Шавкат Мирзиёев: Бугунги пойдевор натижасини халқимиз албатта кўради
Президент Шавкат Мирзиёев Гулистон шаҳрида Ҳалима Худойбердиева номидаги ижод мактабини бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан юртимизнинг ҳар бир ҳудудида ёшларнинг ғурурини кўтарадиган кўп ишлар қилинмоқда. Масалан, Тошкентда Абдулла Қодирий, Нукусда Ибройим Юсупов, Қаршида Абдулла Орипов номидаги каби 9 та ижод мактаби ташкил этилди.
Сирдарё вилоятида ҳам ёшларга ибрат бўладиган атоқли инсонлар кўп. Улардан бири Ўзбекистон халқ шоири Ҳалима Худойбердиевадир. У нодир истеъдоди, бадиий теран ва фалсафий шеърлари, публицистик асарлари билан ўзбек адабиёти ривожига улкан ҳисса қўшган.
Шавкат Мирзиёев 2019 йилда Сирдарё вилоятига ташрифи чоғида марҳум шоира номини абадийлаштириш, истеъдодли ёшларга шароит яратиш мақсадида ижод мактаби ташкил этиш таклифини билдирган эди. Шундан сўнг Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарори қабул қилиниб, ўша йили декабрда ушбу таълим маскани фойдаланишга топширилди.
Ташриф чоғида Президент мактабга кираверишдаги Ҳалима Худойбердиева ҳайкалига гул қўйди. Шоира ҳаёти ва ижодига бағишланган мўъжаз музейни кўздан кечирди. Ўқувчилар Ҳалима Худойбердиева шеърларидан намуналар ўқиб берди.
Ижод мактабида умумтаълим фанлари билан бирга, она тили ва адабиёт чуқур ўргатилади. Айни пайтда 7-11-синфларда 180 нафар иқтидорли йигит-қиз таълим олмоқда. Синфлар, компьютер хонаси, лаборатория, спорт зали ва ётоқхона замонавий жиҳозланган. Мактаб кутубхонасида 3 минг 500 дан зиёд бадиий адабиётлар жамланган.
Муаллим ва зиёлилар билан суҳбатда таълим сифати, соҳадаги ислоҳотлар ҳақида сўз борди.
- Биз биринчи кундан таълим сифатини яхшилашга, муаллимларнинг мақоми ва обрўсини кўтаришга ҳаракат қиляпмиз. Бу ҳақдаги меъёрларни Конституцияга ҳам муҳрлаяпмиз. Кўряпсизлар, замон мураккаб бўлиб кетяпти. Қачон биз бу рақобатга муносиб бўламиз? Билимли бўлсак. Шунинг учун таълим мазмунини ислоҳ қилиб, ёшларга шароит яратяпмиз. Замонлар ўтади, муҳит ўзгаради. Бугунги пойдевор натижасини халқимиз албатта кўради. Ёшларимиздан яна кўплаб Бухорийлар, Берунийлар, Улуғбеклар чиқади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ижод мактабларини университетларга бириктириш, вилоятдаги мактаблар билан алоқасини кенгайтириш, истеъдодли ёшларнинг китобларини чоп этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шу билан Президентнинг Сирдарё вилоятига ташрифи якунланди, давлатимиз раҳбари Тошкентга қайтиб келди.

Шавкат Мирзиёев: Наш народ обязательно увидит результат заложенного сегодня фундамента
По инициативе главы нашего государства по всей стране проводится масштабная работа по увековечению выдающихся деятелей культуры нашей страны и приобщению молодежи к их наследию. Так, были организованы 9 школ творчества, в том числе имени Абдуллы Кадыри в Ташкенте, Ибраима Юсупова в Нукусе, Абдуллы Арипова в Карши.
Уроженка Сырдарьинской области Халима Худойбердиева - народный поэт Узбекистана - своим уникальным талантом, художественно богатой и философской поэзией, публицистическими произведениями внесла огромный вклад в развитие узбекской литературы.
В ходе поездки в Сырдарьинскую область в 2019 году Шавкат Мирзиёев предложил создать школу творчества, чтобы увековечить имя покойной поэтессы и создать условия для талантливой молодежи. После этого принято соответствующее постановление Кабинета Министров и в декабре того же года школа была сдана в эксплуатацию.
Глава государства возложил цветы к памятнику Халиме Худойбердиевой у входа в школу, посетил небольшой музей, посвященный жизни и творчеству поэтессы. Учащиеся школы продекламировали ее стихи.
В школе творчества наряду с общеобразовательными предметами углубленно преподаются родной язык и литература. В настоящее время здесь учатся 180 талантливых мальчиков и девочек. Современно оснащены классы, компьютерный кабинет, лаборатория, спортзал и общежитие. В школьной библиотеке имеется более 3,5 тысячи художественных книг.
В беседе с учителями школы и представителями интеллигенции говорилось о качестве образования, реформах в сфере.
- Мы с самого первого дня прилагаем усилия к улучшению качества образования, поднятию статуса и авторитета учителей. Соответствующие нормы закрепляются и в Конституции. Вы и сами видите, время становится все более сложным. Как мы выдержим конкуренцию? Если будем образованными. Именно поэтому мы реформируем содержание образования и создаем условия для молодежи. Пройдут годы, поменяются условия. Но наш народ обязательно увидит результат заложенного сегодня фундамента. Еще много Бухари, Беруни, Улугбеков выйдет из числа нашей молодежи, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны поручения по закреплению университетов за школами творчества, расширению их взаимодействия с другими школами области, изданию книг талантливой молодежи.
На этом поездка Президента в Сырдарьинскую область завершилась, глава государства вернулся в Ташкент.