Хитойдан муносабат: Конституцияга ўзгартиришлар киритиш бўйича ўтказиладиган умумхалқ референдуми замон руҳига мос бўлгани ҳолда Ўзбекистонни янада ислоҳ қилиш йўлида ташланажак муҳим қадамдир
ШАНХАЙ, 13 апрель. /“Дунё” АА/. Шанхай чет тиллар университети қошидаги Россия ва Марказий Осиёни ўрганиш маркази директорининг ўринбосари Ян Бо Ўзбекистонда амалга оширилаётган Конституциявий ислоҳотлар тўғрисидаги фикр-мулоҳазаларини “Дунё” ахборот агентлиги билан ўртоқлашди.:
- 2023 йил 30 апрель куни Ўзбекистонда янгиланажак Конституция бўйича умумхалқ референдуми ўтказилиши режалаштирилганидан яхши хабардорман, - деди у. - Сўнгги йилларда Ўзбекистон раҳбарияти ташаббускорлигида мамлакат жадал модернизация қилинмоқда. Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан давлат бошқаруви ва жамият тизимини такомиллаштириш бўйича ижобий ислоҳотлар изчиллик билан ҳаётга тадбиқ этилмоқда.
Янгиланган Конституция асосида янги Ўзбекистонни барпо этиш нияти мамлакатда ислоҳотлар жараёни янги босқичда ривожланиш стратегиясининг мақсад ва вазифаларига мувофиқ чуқурлашиб бораётганидан далолат беради. Бундан кўзланган асосий мақсад, лойиҳадан кўриниб турибдики, кўп миллатли халқнинг эркин ва фаровон ҳаётини таъминлашдир.
Конституциявий қонун лойиҳасини ишлаб чиқишда дастлаб ушбу ҳужжатни жамоатчилик муҳокамасига тақдим этишга қарор қилингани юксак мақтовга лойиқдир. Мамлакат фуқаролари томонидан билдирилган 220 мингдан ортиқ таклифларнинг ҳар тўртинчиси Конституция лойиҳасида ўз аксини топгани катта эътиборга сазовор. Бу халқнинг хоҳиш-иродаси ифодаси ва халқаро илғор тажриба ва стандартларни ҳисобга олган ҳолда замонавий демократик талабларга тўлиқ жавоб берадиган Ўзбекистоннинг чинакам халқ Конституциясини яратиш истаги тасдиғидир.
Умуман олганда, Конституциявий ислоҳотлар орқали Ўзбекистон сиёсий-ҳуқуқий тизимига аниқ ўзгаришлар киритилади, мамлакатни замонавий ривожлантиришнинг асосий қоидаси - “инсон-жамият-давлат” тамойили мустаҳкамланади, инсоний қадрият, болалар, ёшлар ва хотин-қизларни ҳимоя қилиш ва ривожлантириш кафолатлари, шунингдек, миллий иқтисодиётнинг рақобатбардошлиги, хусусий тадбиркорлик ва мулк ҳуқуқи мустаҳкамланади.

Взгляд из Китая: Предстоящий всенародный Референдум по поправкам в Конституцию отвечает дыханию времени и является важным шагом по дальнейшему реформированию Узбекистана
ШАНХАЙ, 13 апреля. /ИА “Дунё”/. Заместитель директора Центра изучения России и Центральной Азии при Шанхайском университете иностранных языков Ян Бо поделилась с ИА “Дунё” своими комментариями к Конституционной реформе, проводимой в Узбекистане:
- В последние годы Узбекистан ускоренными темпами проводит модернизацию страны, осуществляет инициированные Президентом Шавкатом Мирзиёевым позитивные реформы по усовершенствованию системы государственного управления и общества.
Строительство Нового Узбекистана на основе обновленной Конституции является ярким показателем того, что процесс реформ в стране углубляется в соответствии с целями и задачами стратегии развития на новом этапе, главной целью которой выступает обеспечение свободной и благополучной жизни многонационального народа.
Конституционная реформа в Узбекистане продиктована новыми национальными приоритетами, новыми внутренними и внешними реалиями, которые требуют адекватных решений, взвешенного и ответственного подхода.
Высокой оценки заслуживает тот факт, что при разработке проекта Конституционного закона изначально было принято решение о вынесении данного документа на всенародное обсуждение, а из поступивших более 220 тысяч предложений граждан страны, каждое четвертое нашло свое отражение в проекте Конституции. Это является выражением воли народа и свидетельством стремления к созданию истинно народной Конституции Узбекистана, которая в полной мере будет соответствовать современным демократическим требованиям с учетом передового международного опыта и стандартов.
В целом, путем Конституционной реформы будут внесены конкретные изменения в политическую и правовую систему Узбекистана, закреплен главный принцип современного развития страны «человек-общество-государство», укреплены гарантии человеческой ценности, защиты и развития детей, молодежи и женщин, а также конкурентоспособность национальной экономики, частного предпринимательства и права собственности.
В заключение хочу выразить уверенность в том, что узбекский народ сделает правильный выбор, которой будет способствовать дальнейшему построению правового демократического государства.