“Tashkent Law Spring” III Xalqaro yuridik forumi Markaziy Osiyo mintaqasida huquq sohasidagi muhim voqealardan biridir. Forum O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzurida ikki yilda bir marta o‘tkaziladi.
2023-yilda Forum 17-18 may kunlari «InterContinental Tashkent» mehmonxonasida o‘tkaziladi.
Forumning asosiy mavzusi – “Fundamental huquqlar – abadiy qadriyatlar”.
XXI asrda biz sivilizatsiya asoslari o‘zgarganiga guvoh bo‘lmoqdamiz. Siyosat, huquq, axloq, axloq va madaniyat davom etayotgan texnologik taraqqiyot ortida o'zgarmoqda.
Insoniyat zamonaviy voqelikka moslashmoqda.
Shu munosabat bilan fundamental huquqlar klassik ma’noda eng oliy qadriyat, turli masalalarda asosiy yo‘riqnoma bo‘lib qolmoqda. Shu bilan birga, kundalik hayotda fundamental huquqlarning namoyon bo'lishi o'zgartirilib, yangi kombinatsiyalar bilan to'ldirilmoqda.
Qonun va huquq tizimi tez o'zgaruvchan voqelikka moslashishga ulgurmayapti.
Amaliyot nazariyadan oldinroq bo'lib, qonun doimiy o'zgarishlarga tayyor bo'lishini ta'minlash uchun yuridik, ekspert va ilmiy hamjamiyatlarning kelishilgan harakatlarini talab qiladi.
Shuni ta'kidlash kerakki, qonunchilikni bashorat qilish umumiy insoniyat kelajagining o'ziga xos tasviri yo'qligi sababli qiyin.
Shuning uchun qonun chiqaruvchi sinov va hatoliklar orqali tajriba o'tkazishi kerak.
Xatarlarni minimallashtirish uchun xalqaro huquqning umume'tirof etilgan me'yorlarida e'lon qilingan asosiy tamoyillarga va texnologik va huquqiy o'zgarishlarning boshida turgan mamlakatlar o'rtasidagi muloqotga e'tibor qaratish muhimdir.
Forumning maqsadi xalqaro, xorijiy va mahalliy ekspertlar tomonidan fundamental huquqlar prizmasi orqali zamonaviy huquqiy tendentsiyalarni muhokama qilish uchun ochiq platforma yaratishdan iborat.
Forum ishtirokchilari zamonamizning dolzarb huquqiy masalalarini muhokama qilish va ilg‘or xalqaro tajribani hisobga olgan holda ularni maqbul hal etish yuzasidan fikr almashish uchun noyob imkoniyatga ega bo‘ladilar.
Forum huquq sohasidagi zamonaviy ilm-fan yutuqlarini O‘zbekistonda va jahonda ommalashtirishga ko‘maklashish maqsadida tashkil etilgan.
Forum doirasida ilg‘or xalqaro va xorijiy tajriba hamda ilmiy tadqiqot natijalarini o‘rganish qonunchilik va huquqni qo‘llash amaliyotini takomillashtirish bo‘yicha turli g‘oyalarni ko‘rib chiqish imkonini beradi.
Natijada Forum tashkilotchilari jamiyatda qonun ustuvorligini mustahkamlash, shuningdek, fuqarolarning huquq va qonuniy manfaatlariga so‘zsiz rioya etilishini ta’minlashga qaratilgan huquqiy siyosatni izchil takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqishni rejalashtirgan.
O‘z navbatida, Forumning xalqaro xorijiy ishtirokchilari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan huquqiy islohotlar haqida xolis ma’lumot olishlari mumkin bo‘ladi.
Forum anʼanaviy tarzda xorijiy hamkorlar bilan xalqaro huquqiy hamkorlikni yoʻlga qoʻyish va mustahkamlash uchun platforma vazifasini oʻtaydi.
Forum ishtirokchilari qiziqarli tadbirlarda, jumladan, muhokama sessiyalari, davra suhbatlari, mahorat darslari, xalqaro va milliy ekspertlarning taqdimotlarida ishtirok etishlari mumkin.
