“Oltin qalam” XVII Milliy mukofoti
O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi milliy va xalqaro jurnalistikaning eng ilg‘or yutuqlarini keng ommalashtirish, Yangi O‘zbekiston ruhiga mos yangicha tafakkur tarzini shakllantirish, umuminsoniy qadriyatlarni qaror toptirish, xalqimizning axborot sohasidagi huquqlarini ta’minlash, yurtimizda insonga e’tiborni kuchaytirish, odamlarning ongu tafakkurini yuksaltirish, jamiyatimizda ochiqlik va oshkoralik muhitini mustahkamlash, OAV xodimlarining faol fuqarolik pozitsiyasini namoyon etishlari uchun sharoit yaratish hamda jurnalistlarda tanqidiy-tahliliy fikrlashni va ijodiy faoliyatga yangicha yondashuvlarni shakllantirish va rag‘batlantirish maqsadida “Oltin qalam” XVII Milliy mukofoti uchun xalqaro tanlovni e’lon qiladi.
Tanlov bitta bosh milliy mukofot va beshta asosiy yo‘nalish – televideniye, radio, bosma nashrlar, internet-jurnalistika bo‘yicha (har bir yo‘nalish bo‘yicha 1-, 2-, 3-o‘rinlar) va chet ellik jurnalistning O‘zbekiston haqidagi eng yaxshi materiali bo‘yicha (bosma nashrlar, TV, internet – bitta birinchi o‘rin, 4 ta ikkinchi o‘rin) o‘tkaziladi.
Shuningdek, quyidagi rag‘batlantiruvchi nominatsiyalar bo‘yicha tashkil etiladi.
1. “Insonga e’tibor mavzusi eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
2. “Ta’lim tizimidagi islohotlar eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
3. “Oila va mahalla mavzusi eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
4. “Harbiy-vatanparvarlik mavzusi eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
5. “Milliy qadriyatlar eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
6. “Sog‘lom turmush tarzi va sport mavzusi eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
7. “Ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
8. “Bandlik va ijtimoiy himoya masalalari eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
9. “Eng faol tele va radio boshlovchi”
10. “2022 yilda chop etilgan publitsistik janrdagi eng yaxshi kitob uchun”
11 “Eng yaxshi fotoreportaj uchun”
12. “Ekologik muammolar keng yoritilgan materiallar uchun”
Tanlov g‘olib va sovrindorlariga:
Tanlov bosh milliy mukofoti sohibiga maxsus diplom, “Oltin qalam” statuetkasi va yengil avtomobil tantanali ravishda topshiriladi.
Birinchi o‘rinni olgan g‘oliblar diplom, “Oltin qalam” statuetkasi va bazaviy hisoblashning 200 barobari miqdorida pul mukofoti bilan;
Ikkinchi o‘rinni olgan g‘oliblar diplom, “Oltin qalam” statuetkasi va bazaviy hisoblashning 175 barobari miqdorida pul mukofoti bilan;
Uchinchi o‘rinni olgan g‘oliblar diplom, “Oltin qalam” statuetkasi va bazaviy hisoblashning 150 barobari miqdorida pul mukofoti bilan;
Tanlov rag‘batlantiruvchi nominatsiyalar g‘oliblari diplom, “Oltin qalam” statuetkasi va bazaviy hisoblashning 100 barobari miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlanadilar.
Tanlovda 2022 yilning 31 martidan 2023 yilning 31 martigacha bosma va internet nashrlarda e’lon qilingan, radio va televideniyeda efirga uzatilgan 5 tadan 7 tagacha materiallar ko‘rib chiqiladi.
Tanlovga ijodiy ishlar O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasining hududiy bo‘limlari, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ko‘magida mamlakatimizning xorijiy davlatlardagi vakolatxonalari orqali, shuningdek, mualliflardan to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron shaklda tanlov matbuotda e’lon qilingan kundan boshlab joriy yilning 15 apreliga qadar qabul qilinadi.
Bu jarayonda materiallar matbuot bo‘yicha (PDF-faylda, har bir material alohida-alohida);
internet nashrlari bo‘yicha materiallarning havolasi (link, ssilkasi) ko‘rsatilgan holda;
televideniye bo‘yicha video materiallar (3 daqiqadan 30 daqiqagacha telegram formatda ( annotatsiyasi, qisqacha mazmuni bayoni bilan);
radio yo‘nalish bo‘yicha audio materiallar (3 daqiqadan 30 daqiqagacha, annotatsiyasi, qisqacha mazmuni bayoni bilan);
fotojurnalistika nominatsiyasi bo‘yicha ijodiy ishlar (JPEG, TIFF va PNG formatda annotatsiyasi, qisqacha mazmuni bayoni bilan);
O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasining (99-466-10-25) raqamiga ochilgan (O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi) telegramiga yuborilishi so‘raladi.
