Электромобил тармоғини ривожлантириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Аввал хабар қилинганидек, шу йил 10 октябрь куни давлатимиз раҳбари электромобил тармоғини ривожлантиришга оид тақдимот билан танишган эди. Унда берилган топшириқлар асосида, юртимизда электромобиллар ишлаб чиқаришни ташкил этиш, қувватлаш станцияларини кўпайтириш бўйича таклифлар тайёрланди.
Президент ҳузурида ўтказилган навбатдаги йиғилишда ушбу таклифлар муҳокама қилинди.
Мутасаддилар тармоқда ишлаб чиқаришни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш зарурлиги ҳақида фикр билдирди. Жумладан, республикада ишлаб чиқарилган электромобилларни утилизация йиғимидан, уларнинг бутловчи ва эҳтиёт қисмлари, жиҳозлари, хомашё материалларини божхона божидан озод этиш мўлжалланмоқда. Шунингдек, ишлаб чиқариш жараёни тўлиқ йўлга қўйилгунча инвесторларга муайян миқдордаги электромобилларни имтиёзли шартлар асосида олиб киришга рухсат бериш таклиф этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари аввалги тақдимотда аҳоли ўртасида электромобиллар оммалашиши учун унинг харидини рағбатлантириш зарурлигини айтган эди. Шундан келиб чиқиб, Ўзбекистон электромобилларини сотиб олиш учун олинадиган кредит фоизларининг маълум бир қисми давлат томонидан қоплаб берилиши кўзда тутилмоқда. 2023-2025 йилларда давлат бошқаруви органлари, маҳаллий ҳокимликлар ва давлат улуши 50 фоиздан кўп бўлган корхоналарнинг электромобиллар харид қилиши ҳам қўллаб-қувватланади. Электромобилларда йўловчи ташиш хизмати кўрсатувчи шахсларга лицензия учун давлат божи тўлашда енгиллик берилади.
Маълумки, электромобил ишлаб чиқариш учун керакли хомашёлардан бири мис. Юртимизда мис кластерлари ташкил этилмоқда. Бундан фойдаланиб, ушбу кластерларда электромобиллар ва қувватлаш станциялари учун бутловчи қисмлар тайёрланади.
Кадрлар масаласи ҳам жуда муҳим. Шу боис Турин политехника университети ҳузурида Электромобиллар ва уларнинг инфратузилмаси бўйича илмий-тадқиқот лабораторияси ташкил этиш, профессор-ўқитувчилар ва мутахассисларни ривожланган давлатларга малака оширишга юбориш режалаштирилган.
Йиғилишда мутасаддилар ушбу чора-тадбирлар натижасида республикамизда йилига 15-25 мингта электромобил ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш мумкинлигини қайд этишди.
Давлатимиз раҳбари бу йўналиш автомобилсозликда рақобат яратиши кераклигини таъкидлади. Берилаётган имкониятларни соҳага қизиқиш билдирган ишбилармонлар билан муҳокама қилиб, уларнинг фикр ва таклифлари асосида имтиёзларни янада кенгайтириш, тармоққа тадбиркорларни жалб этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлигига электромобиллар ва уларнинг бутловчи қисмларини ишлаб чиқариш бўйича халқаро стандартларни жорий этиш вазифаси қўйилди.

Рассмотрены предложения по развитию электромобильной отрасли
Как сообщалось ранее, 10 октября текущего года глава нашего государства ознакомился с презентацией о развитии электромобильной отрасли. На основе данных тогда поручений были подготовлены предложения по организации производства электромобилей и увеличению количества зарядных станций в нашей стране.
Эти предложения были обсуждены на очередном совещании при Президенте.
Ответственные лица отметили необходимость государственной поддержки отрасли. В частности, планируется освободить электромобили, произведенные в республике, от утилизационного сбора, ввозимые для них комплектующие и запасные части, оборудование и сырье - от таможенной пошлины. Также предлагается разрешить инвесторам ввозить определенное количество электромобилей на льготных условиях, пока не будут полностью налажены производственные процессы.
На прошлой презентации глава государства указывал на необходимость популяризации использования электромобилей и стимулирования их приобретения среди населения. С учетом этого предусматривается, что определенная часть процентов по кредиту, выдаваемых на покупку электромобилей местного производства, будет компенсироваться государством. В 2023-2025 годах также будет оказываться поддержка в приобретении электромобилей органами государственного управления, хокимиятами и предприятиями с государственной долей более 50 процентов. Лицам, оказывающим услуги по перевозке пассажиров на электромобилях, будет предоставляться льгота по уплате госпошлины за лицензию.
Как известно, одним из необходимых для производства электромобилей видов сырья является медь. В нашей стране создаются медные кластеры. На их базе будет развернуто производство компонентов для электромобилей и зарядных станций.
Важное внимание уделено вопросам подготовки кадров. Планируется создать научно-исследовательскую лабораторию по электромобилям и их инфраструктуре в Туринском политехническом университете, направлять преподавателей и специалистов на повышение квалификации в развитые страны.
На совещании ответственные лица отметили, что в результате этих мер в республике можно поэтапно наладить выпуск 15-25 тысяч электромобилей в год.
Глава государства подчеркнул, что данное направление должно создать конкуренцию в автомобильной отрасли. Дано указание обсудить создаваемые возможности с потенциальными инвесторами, на основе их мнений и предложений расширить меры поддержки, привлечь частный сектор в отрасль.
Перед Агентством по техническому регулированию поставлена задача внедрить международные стандарты производства электромобилей и их комплектующих.