O‘zbekiston Respublikasi Turizm va madaniy meros vazirligi huzuridagi Madaniy meros agentligi “O‘zbek xalqining madaniy va moddiy merosi jahon sivilizatsiyasi taraqqiyotida xalqlararo madaniy ko‘prikdir” – muzeylar faoliyatini takomillashtirish va muzeylarda zamonaviy marketing va menejmentni yo‘lga qo‘yish mavzusida 2023-yil uchun grantlar ajratish uchun birinchi tanlovni e’lon qiladi.
Tanlovda barcha – fuqaroligidan qat’i nazar 16 yoshga to‘lgan jismoniy va yuridik shaxslar ishtirok etishlari mumkin.
Tanlovga nodavlat notijorat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va fuqarolik jamiyati boshqa institutlarining quyidagi maqsadlarni nazarda tutgan xalqaro standartlarga molik loyihalari qabul qilinadi:
1. Mamlakatning moddiy madaniy meros obyektlari, muzeylar faoliyatini takomillashtirish, salohiyatini keng targ‘ib qilish va yoritish hamda muzeylar sohasida xalqaro standartlarni joriy qilishni yo‘lga qo‘yish;
2. Muzeylarda zamonaviy marketing va menejmentni yo‘lga qo‘yish va kuchaytirish;
3. Muzeylarning ilmiy-tadqiqot ishlarini kuchaytirishga ko‘mak berish;
4. Muzey ashyolari va kolleksiyalarini restavratsiya va konservatsiya qilishning zamonaviy usullarini kiritish;
5. Sohada zamonaviy texnologiyalarni, shu jumladan, 7D gologramma shoularni faol tatbiq etishda ko‘maklashish;
6. Muzey tarixi, ashyolar va kolleksiyalarni targ‘ib qilishda eng samarali usullarni qo‘llashni tatbiq etish;
7. Muzeylarga oid eng sara kitob, katalog va boshqa nashrlarni chop etish;
8. Muzeylar sohasining ommaviy axborot vositalari, internet, ijtimoiy tarmoqlar, blogerlar bilan yaqin ijtimoiy hamkorligini yo‘lga qo‘yish;
9. OAVda, internet tarmoqlarida muzeylar sohasidagi yangiliklar, moddiy madaniy merosimiz haqida qiziqarli ko‘rsatuvlar, seriallar, badiiy filmlar, teatr asarlari yaratish;
10. OAVda, ijtimoiy tarmoqlarda muzeylar sohasini takomillashtirishga qaratilgan, mamlakatimiz hukumati tomonidan olib borilayotgan islohotlarni yoritib borish va mazkur islohotlarni amalga oshirishda ishtirok etayotgan bugungi kun qahramonlari obrazlarini yaratish.
Grant ajratish uchun quyidagi hujjatlar taqdim etiladi:
1. Tashkilot rahbari tomonidan imzolangan va muhr bilan tasdiqlangan kuzatuv xati.
2. Grant loyihasi uchun ishtirokchining arizasi (Agentlik veb saytida shablon kiritilgan).
3. Ishtirokchi jismoniy shaxs bo‘lgan hollarda shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari.
4. Oxirgi o‘zgartish va qo‘shimchalar bilan davlat ro‘yxatidan o‘tgan NNTlar va fuqarolik jamiyati boshqa institutlarining Ustavi (Nizomi) nusxasi.
5. Tashkilotning davlat ro‘yxatidan o‘tganligi to‘g‘risidagi guvohnoma nusxasi.
6. Agar loyihani amalga oshirish litsenziyalanadigan faoliyatni talab qilsa, unda litsenziyaning nusxasi.
7. Manfaatdor davlat va jamoat tashkilotlarining tavsiya hamda qo‘llab-quvvatlash xatlari.
Bitta loyiha uchun ajratiladigan grant miqdori – 50 million so‘mgacha.
Hujjatlar 2022-yil 15-noyabrdan 15-dekabrgacha qabul qilinadi.
Hujjatlar O‘zbekiston Respublikasi Turizm va madaniy meros vazirligi huzuridagi Madaniy meros agentligi nomiga “O‘zbekiston pochtasi” orqali yuboriladigan muhrlangan konvertlarda (A4 formatda) quyidagi manzil bo‘yicha qabul qilinadi: 100084, Toshkent shahri, Amir Temur shoh ko‘chasi, 107B-uy.
Hujjatlarni taqdim etish shartlari va namunalari bilan O‘zbekiston Respublikasi Turizm va madaniy meros vazirligi huzuridagi Madaniy meros agentligining https://madaniymeros.uz rasmiy veb-saytida 2022-yilning 1–15-noyabridan boshlab tanishish mumkin.

Агентство культурного наследия объявило конкурс на выделение грантов
Агентство культурного наследия при Министерстве туризма и культурного наследия Республики Узбекистан объявляет первый конкурс на выделение грантов на 2023 год на тему «Культурное и материальное наследие узбекского народа – это межнациональный культурный мост в развитии мировой цивилизации» для совершенствования деятельности музеев и внедрения современного маркетинга и менеджмента в музеях.
В конкурсе могут принять участие все – физические и юридические лица, достигшие 16-летнего возраста, независимо от гражданства.
На конкурс принимаются проекты НПО, средств массовой информации и других институтов гражданского общества, соответствующие международным стандартам, предусматривающие следующие цели:
1. Совершенствование деятельности музеев, объектов материального культурного наследия страны, широкое продвижение и освещение их потенциала, а также внедрение международных стандартов в области музеев;
2. Создание современного маркетинга и менеджмента в музеях;
3. Содействие усилению научно-исследовательской работы музеев;
4. Внедрение современных методов реставрации и консервации музейных предметов и коллекций;
5. Содействие активному внедрению современных технологий в отрасли, включая 7D голографические шоу;
6. Внедрение наиболее эффективных методов продвижения музейной истории, артефактов и коллекций;
7. Печать лучших книг, каталогов и других публикаций по музеям;
8. Налаживание тесного социального сотрудничества музейной сферы со СМИ, интернетом, социальными сетями, блогерами;
9. Создание интересных шоу, сериалов, художественных фильмов, театральных постановок о материальном культурном наследии, новости в области музеев в СМИ, в сети Интернет;
10. Освещение реформ в СМИ, социальных сетях, проводимые правительством страны, направленные на совершенствование музейной сферы, а также создание образов героев, участвующих в реализации этих реформ.
Для предоставления гранта предоставляются следующие документы:
1. Сопроводительное письмо, подписанное руководителем организации и заверенное печатью.
2. Заявка участника на грантовый проект (шаблон включен на сайте агентства).
3. Документы, удостоверяющие личность, в случаях, когда участником является физическое
4. Копия устава НПО и других институтов гражданского общества, прошедших государственную регистрацию, с последними изменениями и дополнениями.
5. Копия свидетельства о государственной регистрации организации.
6. Если для реализации проекта требуется лицензируемая деятельность, то копия лицензии.
7. Письма с рекомендациями и поддержкой от заинтересованных государственных и общественных организаций.
Сумма гранта на один проект – до 50 миллионов сумов.
Документы принимаются с 15 ноября по 15 декабря 2022 года.
Документы принимаются на имя Агентства культурного наследия при Министерстве туризма и культурного наследия Республики Узбекистан в запечатанных конвертах (формат А4), отправляемых почтой Узбекистана по адресу: 100084, город Ташкент, ул. Амира Темура, 107б.
Официальный сайт Агентства культурного наследия при Министерстве туризма и культурного наследия Республики Узбекистан с условиями и образцами документов: https://madaniymeros.uz