Озиқ-овқат тармоқлари бўйича таклифлар тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев озиқ-овқат тармоқларини қўллаб-қувватлашга қаратилган таклифлар тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимизда асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотларининг мўл ва арзон бўлишини таъминлаш чоралари кўрилмоқда. Фермер ва тадбиркорларга яратилган имкониятлар натижасида маҳсулот етиштириш ҳажми ошмоқда.
Хусусан, 2022 йилда чорвачиликда 1 минг 400 та лойиҳа амалга оширилиб, қорамоллар сони 14 миллион, қўй-эчкилар сони 24 миллион бошга етган. Паррандачилик хўжаликлари сони 1 минг 300 тани ташкил этиб, тухум етиштириш 4 фоиз, гўштда 28 фоиз ошган. Балиқчилик йўналишида 290 та лойиҳа амалга оширилиб, 502 минг тонна тансиқ гўшт етиштирилган. 27 минг тонна асал етиштирилди.
Шу билан бирга, бу тармоқларда озуқа ва ер етишмаслиги, айланма маблағлар билан боғлиқ бир қанча муаммолар бор. Шу боис соҳа вакилларининг фикрлари ўрганилиб, таклифлар ишлаб чиқилди.
Йиғилишда мутасаддилар мазкур тармоқларда жорий йилга мўлжалланган чора-тадбирлар ҳақида ахборот берди.
Хусусан, Халқаро қишлоқ хўжалиги тараққиёти жамғармасининг грант маблағлари ҳисобидан ҳудудларда сут йиғиш марказлари ташкил этилади. Уларга камида 100 та аҳоли хонадони бириктирилиб, кооператив тизим йўлга қўйилади.
Кластерлар томонидан 64 та чорвачилик комплекси барпо этилади. Жаҳон банкининг маблағлари жалб қилиниб, чорва молларини идентификация қилиш тадбирлари бошланади.
Паррандачидлик хўжаликларига озуқа ва айланма маблағлар учун Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан 35 миллион доллар йўналтирилади. Мазкур кредитлар самарадорлигини “Паррандасаноат” уюшмаси кузатиб боради. Наслли жўжалар импортини қўллаб-қувватлаш учун субсиядия миқдори оширилади.
Буларнинг натижасида парранда гўшти етиштириш ҳажмини йилига 800 минг тоннага етказиш мўлжалланмоқда.
Балиқчилик учун ҳам бир қатор қўшимча имкониятлар белгиланмоқда. Хусусан, бундан буён табиий сув ҳавзаларини ижарага бериш онлайн аукцион орқали бўлади. Тармоқда 241 та, жумладан, креветкани саноат усулида етиштириш лойиҳаси амалга оширилади. “Ҳар бир оила – тадбиркор” давлат дастури доирасида балиқчилик лойиҳалари учун 50 миллион сўмгача гаровсиз кредитлар ажратилади.
Буларнинг эвазига жорий йилда 850 минг тонна балиқ етиштириш мумкинлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари табиий кўллар ва дарёларда балиқ овлаш билан чекланиб қолмасдан, уларнинг бўйида маҳаллий ва хорижий туристларни жалб қиладиган экотуризм масканлари барпо этиш зарурлигини таъкидлади.
Қишлоқ хўжалиги экинларини асалари билан чанглатиш кўламини ошириш вазифаси қўйилди. 50 минг гектар боғ ва 200 минг гектар дала четларида асалари уяларини жойлаштириш, қўшимча шароитлар яратиб, аҳолини асалчиликка жалб этиш чоралари белгиланди.

Рассмотрены предложения по отраслям производства продовольственной продукции
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений, направленных на поддержку отраслей производства продовольственной продукции.
В нашей стране принимаются меры для обеспечения изобилия и доступности основных видов продуктов питания. В результате возможностей, созданных для фермеров и предпринимателей, увеличивается объем производства такой продукции.
В частности, в 2022 году реализовано 1,4 тысячи животноводческих проектов, поголовье крупного рогатого скота достигло 14 миллионов, овец и коз - 24 миллионов. Количество птицеводческих хозяйств составило 1,3 тысячи, производство яиц увеличилось на 4 процента, мяса – на 28 процентов. В сфере рыбоводства реализовано 290 проектов, заготовлено 502 тысячи тонн рыбы. Было произведено 27 тысяч тонн меда.
В то же время в этих отраслях существует ряд проблем, связанных с нехваткой кормов, земли и оборотных средств. В связи с этим были изучены мнения представителей сферы и разработаны предложения.
На совещании ответственные лица представили информацию о мерах, запланированных на текущий год.
В частности, за счет грантов Международного фонда сельскохозяйственного развития в регионах будут созданы молокосборочные пункты. Каждый пункт будет кооперировать с не менее 100 домохозяйствами, заготавливающими молоко.
Кластерами будет построено 64 животноводческих комплекса. Стартуют мероприятия по маркировке и идентификации скота с привлечением средств Всемирного банка.
Из Фонда реконструкции и развития будет направлено 35 миллионов долларов на обеспечение птицеводческих хозяйств кормом и оборотными средствами. Следить за эффективностью использования кредитов будет ассоциация "Паррандасаноат". Предусмотрено увеличение суммы субсидий на импорт племенных цыплят.
Ожидается, что в результате указанных мер производство мяса птицы вырастет до 800 тысяч тонн в год.
Также предлагается ряд дополнительных возможностей для рыбоводства. В частности, отныне естественные водоемы будут сдаваться в аренду через интернет-аукцион. Будет реализован 241 отраслевой проект, в том числе по промышленному разведению креветок. В рамках государственной программы «Каждая семья – предприниматель» на рыбоводческие проекты намечено выделить кредиты без залога в размере до 50 миллионов сумов.
Отмечалось, что за счет этого в текущем году можно будет заготовить 850 тысяч тонн мяса рыбы.
Глава государства подчеркнул, что естественные водоемы и реки должны использоваться, помимо ловли рыбы, как центры экотуризма, способные привлечь местных и иностранных туристов.
Поставлена задача расширить работу по опылению сельскохозяйственных культур пчелами. Определены меры по размещению ульев по краям 50 тысяч гектаров садов и 200 тысяч гектаров полей, созданию условий и стимулированию населения к занятию пчеловодством.