Аҳоли ташаббусларини қўллаб-қувватлаш бўйича кўрсатмалар берилди
Мамлакатимизда ижтимоий инфратузилмадаги камчиликлар манзилли ҳал этилмоқда. Энг муҳими, бу лойиҳалар аҳолининг талаб ва таклифлари асосида шакллантирилмоқда.
Шундай ишлар доирасида сўнгги уч йилда 9 минг 500 та маҳаллага 57 триллион сўм ажратилган. Бу маблағлар ҳисобига 3 минг 500 та маҳаллада ички йўллар, яна шунчасида боғча, мактаб ва шифохона таъмирланган. 1 минг 19 та маҳаллада ичимлик ва оқова суви таъминоти яхшиланиб, 452 таси замонавий қиёфага келтирилган.
Инсон қадри тамойили асосида бу йил маҳаллаларга ажратилаётган маблағлар кўлами 25 триллион сўмга етказилди. Хусусан, “Ташаббусли бюджет” дастури доирасида 8 триллион сўм кўзда тутилган.
Яқинда ушбу дастурнинг 1-мавсуми якунланди. Йиғилишда унинг натижалари ва амалга ошириладиган ишлар ҳақида ахборот берилди.
Бу мавсумда аҳоли томонидан йўл, сув, электр, мактаб, боғча ва шифохоналарни яхшилашга 34 мингта лойиҳа таклифлари овозга қўйилган. Овоз бериш жараёни якунига кўра, 1 минг 666 та лойиҳа ғолиб деб топилган.
Бу борада одамларнинг фаоллиги ошгани ҳам эътиборга молик. Масалан, 2021 йилда овоз бериш жараёнида 1 миллион 200 минг аҳоли иштирок этган бўлса, бу йил 1-мавсумнинг ўзида уларнинг сони 16 миллиондан ошди. Шунингдек, илк маротаба “Ташаббусли бюджет” дастурида республиканинг барча маҳаллалари ўз лойиҳаси билан иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари ғолиб лойиҳаларни сифатли бажариш билан бирга бошқа лойиҳаларга ҳам эътибор қаратиш кераклигини таъкидлади.
– Масалан, 1 минг 300 та лойиҳага 2 мингдан ортиқ аҳоли овоз берган бўлса-да, ғолиб бўлмаган. Бу – 4 миллиондан ортиқ аҳоли кўтарган масала ечимини топмади, дегани. Шунинг учун аҳолининг бу хайрли таклифларини қўллаб-қувватлашимиз зарур, – деди Президент.
Ушбу лойиҳаларга қўшимча 1 триллион 300 миллиард сўм ажратилиши белгиланди.
Яна бир муҳим жиҳати, “Ташаббусли бюджет” дастурида қатнашган 34 мингта лойиҳа келгуси йил бюджетини шакллантириш учун тайёр таклиф. Масалан, маҳаллалардаги тиббиёт муассасаларини таъмирлаш бўйича мингдан ортиқ, мактабларни парта ва компьютер билан жиҳозлашга 5 мингдан зиёд лойиҳа таклифи келиб тушган.
Президент “Ташаббусли бюджет”да 1 минг 500 дан ортиқ овоз тўплаган лойиҳаларни 2024 йилги бюджетни шакллантиришда инобатга олиш зарурлигини таъкидлади.

Даны указания по поддержке инициатив населения
Проекты, не смогшие победить в "Инициативном бюджете", также получат финансирование. Соответствующее поручение Президент Шавкат Мирзиёев дал ответственным лицам на совещании, на состоявшемся сегодня.
В нашей стране осуществляется адресная работа по улучшению социальной инфраструктуры на основе запросов и предложений непосредственно самого населения.
В рамках инициативного бюджетирования за последние три года 9,5 тысячи махаллей было выделено 57 триллионов сумов. За счет этих средств отремонтированы внутренние дороги, детские сады, школы и больницы в 3,5 тысячи махаллей, улучшены питьевое водоснабжение и канализационные сети в 1,19 тысячи махаллей, выполнено современное благоустройство в 452 махаллях.
Исходя из принципа «Во имя человеческого достоинства» в этом году сумма средств, выделенных махаллям, достигла 25 триллионов сумов. В частности, в рамках "Инициативного бюджета" предусмотрено 8 триллионов сумов.
Недавно закончился первый сезон этой программы. На совещании представлен отчет о его результатах и предстоящей работе.
В первом сезоне граждане проголосовали за 34 тысячи проектных предложений по улучшению дорог, сетей водо- и электроснабжения, школ, детских садов и больниц. По итогам голосования победителями признаны 1 тысяча 666 проектов.
Примечателен тот факт, что намного возросла активность населения. Например, если в 2021 году в голосовании участвовали 1,2 миллиона человек, то этом году число участников превысило 16 миллионов в одном только первом сезоне. Также впервые в программе «Инициативный бюджет» со своими проектами участвовали все махалли республики.
Глава нашего государства подчеркнул, что наряду с качественной реализацией проектов-победителей необходимо уделить внимание и проигравшим проектам.
- Например, за 1 тысячу 300 проектов проголосовало более 2 тысяч человек, но они не смогли победить. Получается, что вопросы, которые подняли более чем 4 миллиона человек, останутся нерешенными. Поэтому нам следует поддержать эти благие инициативы населения, - сказал Президент.
На проекты, которые набрали не менее 2 тысяч голосов, но не победившие на голосовании, решено выделить дополнительно 1 триллион 300 миллиардов сумов.
Немаловажно и то, что 34 тысячи проектов, участвовавшие в программе «Инициативный бюджет», представляют собой готовую базу для формирования бюджетов на следующий год. Так, поступило более тысячи предложений по ремонту медицинских учреждений в махаллях, свыше 5 тысяч предложений по обеспечению школ партами и компьютерами.
Президент подчеркнул необходимость учесть при формировании бюджета на 2024 год финансирование и тех проектов, которые набрали более 1,5 тысяч голосов в «Инициативном бюджете».