борасида “учта дафтар”, ижтимоий реестр тизимини йўлга қўйиб, салмоқли натижаларга эришдик. Лекин ҳали қиладиган ишларимиз ҳам оз эмас.
Бу борада одамларимиз янгиланган Конституциядан, биз жорий этаётган янги тизимдан кўп нарсаларни кутмоқда.
Аҳолимизга муносиб турмуш шароитларини яратиш учун, энг аввало, иқтисодий ўсишни таъминлаш зарур. Ялпи ички маҳсулотимиз ҳажмини ҳозирги 80 миллиард доллардан яқин йилларда 160 миллиард долларга етказиш учун бор имкониятларни ишга солишимиз керак. Бу – аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот ҳажми 4 минг долларга етади, дегани.
Биз бундан буён ҳам хусусий секторни қўллаб-қувватлаш, солиқ маъмурчилигини янада соддалаштириш, давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини камайтириш борасидаги ишларни жадал давом эттирамиз. Айниқса, қишлоқ ва сув хўжалиги, саноат, энергетика, транспорт, қурилиш соҳаларига катта-катта инвестициялар жалб қилинади.
Умуман, ҳукумат 1 августга қадар давлат ўзига олган ҳар бир янги мажбурият бўйича уларнинг маблағлари, ижро механизмлари, бу масалада масъул вазирлик ва ҳокимликлар ҳамда мутасаддилар аниқ кўрсатилган алоҳида дастур ишлаб чиқиб, парламентимизга киритади.
Учинчидан, Конституциямизда илк бор, Ўзбекистон Республикасига ҳуқуқий давлат деган таъриф берилди.
Бош қомусимизда инсон ҳуқуқлари кафолатларига оид нормалар ҳам 3 баробар кўпайтирилди.
Бу – авваламбор барча соҳада қонун устуворлиги таъминланади, дегани.
Бундан буён, қонунлардаги ноаниқликлар инсон фойдасига ҳал бўлади.
Энг муҳими, “Қонун – муқаддас, ҳар қандай ҳолатда ҳам адолатни қарор топтириш шарт!” деган қараш жамиятнинг ҳар бир аъзоси, айниқса, мансабдорлар учун ҳаёт қоидасига айланиши керак.
Шу билан бирга, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш учун судларнинг одил ва мустақил иш юритишини албатта амалда таъминлашимиз зарур.
Шу мақсадда, Асосий қонунимизда ҳеч ким суд қарорисиз 48 соатдан ортиқ ушлаб турилиши мумкин эмаслиги белгиланди. Эркинликни чеклашга фақат суд қарори асосида йўл қўйилиши ҳақидаги қоида мустаҳкамланди. Айбланувчига ўзига қарши кўрсатма бермаслик, яъни “сукут сақлаш” ҳуқуқи биринчи марта алоҳида белгилаб қўйилди. Адвокатлар мақоми оширилиб, уларнинг терговчи ва прокурор билан тенг ваколатга эга экани қайд этилди.
Албатта, Асосий қонунга киритилган бу илғор янгиликларни амалда жорий этиш осон бўлмайди, кўп жамиятлар бундай ўзгаришларни фақат орзу қилади. Бунинг учун суд-ҳуқуқ идораларининг кадрлар салоҳиятини яхшилаш ва моддий-техник базасини мустаҳкамлашимиз зарур.
Энг муҳими, терговчи, прокурор, судья, адвокатларнинг билим ва малакаси, маънавий дунёсини юксалтириш билан бирга, аҳолининг ҳам ҳуқуқий маданиятини ошириш, ҳаммамиз учун дунёқарашимизни ўзгартириш талаб этилади. Қандай оғир бўлмасин, бу ишларни амалга оширишни замоннинг ўзи тақозо этмоқда.
Тўртинчидан, демократик тараққиёт йўлини қатъий давом эттирамиз.