Tanlovda tahririyat, tele yoki radiokanal hamda ijodiy jamoalar ham jamoaviy qatnashishi mumkin. Mazkur jarayonda ham yuqoridagi tartiblarga qat’iy amal qilinadi.
“2022 yilda chop etilgan publitsistik janrdagi eng yaxshi kitob uchun” nominatsiyasi bo‘yicha tanlovda qatnashish istagida bo‘lganlar O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasiga kitobidan bir dona taqdim etadi.

XVII Национальная премия «Золотое перо»
В целях широкой популяризации передовых достижений национальной и международной журналистики, формирования соответствующего духу Нового Узбекистана нового образа мышления, утверждения общечеловеческих ценностей, обеспечения прав народа в сфере информации, усиления в нашей стране внимания к человеку, развития сознания и мышления людей, укрепления в обществе атмосферы гласности и открытости, создания работникам СМИ условий для проявления активной гражданской позиции, а также формирования у журналистов критико-аналитического мышления и нового подхода к творчеству Союз журналистов Узбекистана объявляет международный конкурс на XVII Национальную премию “Золотое перо”.
Конкурс будет проводиться по пяти основным направлениям – телевидение, радио, печатные издания, интернет-журналистика (главный национальный приз - за самое лучшее произведение, 1, 2, 3 места - за лучшие произведения в каждом направлении) и лучшие материалы зарубежной журналистики об Узбекистане (печатные издания, ТВ, интернет – одно первое место, 4 вторых места).
Также будут учреждены поощрительные премии.
1. “За лучшие материалы, освещающие тему внимания к человеку”
2. “За лучшие материалы, освещающие реформы в системе образования”
3. “За лучшие материалы, освещающие тему семьи и махалли”
4. “За лучшие материалы, освещающие военно-патриотическую тему”
5. “За лучшие материалы, освещающие национальные ценности”
6. “За лучшие материалы, освещающие тему здорового образа жизни и спорта”
7. “За лучшие материалы, освещающие социально-экономические реформы”
8. “За лучшие материалы, освещающие вопросы занятости и социальной защиты”
9. “Активный теле- и радиоведущий”
10. “За лучшую книгу в жанре публицистики, изданной в 2022 году”
11 “За лучший фоторепортаж”
12. “За материалы, широко освещающие проблемы экологии”
Для победителей конкурса учреждены награды:
обладателю главной национальной премии – специальный диплом, статуэтка «Золотое перо», легковой автомобиль;
занявшим первое место – диплом, статуэтка «Золотое перо», денежная премия в 200-кратном размере базовой расчетной величины;
занявшим второе место – диплом, статуэтка «Золотое перо», денежная премия в 175-кратном размере базовой расчетной величины;
занявшим третье место – диплом, статуэтка «Золотое перо», денежная премия в 150-кратном размере базовой расчетной величины.
Победителям в поощрительных номинациях - диплом, статуэтка «Золотое перо», денежная премия в 100-кратном размере базовой расчетной величины.
На конкурсе будут рассматривать от 5 до 7 материалов, опубликованных в печатных и интернет-изданиях, переданных в эфир по радио и телевидению с 31 марта 2022 года до 31 марта 2023 года.
Творческие работы на конкурс принимаются в электронной форме начиная со дня опубликования в печати объявления о конкурсе и до 15 апреля текущего года через территориальные отделения Союза журналистов Узбекистана, при содействии Министерства иностранных дел Республики Узбекистан через представительства нашей страны в зарубежных странах, а также лично от авторов.
Материалы на конкурс следует отправлять в Телеграм-канал (O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi) Союза журналистов Узбекистана (номер 99-466-10-25) в следующем формате:
печатные материалы (в PDF-файле, каждый материал отдельно);
материалы интернет-изданий (с указанием линка, ссылки);
теле-, видеоматериалы (в Телеграм-формате длительностью от 3 до 30 минут с аннотацией и кратким содержанием);
аудиоматериалы для радио (длительностью от 3 до 30 минут с аннотацией и кратким содержанием);
материалы фотожурналистики (в формате JPEG, TIFF и PNG с аннотацией и кратким содержанием).
В конкурсе могут принимать участие редакции, творческие команды теле-, радиоканалов, общественные коллективы. На них также распространяются все указанные выше требования конкурса.
Желающие принять участие в конкурсной номинации “За лучшую книгу в жанре публицистики, изданной в 2022 году” представляют один экземпляр книги в Союз журналистов Узбекистана.