“Oltin qalam” XVII Milliy mukofoti
O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi milliy va xalqaro jurnalistikaning eng ilg‘or yutuqlarini keng ommalashtirish, Yangi O‘zbekiston ruhiga mos yangicha tafakkur tarzini shakllantirish, umuminsoniy qadriyatlarni qaror toptirish, xalqimizning axborot sohasidagi huquqlarini ta’minlash, yurtimizda insonga e’tiborni kuchaytirish, odamlarning ongu tafakkurini yuksaltirish, jamiyatimizda ochiqlik va oshkoralik muhitini mustahkamlash, OAV xodimlarining faol fuqarolik pozitsiyasini namoyon etishlari uchun sharoit yaratish hamda jurnalistlarda tanqidiy-tahliliy fikrlashni va ijodiy faoliyatga yangicha yondashuvlarni shakllantirish va rag‘batlantirish maqsadida “Oltin qalam” XVII Milliy mukofoti uchun xalqaro tanlovni e’lon qiladi.
Tanlov bitta bosh milliy mukofot va beshta asosiy yo‘nalish – televideniye, radio, bosma nashrlar, internet-jurnalistika bo‘yicha (har bir yo‘nalish bo‘yicha 1-, 2-, 3-o‘rinlar) va chet ellik jurnalistning O‘zbekiston haqidagi eng yaxshi materiali bo‘yicha (bosma nashrlar, TV, internet – bitta birinchi o‘rin, 4 ta ikkinchi o‘rin) o‘tkaziladi.
Shuningdek, quyidagi rag‘batlantiruvchi nominatsiyalar bo‘yicha tashkil etiladi.
1. “Insonga e’tibor mavzusi eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
2. “Ta’lim tizimidagi islohotlar eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
3. “Oila va mahalla mavzusi eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
4. “Harbiy-vatanparvarlik mavzusi eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
5. “Milliy qadriyatlar eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
6. “Sog‘lom turmush tarzi va sport mavzusi eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
7. “Ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
8. “Bandlik va ijtimoiy himoya masalalari eng yaxshi yoritilgan materiallar uchun”
9. “Eng faol tele va radio boshlovchi”
10. “2022 yilda chop etilgan publitsistik janrdagi eng yaxshi kitob uchun”
11 “Eng yaxshi fotoreportaj uchun”
12. “Ekologik muammolar keng yoritilgan materiallar uchun”
Tanlov g‘olib va sovrindorlariga:
Tanlov bosh milliy mukofoti sohibiga maxsus diplom, “Oltin qalam” statuetkasi va yengil avtomobil tantanali ravishda topshiriladi.
Birinchi o‘rinni olgan g‘oliblar diplom, “Oltin qalam” statuetkasi va bazaviy hisoblashning 200 barobari miqdorida pul mukofoti bilan;
Ikkinchi o‘rinni olgan g‘oliblar diplom, “Oltin qalam” statuetkasi va bazaviy hisoblashning 175 barobari miqdorida pul mukofoti bilan;
Uchinchi o‘rinni olgan g‘oliblar diplom, “Oltin qalam” statuetkasi va bazaviy hisoblashning 150 barobari miqdorida pul mukofoti bilan;
Tanlov rag‘batlantiruvchi nominatsiyalar g‘oliblari diplom, “Oltin qalam” statuetkasi va bazaviy hisoblashning 100 barobari miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlanadilar.
Tanlovda 2022 yilning 31 martidan 2023 yilning 31 martigacha bosma va internet nashrlarda e’lon qilingan, radio va televideniyeda efirga uzatilgan 5 tadan 7 tagacha materiallar ko‘rib chiqiladi.
Tanlovga ijodiy ishlar O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasining hududiy bo‘limlari, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ko‘magida mamlakatimizning xorijiy davlatlardagi vakolatxonalari orqali, shuningdek, mualliflardan to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron shaklda tanlov matbuotda e’lon qilingan kundan boshlab joriy yilning 15 apreliga qadar qabul qilinadi.