Бош қомусимизда бу мақсадга эришиш кафолатларини янада кучайтирдик. Бизга инсон ва бизнеснинг оғирини енгил қиладиган, уларга сифатли хизмат кўрсатадиган ихчам ва самарали бошқарув тизими керак. Маъмурий ислоҳотларни айнан шу мақсадда бошладик. Биринчи босқичда ҳукумат ва вазирликлар ихчам қилиниб, уларнинг иш услуби ўзгартирилди. Навбатдаги вазифамиз – вилоят ва туман даражасида ҳам бошқарув сифатини оширишдан иборат.
Менинг энг катта ниятим – одамларни қийнаётган муаммоларни маҳалланинг ўзи ечадиган халқчил тизим яратиш. Шу боис, молия, солиқ, бандлик каби идораларнинг камида 30 фоиз ваколатларини маҳалла даражасига тушириш мўлжалланмоқда.
Шу билан бирга, янгиланган Конституциямиздаги ўзгаришлар бир қатор сиёсий ислоҳотларни ҳам назарда тутади. Бу борада парламент фаолиятида муҳим ўзгаришлар амалга оширилмоқда. Хусусан, Қонунчилик палатасининг мутлақ ваколатлари амалдаги 5 тадан 12 тага, Сенатда эса 14 тадан 18 тага етказилди.
Айни пайтда, палаталарнинг ваколатларига ҳам аниқлик киритилди. Масалан, ҳукуматни шакллантириш, унинг фаолияти устидан парламент назоратини амалга ошириш масалалари Қонунчилик палатасининг ваколатига ўтказилди.
Шу билан бирга, депутатларимиз асосий эътиборни қонунларнинг сифати ва таъсирчанлигини оширишга қаратадиган, уларнинг ижросини самарали ташкил этишда ҳукумат билан биргаликда қаттиқ ишлайдиган вақт келди.
Сенатнинг фаолияти эса ҳудудлар билан боғлиқ масалаларни ҳал этиш, маҳаллий Кенгашларга ҳар томонлама кўмаклашиш, жойларда, айниқса, маҳаллаларда қонунлар ижросини таъминлашга йўналтирилиши зарур.
Буларнинг барчаси, депутат ва сенаторларимиз зиммасига катта масъулият юклаши табиий, албатта. Энди улар пастга тушиб, кўпроқ одамларимиз билан учрашиб, уларнинг муаммоларини эшитса, вазирлар ва ҳокимлар билан биргаликда ҳар бир масала бўйича аниқ ечимларни топса, бундан умумий ишимизга фақат фойда бўлади.
Бугунги кунда халқ овози ва фикрини кенг жамоатчиликка, давлат идоралари эътиборига олиб чиқаётган энг таъсирчан куч, бу – оммавий ахборот воситалари, журналистлардир.
Жамиятимиздаги очиқлик сиёсатини изчил давом эттириш мақсадида оммавий ахборот воситалари фаолиятининг эркинлиги, ахборот олиш, фойдаланиш ва тарқатишга бўлган ҳуқуқлар қатъий кафолатланмоқда.
Шу билан бирга, сўз эркинлиги, бу – масъулият ҳам дегани. Яъни ахборот маконида ҳаққонийлик ва холислик бош мезон эканини унутмаслигимиз зарур.
Айни пайтда нодавлат ташкилотларнинг ролини ошириш, ҳуқуқларини кафолатлаш орқали фуқаролик жамияти институтларини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилади.
Бешинчидан, Ўзбекистон – дунёвий давлат ва бундан кейин ҳам шундай бўлиб қолади.
Халқимизнинг референдум орқали билдирган хоҳиш-иродаси, қатъий танлови ҳам шу.
Бундан буён ҳам миллати, тили, дини ва ижтимоий келиб чиқишидан қатъи назар, ҳар бир фуқаронинг виждон эркинлиги таъминланади. Барча диний конфессиялар эркин фаолият юритиши учун зарур шарт-шароитларни яратиб берамиз,
Мамлакатимизда миллатлар ва конфессиялар ўртасида тотувлик ва ҳамжиҳатликни таъминлаш сиёсатини изчил давом эттирамиз. Жамиятимизда ҳар қандай радикаллашувга, диндан сиёсий мақсадларда фойдаланишга ҳеч қачон йўл қўймаймиз.
