Turkiy davlatlar tashkiloti Bosh kotibi bilan uchrashuv to'g'risida
Uchrashuvda O'zbekiston va TDT o'rtasidagi ko'p qirrali hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda O'zbekiston va Tashkilot o'rtasidagi munosabatlar ijobiy sur’atlrda rivojlanayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Mamlakatimizda o’tkazilgan qator muhim tadbirlar, masalan, Axbobrot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasiga mas'ul vazirlarning 4-yig'ilishi (2022-yil 25-26-oktabr, Samarqand) va Tashkilot transport vazirlarining yig'ilishi (2022-yil 27-28-oktabr, Toshkent shahri) yakunlari bo'yicha fikr almashildi.
O'zbekistonda TDT bilan birgalikda o’tkazilishi rejalashtitilgan uchrashuvlar jadvali, jumladan, Iqtisodiyot vazirlari yig'ilishi (2022 - yil 9-noyabr, Samarqand) hamda Tashqi ishlar vazirlari Kengashining yig'ilishiga (2022-yil 10-noyabr, Samarqand) doir turli jihatlar ko'rib chiqildi.
Joriy yil 11 noyabr kuni Samarqand shahrida bo'lib o'tadigan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitini tayyorlash va o'tkazish bilan bog'liq masalalarga alohida e'tibor qaratildi.

О встрече с Генеральным секретарем Организации тюркских государств
28 октября 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов принял делегацию Организации тюркских государств (ОТГ) во главе с ее Генеральным секретарем Багдадом Амреевым, прибывшим в нашу страну с рабочим визитом.
На встрече обсуждены текущее состояние и перспективы многопланового сотрудничества между Узбекистаном и ОТГ.
Стороны с удовлетворением отметили положительную динамику развития взаимоотношений между Узбекистаном и Организацией в торгово-экономической и культурно-гуманитарных сферах.
Состоялся обмен мнениями по итогам проведенных в нашей стране важных мероприятий, такие как 4-е совещание министров, отвечающих за ИКТ (25-26 октября 2022г., г.Самарканд) и заседание министров транспорта ОТГ (27-28 октября 2022г., г.Ташкент).
Рассмотрен график предстоящих в Узбекистане встреч, проводимых совместно с ОТГ, в числе которых - встреча министров экономики (9 ноября 2022г., г.Самарканд) и заседание Совета министров иностранных дел (10 ноября 2022г., г.Самарканд).
Особое внимание уделено вопросам, связанным с подготовкой и проведением Саммита Организации тюркских государств, который пройдет 11 ноября текущего года в г. Самарканде.