BMT Bosh kotibi o‘rinbosari bilan uchrashuv to‘g‘risida
2022-yilning 5-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi o‘rinbosari, BMTning Jenevadagi bo‘linmasi Bosh direktori Tatyana Valovayani qabul qildi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi hamkorlik holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Vladimir Norov O‘zbekiston BMT va uning institutlari bilan har tomonlama va o‘zaro manfaatli hamkorlikka katta e’tibor qaratayotganini ta’kidladi.
Mamlakatimiz bugungi kunda BMT faoliyatida ishtirok etayotgani, dolzarb global va mintaqaviy muammolarni hal etish bo‘yicha muhim xalqaro tashabbuslarni ilgari surayotgani ta’kidlandi.
BMT Bosh kotibi o‘rinbosari O‘zbekistonning xalqaro maydonda, birinchi navbatda, BMT doirasidagi faolligi ortib borayotgani, shuningdek, mamlakat rahbariyatining global va mintaqaviy tashabbuslari jahon hamjamiyatining keng qo‘llab-quvvatlanayotganini alohida ta’kidladi.
Uchrashuvda xalqaro va mintaqaviy kun tartibining dolzarb jihatlari, inson huquqlarini ta’minlash, gender tengligini ta’minlash, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash masalalari bo‘yicha munosabatlarni har tomonlama rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Muloqot chog‘ida Orol dengizi ekologik halokati oqibatlarini yumshatish sharoitida mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va atrof-muhitni muhofaza qilishga alohida e’tibor qaratildi.

О встрече с заместителем Генерального секретаря ООН
5 декабря 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов принял заместителя Генерального секретаря Организации Объединённых Наций, Генерального директора Отделения ООН в г.Женеве Татьяну Валовую.
В ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы сотрудничества между Узбекистаном и ООН.
Владимир Норов подчеркнул, что Узбекистан уделяет огромное внимание всестороннему и взаимовыгодному сотрудничеству с ООН и ее институтами.
Констатирован тот факт, что сегодня наша страна активно участвует в работе ООН, выдвигает важные международные инициативы по решению актуальных глобальных и региональных вопросов.
Заместитель Генерального секретаря ООН особо подчеркнула возрастающую активность Узбекистана на международной арене, прежде всего в рамках ООН, а также широкую поддержку мировым сообществом глобальных и региональных инициатив Руководства страны.
На встрече рассмотрены вопросы всестороннего развития отношений по актуальным аспектам международной и региональной повестки, обеспечения прав человека, гендерного равенства, поддержки молодежи.
Отдельное внимание в ходе переговоров уделено обеспечению региональной безопасности, борьбе с изменением климата и защите окружающей среды в контексте смягчения последствий экологической катастрофы Аральского моря.