Мен Президент сифатида иш бошлаган биринчи кунданоқ “Биз халқимизга хизмат қилгани келганмиз. Биз халқимизни рози қилиш учун келганмиз”, деган гапларни доим такрорлайман.
Биз ислоҳотларни бошлаган пайтда, ўзимиз тасаввур ҳам қилмаган жуда кўп муаммо ва синовларга дуч келдик. Уларга эл-юртимиз билан биргаликда ечим топиб, ҳар бир масалани жойида ҳал қилиб боряпмиз. Чунки, янгиланган Конституциямизнинг маъно-мазмуни, бош мақсади ҳам халқимизнинг фаровон ҳаёт кечириши учун муносиб шароит яратиб беришдан иборатдир. Бу мақсад йўлида қанчалик оғир бўлмасин, зарур маблағларни, керак бўлса, ортиқчаси билан топиб, барча имкониятларни ишга солаяпмиз.
Халқимизнинг ўзи – энг адолатли ҳакам. Мен аминман, бугун юртимиздаги ҳар бир инсон “ҳаётимда ижобий ўзгариш бўлмоқда”, деб айта олади.
Бугун биз тарихнинг янада масъулиятли ва ҳал қилувчи палласида турибмиз. Мамлакатимиз тараққиётида мутлақо янги даврга қадам қўймоқдамиз. Чунки, янгиланган Конституциямизни қабул қилиш билан биз Учинчи Ренессанс учун ҳуқуқий пойдевор яратдик. Бугун халқимиз интилаётган ана шу буюк мақсадни амалга оширишга муносиб ҳисса қўшаман, деган ҳар бир юртдошимиз, аввало ушбу пойдеворга таяниб, ҳаракат қилиши лозим.
Айниқса, униб-ўсиб келаётган ёш авлодимизнинг орзу-интилишларини рўёбга чиқаришда, ёшларимиз келажаги учун мустаҳкам замин ҳозирлашда Асосий қонунимиз уларга беқиёс имкониятлар очиб беради.
Шу муносабат билан, мен бугун иккита муҳим Фармонни имзоладим.
Биринчи Фармон янгиланган Конституциямизни ҳаётга жорий этиш, ижросини таъминлаш учун унинг мазмун-моҳиятини халқимиз ўртасида кенг тарғиб қилиш бўйича аниқ вазифаларни назарда тутади.
Шу маънода, Бош қонунимизнинг ҳар бир банди ва моддасини жамиятимиз, айниқса, ёшларимиз учун ҳаёт қоидасига айлантириш, бу борада уларнинг тушунча ва тасаввурларини кенгайтириш, ҳар бир маҳалла, таълим маскани, ташкилот ва корхонада чуқур ўрганиш мақсадида ўқув дастурлари, дарслик ва қўлланмалар яратиш зарур.
Шу билан бирга, янгиланган Конституциянинг 128-моддасида мамлакат Президентига берилган ваколатдан фойдаланиб, мен иккинчи муҳим Фармонни имзоладим. Унга мувофиқ, юртимизда муддатидан илгари Президент сайлови ўтказилади.
Бундай қарорга келиш учун қандай объектив зарурат бор, деган савол туғилиши табиий, албатта.
Нима учун, қолган уч ярим йиллик Президентлик муддатидан ўз ташаббусим билан воз кечаяпман? Чунки, ўзингиз кўриб турибсиз, Асосий қонунимизга мувофиқ, биринчидан, ҳокимиятнинг барча бўғинлари ислоҳ қилиниб, улар ўртасидаги муносабат ва мувозанат жиддий ўзгармоқда.
Иккинчидан, янгиланган Конституциямиз Президент, парламент, ҳукумат, вазирлар, ҳокимлар олдига кечиктириб бўлмайдиган янги сиёсий, ижтимоий ва иқтисодий вазифаларни қўймоқда.
Учинчидан, халқимиз биздан барча соҳаларда ғоят муҳим ва долзарб ўзгариш ва ислоҳотларни кутмоқда.
Тўртинчидан, дунёда ва минтақамизда кескин ва мураккаб жараёнлар ҳукм сураётган ҳозирги вазиятда тўғри ва самарали ривожланиш йўлини излаб топиш ва уни амалга ошириш энг ўткир ва долзарб масалага айланмоқда.
