Ўзбекистон Президенти Татаристон билан амалий ҳамкорликни кенгайтириш учун катта имкониятлар мавжудлигини қайд этди
24.04.2023
Россия Федерацияси билан кенг кўламли ҳудудлараро ҳамкорликни ривожлантириш доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 апрель куни Татаристон Республикаси раиси Рустам Миннихановни қабул қилди.
Учрашувда устувор инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва маданий-гуманитар алмашинувларни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Кейинги йилларда самарали ҳамкорликда юқори натижаларга эришилгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо ва инвестициялар ҳажми ортмоқда. Тошкент вилоятида “Чирчиқ” кимё-индустриал технопарки муваффақиятли фаолият юритмоқда, Россия делегациясининг мазкур ташрифи давомида янги лойиҳага – Жиззах вилоятида технопарк барпо этишга старт берилди.
Бундан ташқари, нефть-кимё ва машинасозлик тармоқларида йирик кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда. Қозон федерал университетининг Жиззах шаҳридаги филиали фаолияти кенгайтирилмоқда.
Учрашув чоғида иқтисодиётнинг турли тармоқларида ишбилармонлар ўртасидаги шерикликка оид истиқболли лойиҳалар, мамлакатимизнинг бошқа ҳудудларида ҳам янги индустриал паркларни очиш ва мавжудларини ривожлантириш, инновациялар, кичик бизнес ва ахборот технологиялари соҳаларида ҳамда коммунал тармоқларни модернизация қилиш бўйича ҳамкорлик дастурларини қабул қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Шу кунларда Тошкент шаҳрида ўтаётган “ИННОПРОМ. Марказий Осиё” халқаро саноат кўргазмаси ишида Россия ишбилармон доиралари делегацияси таркибида Татаристоннинг компания ва корхоналари фаол иштирок этаётгани таъкидланди.
Учрашув якунида давлатимиз раҳбари “йўл харита”си асосида қўшма дастур ва лойиҳаларни илгари суриш юзасидан тизимли ишларни ташкил этиш муҳимлигини қайд этди.

Президент Узбекистана отметил большие возможности для углубления практического сотрудничества с Татарстаном
24.04.2023
В рамках развития широкомасштабного межрегионального сотрудничества с Российской Федерацией 24 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял раиса Республики Татарстан Рустама Минниханова.
Были рассмотрены вопросы реализации приоритетных инвестиционных проектов и дальнейшего углубления культурно-гуманитарного обмена.
С удовлетворением отмечены достигнутые высокие результаты плодотворного сотрудничества в последние годы. Растут объемы взаимной торговли и инвестиций. Успешно действует химико-индустриальный технопарк «Чирчик»
в Ташкентской области, в ходе настоящего визита российской делегации дан старт новому проекту – технопарку в Джизакской области.
Кроме того, осуществляются крупные проекты кооперации
в нефтехимической отрасли и машиностроении. Расширяется деятельность филиала Казанского федерального университета в городе Джизаке.
В ходе встречи были обсуждены перспективные проекты делового партнерства в различных отраслях экономики, вопросы развития действующих и открытия новых индустриальных парков в других регионах страны, принятия программ сотрудничества в области инноваций, малого бизнеса и информационных технологий, а также в сфере модернизации коммунальных сетей.
Отмечено активное участие компаний и предприятий Татарстана в составе делегации российских бизнес-кругов в работе Международной промышленной выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия», проходящей в эти дни в городе Ташкенте.
В завершение встречи глава нашего государства подчеркнул важность организации системной работы по продвижению совместных программ и проектов на основе «дорожной карты».