Bu jarayonda materiallar matbuot bo‘yicha (PDF-faylda, har bir material alohida-alohida);
internet nashrlari bo‘yicha materiallarning havolasi (link, ssilkasi) ko‘rsatilgan holda;
televideniye bo‘yicha video materiallar (3 daqiqadan 30 daqiqagacha telegram formatda ( annotatsiyasi, qisqacha mazmuni bayoni bilan);
radio yo‘nalish bo‘yicha audio materiallar (3 daqiqadan 30 daqiqagacha, annotatsiyasi, qisqacha mazmuni bayoni bilan);
fotojurnalistika nominatsiyasi bo‘yicha ijodiy ishlar (JPEG, TIFF va PNG formatda annotatsiyasi, qisqacha mazmuni bayoni bilan);
O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasining (99-466-10-25) raqamiga ochilgan (O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi) telegramiga yuborilishi so‘raladi.
Tanlovda tahririyat, tele yoki radiokanal hamda ijodiy jamoalar ham jamoaviy qatnashishi mumkin. Mazkur jarayonda ham yuqoridagi tartiblarga qat’iy amal qilinadi.
“2022 yilda chop etilgan publitsistik janrdagi eng yaxshi kitob uchun” nominatsiyasi bo‘yicha tanlovda qatnashish istagida bo‘lganlar O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasiga kitobidan bir dona taqdim etadi.

“Oltin Qalam” 17th National Award
The Union of Journalists of Uzbekistan announces the international contest for the 17th National Award “Oltin Qalam” (Golden Pencil) to popularize the most advanced achievements of national and international journalism, form a new way of thinking in accordance with the spirit of New Uzbekistan, establish universal human values, ensure the rights of the country’s people in information, increase attention to people in the country, raise people’s consciousness, strengthen the environment of openness and transparency in society, create conditions for media workers to demonstrate an active civic position, form and stimulate critical-analytical thinking and new approaches to creative activity in journalists.
The competition has one main National Award and prizes for five main directions – television, radio, print publications, internet journalism (1st, 2nd, 3rd places in each direction) and the best articles about Uzbekistan by a foreign journalist (print publications, TV, Internet – one first place, four second places).
The following incentive nominations will also be organized.
1. “Best article on attention to the person”
2. “Best article on reforms in the educational system”
3. “Best article on family and mahalla”
4. “Best military-patriotic article”
5. “Best article on national values”
6. “Best article on healthy lifestyle and sports”
7. “Best article on socio-economic reforms”
8. “Best article on employment and social protection issues”
9. “The most active TV and radio presenter”
10. “Best non-fiction book published in 2022”
11 “Best photo report”
12. “Widely covered articles on environmental issues”
The winners of the competition will be awarded the following:
The winner of the main National Award of the competition will be awarded a special diploma, an “Oltin Qalam” statuette and a car.
The first-place winners will receive a diploma, an “Oltin Qalam” statuette and a cash prize in the amount of 200 base calculation value;
The second-place winners will receive a diploma, an “Oltin Qalam” statuette and a cash prize in the amount of 175 base calculation value;
The third-place winners will receive a diploma, an “Oltin Qalam” statuette and a cash prize in the amount of 150 base calculation value;
Incentive award winners will receive a diploma, an “Oltin Qalam” statuette and a cash prize in the amount of 100 base calculation value.
The contest will consider 5 to 7 articles published in print and online publications, broadcast on radio and television from March 31, 2022, to March 31, 2023.
Creative works for the contest will be accepted through the regional branches of the Union of Journalists of Uzbekistan, through the representative offices of Uzbekistan in foreign countries with the support of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, as well as directly from the authors in electronic form from the day the contest was announced in the press until April 15 this year.
It is requested to send the press articles (in PDF files, each article separately);
articles on Internet publications indicating the link;
video materials on television (from 3 to 30 minutes in telegram format, with annotation, summary);
radio audio materials (from 3 to 30 minutes, with annotation, summary);
creative works for photojournalism nomination (in JPEG, TIFF and PNG formats with annotation and summary);
to the Telegram page (O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi) opened at the phone number (99-466-10-25) of the Union of Journalists of Uzbekistan.
The editorial office, TV or radio channel and creative teams can participate in the competition as a team. In this process, the above procedures must also be strictly followed.
Those who wish to participate in the competition for the nomination “Best non-fiction book published in 2022” will present one copy of their book to the Union of Journalists of Uzbekistan.