Шу муносабат билан бутун халқимизга мурожаат қилмоқчиман.
Азиз ва муҳтарам ватандошлар, барчангиз кўриб турибсиз, олдимизга бугун янада улкан марралар қўймоқдамиз.
Бундан буён ҳам жамият ва давлат ҳаёти, бугунги ва келгуси тараққиётига оид ҳар бир масала бўйича фақат ва фақат сизлар, донишманд, бағрикенг халқимиз билан бамаслаҳат иш олиб борамиз.
Асосий қонунимизда халқ – давлат ҳокимиятининг бирдан-бир манбаи, деб бежиз ёзилмаган. Шу нуқтаи назардан, янгиланган давлат ҳокимияти тизимида халқимиз, яна бир бор айтаман, фақат халқимиз ўзи ишонган раҳбарга мандат бериши мақсадга мувофиқ.
Ўйлайманки, бугунги мавжуд шароитда бу – энг тўғри ва адолатли қарор бўлади.
Сайловлар қонунга тўла мувофиқ ҳолда, очиқ ва ошкора тарзда ўтказилади. Бунда сиёсий партиялар, Президентликка номзодлар юртимиз тинчлиги ва унинг равнақига, халқимиз фаровонлигига хизмат қиладиган янги ғоя ва ташаббуслар билан майдонга чиқадилар, деб ишонаман.
Шу ўринда бир фикрни яна таъкидлаб айтмоқчиман: кўзлаган марраларимиз қанчалик юксак ва мураккаб бўлмасин, уларга эришиш учун бизда барча имкониятлар бор.
Буюк аждодларимиз мероси, халқимизнинг бунёдкорлик қудрати, интеллектуал ва маънавий салоҳияти, унинг меҳнатсеварлик ва тадбиркорлик фазилати бу йўлда бизга куч-қудрат манбаи бўлиб хизмат қилади.
Ишончим комил, сизлар билан, бутун халқимиз билан эзгу мақсадларимизга албатта етамиз. Янги Ўзбекистонни барчамиз бир ёқадан бош чиқариб, аҳил ва ҳамжиҳат бўлиб, биргаликда қурамиз.
Мана шундай улуғ мақсад йўлида ҳаммангизга сиҳат-саломатлик, янги ютуқ ва зафарлар, оилавий бахт-саодат тилайман.

Обновленная Конституция станет прочным правовым фундаментом Третьего Ренессанса в нашей стране
Как известно, 30 апреля этого года в жизни нашей страны произошло очень важное, поистине историческое событие. Впервые на основе всенародного референдума мы приняли обновленную Конституцию.
Абсолютное большинство наших граждан, участвовавших в референдуме, голосовали с гордостью, осознавая: “Это – моя Конституция”.
Референдум наглядно показал, насколько в последние годы возросли политическое сознание, правовая культура и мировоззрение нашего народа. Этим историческим выбором народ Узбекистана еще раз продемонстрировал высокое доверие и полную поддержку реформ, начатых нами шесть лет назад. Таким образом, решением народа заложен прочный фундамент дальнейшего устойчивого развития нашей государственности и экономики.
Не это ли является свидетельством того, что каждый соотечественник, независимо от национальности, языка и религии, на собственном примере и жизни своей семьи ощущает происходящие в стране кардинальные преобразования?
Во всенародном обсуждении проекта Конституции, проводившемся на всех этапах до ее принятия, активно участвовали миллионы наших граждан. В связи с этим у нас есть все основания утверждать, что настоящим автором обновленной Конституции является наш народ.
Самое важное, теперь мы никогда не свернем с пути реформ, будем идти вперед и только вперед на основе новой системы “человек – общество – государство”.
Безусловно, волеизъявление нашего народа на референдуме, его высокое доверие возлагают на всех нас большую ответственность, призывают к достижению новых рубежей во имя обеспечения благополучия соотечественников, придают еще больше сил и энергии, воодушевляют на последовательное продолжение реформ.