Forum doirasida oʻtkazilishi rejalashtirilgan tadbirlar mavzulari:
- “Fundamental huquqlarni mustahkamlash uchun konstitutsiyaviy islohot”;
- “Sifatli norma ijodkorligi orqali qonun ustuvorligi sari”;
- “Yuridik sohada raqamli texnologiyalar”;
- “Zamonaviy huquq uchun yuridik kadrlar”;
- “Nizolarni muqobil hal etish: mediatsiyadan arbitrajgacha”;
- “Sud ekspertizasi rivojlanishining zamonaviy tendensiyalari”;
- “Davlat xizmatlari: muvaffaqiyatlar, vazifalar va istiqbollar”;
- “Korrupsiyaga qarshi siyosat”;
- “Intellektual mulk ekotizimi - O‘zbekistonning innovatsion muhitini shakllantirish vositasi sifatida”.
Hozirgi paytda forum ishtirokchilarini ro'yxatga olish davom etmoqda.
Forum veb-sayti: https://www.tashkentlawspring.uz
Forumda ishtirok etish uchun ushbu veb-saytning quyidagi havolasi orqali ro‘yxatdan o‘tishingiz kerak: https://reg.tashkentlawspring.uz.

17—18 мая в Ташкенте состоится III Международный юридический форум «Tashkent Law Spring»
Международный юридический форум «Tashkent Law Spring» — одно из значимых событий в сфере права в Центральноазиатском регионе. Форум проводится под эгидой Министерства юстиции Узбекистана один раз в два года.
III Международный юридический форум «Tashkent Law Spring» состоится в гостинице «InterContinental Tashkent (Trilliant)» 17–18 мая 2023 года.
Главная тема форума — «Фундаментальные права как вечные ценности».
В XXI веке мы становимся свидетелями изменения основ цивилизации. Политика, право, этика, мораль и культура меняются вслед за продолжающимся технологическим прогрессом. Человечество приспосабливается к современным реалиям.
В этой связи фундаментальные права остаются высшими ценностями в их классическом понимании, базовым ориентиром в разных вопросах. Но в то же время проявления фундаментальных прав в повседневной жизни трансформируются, наполняются новыми сочетаниями.
Закон и правовая система не успевают адаптироваться к быстро меняющейся реальности.
Практика идет впереди теории, что требует скоординированных действий юридического, экспертного и научного сообществ для обеспечения готовности права к происходящим изменениям.
Прогнозирование законодательства затруднено из-за отсутствия конкретного образа общего человеческого будущего. Поэтому законодателю приходится экспериментировать, в том числе методом проб и ошибок.
Для минимизации рисков важно ориентироваться на фундаментальные принципы, провозглашенные в общепризнанных нормах международного права, и диалог между странами, находящимися в авангарде технологических и правовых изменений.
Цель форума — создание открытой площадки для обсуждения современных правовых тенденций через призму фундаментальных прав международными, зарубежными и национальными экспертами.
Участники форума получат уникальную возможность обсудить актуальные правовые проблемы современности и обменяться мнениями об их оптимальном решении с учетом лучших мировых практик.
Форум призван способствовать популяризации современных научных достижений в области права в Узбекистане и мире.
Изучение передового международного и зарубежного опыта и результатов научных исследований на полях форума позволит рассмотреть различные идеи по совершенствованию законодательства и правоприменительной практики.
В результате организаторы форума планируют выработать предложения по последовательному совершенствованию правовой политики, направленной на укрепление верховенства закона в обществе, а также обеспечение безусловного соблюдения прав и законных интересов граждан.
В свою очередь, международные и зарубежные участники форума смогут получить объективную информацию о реализуемых в Узбекистане правовых реформах.
Форум традиционно служит площадкой для установления и укрепления международного правового сотрудничества с зарубежными партнерами.
Участники форума смогут принять участие в интересных мероприятиях, включая дискуссионные сессии, круглые столы, мастер-классы, презентации международных и национальных экспертов.
Темы мероприятий, которые планируется провести в рамках форума:
- «Конституционная реформа на пути укрепления фундаментальных прав»;
- «К верховенству права через качественное нормотворчество»;
- «Цифровые технологии в юридической отрасли»;
- «Юридические кадры для современного права»;
- «Альтернативное разрешение споров: от медиации до арбитража»;
- «Современные тенденции развития судебной экспертизы»;
- «Государственные услуги: успехи, задачи и перспективы»;
- «Антикоррупционная политика»;
- «Экосистема интеллектуальной собственности — инструмент формирования инновационной и промышленной среды Узбекистана».
В настоящее время продолжается регистрация участников форума.
Веб-сайт мероприятия: https://www.tashkentlawspring.uz
Для того чтобы принять участие в предстоящем форуме, необходимо зарегистрироваться по следующей ссылке: https://reg.tashkentlawspring.uz