Низко кланяюсь нашему многонациональному, мужественному и благородному народу, который, достойно выполнив свой высокий гражданский долг, активно участвовал со своими практическими предложениями и инициативами, идеями и мнениями в принятии Основного закона страны.
Выражаю искреннюю признательность уважаемым представителям старшего поколения, деятелям науки и культуры, интеллигенции, дорогим учителям и наставникам, медицинским работникам, предпринимателям, рабочим и служащим, умелым дехканам и фермерам, работникам кластеров, придающим новый импульс развитию отечественной экономики, председателям махаллей, помощникам хокимов, молодежным лидерам, женщинам-активистам и инспекторам профилактики, являющимся опорой общества, целеустремленной молодежи – строителям нашего будущего, одним словом, всем патриотам Узбекистана, которые самоотверженно участвуют в процессах обновления и преобразований, поддерживают нас во всех наших благих начинаниях.
Особую благодарность выражаю членам Конституционной комиссии, всем депутатам и сенаторам, представителям политических партий, которые вели диалог с народом, изучали мнения населения, внесли свой вклад в совершенствование Основного закона, а также ученым, отечественным и зарубежным экспертам, активно участвовавшим в разработке проекта закона на основе международных стандартов, работникам средств массовой информации, открыто освещавшим процесс референдума, международным наблюдателям, высказавшим свое объективное мнение.
Несомненно, 30 апреля – день, когда наш народ, сделав свой выбор, проголосовал за обновленную Конституцию, будет вписан яркой, незабываемой страницей в историю страны. Именно в этот день наш народ, многое повидавший на своем веку, высоко ценящий мирную жизнь, честь и достоинство человека, еще раз на деле подтвердил свою приверженность идеалам демократии, свободы, равенства, социальной справедливости и солидарности.
Продолжение добрых традиций, берущих истоки в нашей древней истории, обеспечение прав и свобод человека как высшей ценности, оказание уважения старшим, постоянный диалог с народом – именно в этом мы видим настоящую демократию.
Не случайно наш народ говорит: “Там, где царят сплоченность и согласие, есть и развитие”. Действительно, в стране, где народ живет в дружбе и взаимопонимании, обязательно будут благополучие и прогресс.
Наше главное богатство – это наш великий многонациональный народ, считающий Узбекистан своей священной Родиной. Самый высокий долг для каждого из нас – беречь как зеницу ока межнациональную дружбу и согласие в нашей прекрасной стране.
В статье 1 обновленной Конституции твердо закреплено имеющее историческое значение положение о том, что Узбекистан – суверенное, демократическое, правовое, социальное и светское государство. Данные принципы, закрепленные волеизъявлением народа в Основном законе, – эти “пять основ”, определивших путь развития и судьбу нашей страны, – никогда не будут изменены.
Как известно, каждый день мир сталкивается со все новыми испытаниями, угрозами и вызовами. Даже самые авторитетные политологи и эксперты, “мозговые центры” не могут прогнозировать исход происходящих в мире противостояний и конфликтов.
В таких сложных условиях по каждому направлению работы, во всех принимаемых нами законах и решениях самым главным приоритетом для нас должны быть только интересы нашего народа, нашей Родины.
Для этого, во-первых, все мы должны всегда помнить, что нашей жизненно важной задачей является сохранение, дальнейшее укрепление и передача будущим поколениям независимости – несравненного, величайшего блага, вековой мечты наших предков.
Наш народ-созидатель, численность которого сегодня приближается к сорока миллионам, имеет трехтысячелетнюю историю государственности, богатую и уникальную культуру. Мы все ответственны за его судьбу, будущее и благополучную жизнь. В связи с этим сохранение и укрепление мира и стабильности в стране и впредь будет оставаться нашей важнейшей задачей.
С этой целью мы поднимем на новый уровень работу, направленную на обеспечение национальной безопасности, повышение боевого потенциала Вооруженных Сил Республики Узбекистан.
Для обеспечения мирной и спокойной жизни в стране будем ускоренными темпами осуществлять концепции “Безопасный город”, “Безопасная махалля”, “Безопасная улица”. Поэтому государством и обществом будет всесторонне поддержана новая система – “пять опор махалли”. Мы мобилизуем все силы и возможности для дальнейшего укрепления атмосферы гражданского согласия, межнациональной дружбы и толерантности.
В нынешней сложной обстановке в мире мы продолжим миролюбивую внешнюю политику, будем развивать дружественные связи, сотрудничество во всех сферах с государствами ближнего и дальнего зарубежья.
В целях дальнейшего укрепления суверенитета страны будем разрабатывать новые инициативы и программы по преодолению проблем, связанных с глобальными климатическими изменениями, продовольственной безопасностью, энергетикой, логистикой, негативным воздействием дефицита водных ресурсов, активно работать в этих направлениях совместно с нашими партнерами.
Во-вторых, мы провозгласили Узбекистан социальным государством.
В стране более 2 миллионов 200 тысяч семей нуждаются в социальной защите. 55 процентов населения составляет молодежь.
В этой связи хочу обратить ваше внимание на один вопрос. В обновленной Конституции социальные обязательства государства увеличиваются в 3 раза. Сказать это легко, но чтобы осуществить это на практике, нам нужно немало потрудиться. На данные цели из Государственного бюджета необходимо ежегодно выделять дополнительно 30-40 триллионов сумов, в том числе для строительства сотен новых детских садов, школ и больниц.
В качестве приоритетной задачи задействуем также новые возможности для того, чтобы поднять на более высокий уровень молодежную политику, развитие сфер образования и воспитания, науки, культуры и спорта.
Еще больше расширим спектр социальных услуг для наших ветеранов, одиноких пожилых людей, лиц с инвалидностью, граждан, нуждающихся в особом внимании и заботе. Будем регулярно повышать размеры заработной платы, пенсий, пособий и стипендий.
Давайте зададимся вопросом: почему наш народ был так активен на референдуме? Почему он поддержал наши реформы? Потому что своими глазами видит огромную созидательную работу повсюду – в селах и аулах Каракалпакстана и областей, в махаллях и на улицах нашей столицы.
Приведу один пример. С прошлого года мы начали внедрение системы «Открытый бюджет» и все видим положительные результаты реализации этой инициативы на настроения людей.
Вместе с тем для удовлетворения растущих потребностей населения мы должны работать вдвое больше, чем сегодня.
Как вы хорошо знаете, мы признали наличие в стране бедности и осуществляем значимую работу по ее сокращению на основе отдельных программ.
С этой целью в деле обеспечения занятости и повышения доходов населения, особенно молодежи и женщин, налажены системы “трех тетрадей”, социального реестра, и мы достигли в этом весомых результатов.
Наши граждане ждут многого от обновленной Конституции и внедряемой новой системы.
Для создания достойных условий жизни населения необходимо прежде всего обеспечение экономического роста. Мы должны задействовать все имеющиеся возможности для доведения объема валового внутреннего продукта с нынешних 80 миллиардов долларов до 160 миллиардов долларов в ближайшие годы. Это означает, что объем ВВП на душу населения достигнет 4 тысяч долларов.
Ускоренными темпами мы продолжим работу по поддержке частного сектора, дальнейшему упрощению налогового администрирования, уменьшению участия государства в экономике. Будут привлечены крупные инвестиции, особенно в сферы сельского и водного хозяйства, промышленности, энергетики, транспорта, строительства.
В целом правительство до 1 августа разработает отдельную программу по каждому новому обязательству, взятому государством, с конкретным указанием средств, механизмов реализации, ответственных министерств и хокимиятов, а также должностных лиц, и представит ее в парламент.
В-третьих, в нашей Конституции мы впервые определили Республику Узбекистан как правовое государство.
В Конституции количество норм о гарантиях прав человека также увеличено в 3 раза. Это означает, что прежде всего будет обеспечено верховенство закона во всех сферах. Отныне все неясности в законах будут толковаться в пользу человека.
Самое важное, критерием деятельности каждого члена общества, особенно должностных лиц, должен стать подход: “Закон – священен, при любых обстоятельствах должна восторжествовать справедливость!”.
Наряду с этим для надежной защиты прав и свобод человека мы должны на практике обеспечить беспристрастное, справедливое и независимое рассмотрение дел в суде.
С этой целью в Основном законе определено, что без решения суда лицо не может быть задержано на срок более 48 часов, закреплено положение о том, что ограничение свободы возможно только на основе решения суда. Впервые отдельно установлено, что обвиняемый вправе не свидетельствовать против себя, то есть имеет право хранить молчание. Повышен статус адвокатов, закреплено, что они имеют равные правомочия со следователем и прокурором.
Конечно, внедрение в практику этих прогрессивных новшеств, внесенных в Основной закон, будет нелегкой задачей, многие общества лишь мечтают о таких изменениях. Для этого мы должны улучшать кадровый потенциал и укреплять материально-техническую базу судебно-правовых органов.
Самое важное, наряду с повышением знаний и квалификации, духовно-нравственного уровня следователя, прокурора, судьи, адвоката требуется также повышение правовой культуры населения, изменение мировоззрения каждого из нас.
Как бы ни было трудно, само время требует осуществить эту работу.
В-четвертых, мы решительно продолжим путь демократического развития.
В Основном законе мы еще больше усилили гарантии этого принципа. Нам необходима компактная и эффективная система управления, облегчающая проблемы человека и бизнеса, оказывающая им качественные услуги. Именно с этой целью мы приступили к административным реформам. На первом этапе сделаны компактными структуры правительства и министерств, изменены методы их работы. Очередная задача – повысить качество управления также на уровне областей и районов.
Моя самая большая мечта – создать по-настоящему демократичную систему, при которой махалля самостоятельно решает проблемы, волнующие людей. В связи с этим намечается передать на уровень махалли не менее 30 процентов полномочий органов сфер финансов, налогов и занятости.
Изменения в обновленной Конституции предусматривают также ряд политических реформ. В этом направлении осуществляются важные преобразования в деятельности парламента. В частности, количество исключительных полномочий Законодательной палаты с действующих 5 доведено до 12, а Сената – с 14 до 18.
В то же время конкретизированы полномочия палат. Так, вопросы формирования правительства, осуществления парламентского контроля за его деятельностью отныне отнесены к полномочиям Законодательной палаты.
Вместе с тем настало время нашим депутатам основное внимание уделить повышению качества и действенности законов, тесно работать совместно с правительством по эффективной организации их исполнения.
Необходимо направить деятельность Сената на решение вопросов, касающихся регионов, оказание всесторонего содействия местным Кенгашам, обеспечение исполнения законов на местах, особенно в махаллях.
Все это, естественно, возлагает большую ответственность на наших депутатов и сенаторов. Они должны больше встречаться с людьми на местах, слышать их проблемы, совместно с министрами и хокимами находить конкретные решения по каждому вопросу. От этого наша общая работа только выиграет.
В настоящее время самой действенной силой, доносящей голос и мнение народа до широкой общественности, государственных органов, являются средства массовой информации, журналисты.
В целях последовательного продолжения политики открытости в обществе твердо гарантируются свобода деятельности средств массовой информации, реализация их права на получение, использование и распространение информации.
Вместе с тем свобода слова означает и ответственность. Поэтому мы должны помнить, что главными требованиями к деятельности в информационном пространстве являются достоверность и объективность.
Также отдельное внимание будем уделять развитию институтов гражданского общества путем повышения роли негосударственных организаций и гарантирования их прав.
В-пятых, Узбекистан – светское государство. Так будет и впредь.
Это воля нашего народа, его твердый выбор, выраженный на референдуме.
Мы и далее будем обеспечивать свободу совести каждого гражданина независимо от его национальности, языка, вероисповедания и социального положения, создавать необходимые условия для свободной деятельности конфессий.
Последовательно продолжим политику обеспечения согласия и взаимного уважения между представителями разных наций и конфессий в стране. Мы никогда не допустим никаких проявлений радикализма в нашем обществе, использования религии в политических целях.
С первого дня своей деятельности на посту Президента я постоянно повторяю: “Мы призваны служить нашему народу. Мы призваны создать для него достойную жизнь”.
Когда мы приступили к реформам, то столкнулись с очень многими проблемами и испытаниями, которых ранее себе не представляли. Вместе с нашим народом находим пути их решения, каждый вопрос решаем на месте. Ведь сутью и содержанием, главной целью обновленной Конституции является создание достойных условий для благополучной жизни народа. На пути к этой цели, как бы ни было трудно, мы изыскиваем необходимые, иногда даже более того, средства, используем все возможности.
Наш народ является самым справедливым судьей. Убежден – сегодня каждый наш соотечественник может сказать, что в его жизни происходят позитивные перемены.
Сейчас мы стоим на пороге еще более ответственного, решающего исторического этапа, вступаем в принципиально новый период развития страны. Приняв обновленную Конституцию, мы создали правовой фундамент Третьего Ренессанса в Узбекистане. Сегодня каждый соотечественник, стремящийся внести достойный вклад в достижение такой великой цели нашего народа, должен действовать, опираясь прежде всего на этот фундамент.
Основной закон открывает безграничные возможности для воплощения в жизнь надежд и устремлений прежде всего подрастающего поколения, формирования прочной основы его будущего.
В связи с этим сегодня я подписал два важных Указа.
Первый Указ предусматривает конкретные задачи по внедрению в жизнь обновленной Конституции, широкому разъяснению среди населения ее сути и содержания с целью обеспечения исполнения.
В этом смысле в целях превращения каждого положения и статьи нашего Основного закона в норму жизни общества, особенно молодежи, расширения ее знаний и мировоззрения в этом направлении, глубокого изучения в каждой махалле, образовательном учреждении, организации и на предприятии необходимо создание учебных программ, учебников и пособий.
Также, пользуясь полномочиями, предоставленными Президенту страны статьей 128 обновленной Конституции, я подписал второй важный Указ. В соответствии с ним в стране будут проведены досрочные Президентские выборы.
Безусловно, возникает естественный вопрос, какова объективная необходимость принятия такого решения.
Почему я по собственной инициативе отказываюсь от оставшихся трех с половиной лет президентского срока?
Как вы сами видите, согласно Основному закону, во-первых, реформируются все звенья власти, серьезно меняются отношения и баланс между ними.
Во-вторых, обновленная Конституция выдвигает перед Президентом, парламентом, правительством, министрами, хокимами безотлагательные, новые политические и социально-экономические задачи.
В-третьих, народ ждет от нас чрезвычайно важных и актуальных преобразований и реформ во всех сферах.
В-четвертых, в настоящее время, когда в мире и в нашем регионе происходят сложные процессы, поиск и реализация правильного и эффективного пути развития становятся самым острым, безотлагательным вопросом.
В связи с этим хочу обратиться ко всему нашему народу.
Уважаемые соотечественники, как все вы знаете, сегодня мы ставим перед собой еще более высокие цели и рубежи.
Мы и впредь по каждому вопросу, касающемуся жизни общества и государства, нашего сегодняшнего и завтрашнего развития, всегда будем советоваться и действовать только в согласии с вами, нашим мудрым и великодушным народом.
Ведь в нашем Основном законе закреплено, что народ является единственным источником государственной власти. С этой точки зрения вполне закономерно, что в системе обновленной государственной власти наш народ, еще раз повторю, только народ дает мандат руководителю, которому он доверяет.
Думаю, что в нынешних условиях это будет самым правильным и справедливым решением.
Выборы пройдут в полном соответствии с законом, открыто и прозрачно. Убежден, что при этом политические партии, кандидаты в Президенты выдвинут новые идеи и инициативы, которые послужат миру и процветанию страны, росту благосостояния народа.
Хочу еще раз подчеркнуть: какими бы высокими и сложными ни были намеченные нами рубежи, у нас есть все возможности, чтобы их достичь.
Источником сил и энергии на этом пути станут для нас наследие великих предков, созидательная мощь, интеллектуальный и духовный потенциал, предприимчивость и трудолюбие нашего народа.
Убежден, что вместе с вами, со всем нашим народом мы обязательно достигнем стоящих перед нами благородных целей. Новый Узбекистан мы построим вместе, сплотившись плечом к плечу, в согласии и единстве.