Аграр соҳадаги вазифалар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 18 октябрь куни аграр соҳада йил якунигача кутилаётган натижалар ва келгуси йилдаги вазифалар юзасидан йиғилиш ўтказди.
Уч йил аввал мамлакатимизда қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган стратегияси қабул қилиниб, катта ислоҳотлар бошланган эди. Жумладан, мева-сабзавот экспорти 1,7 баравар ошиб, 1,1 миллиард долларни ташкил этди. Ғаллачиликда бозор механизмларига ўтилгани натижасида фермерлар даромади 2 бараварга ошди. Аҳолига ерларни бўлиб бериш ҳисобига бу йил қўшимча 1 миллион тоннадан зиёд озиқ-овқат маҳсулотлари етиштирилди.
Иқлим ўзгариши ва жаҳондаги мураккаб вазият сабабли озиқ-овқат хавфсизлиги асосий масалага айланмоқда. Жаҳонда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг нархи ошиши кутилмоқда. Бундай вазиятда, аввало, аҳоли талабини қондириш ҳамда экспорт имкониятларидан тўлиқ фойдаланиш керак.
Йиғилишда қишлоқ хўжалиги вазири шу борадаги режалар ҳақида ахборот берди.
Давлатимиз раҳбари соҳадаги долзарб вазифаларни кўрсатиб ўтди.
– Қишлоқ хўжалиги масаласини алоҳида эътиборга олиб, тез-тез муҳокама қилиб бораётганимиз бежиз эмас. Чунки бу иқтисодиётимизнинг тўртдан бир қисмини ташкил қиладиган муҳим соҳа. Бунинг замирида халқимиз фаровонлиги, нарх-наво барқарорлиги, қанча иш ўринлари ётибди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Аввало, ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиб, ҳосилдорликни ошириш масаласи кўрилди. Фермерларга тупроқнинг таркибини аниқлаш, уруғлик танлаш, экинни суғориш ва зараркунандалардан ҳимоялашда кўмаклашиш кераклиги таъкидланди.
Шу мақсадда 200 минг гектар майдонни лазерли текислаш таклифи маъқулланди. Бунда ҳосилдорлик ошган майдонлар учун субсидия ажратилади, лазерли текислаш ускунасини сотиб олган фермерлар харажати қоплаб берилади.
Хорижий компаниялар билан ҳамкорликда ҳудудларда сув ресурсларини самарали бошқариш лойиҳаларини ишга тушириш вазифаси қўйилди.
Деҳқончилик учун ер ва сув каби энг зарур манбалардан бири бу маблағ. Фермер хўжаликларининг молиявий имкониятларини кенгайтириш, кредит ва субсидия олишни енгиллаштириш зарурлиги қайд этилди.
Яна бир муҳим йўналиш мева-сабзавотларни чуқур қайта ишлаш. Лекин, ҳозирча бу борадаги кўрсаткич паст. Боғ ва узумзорларнинг 20 фоизида, сабзавот майдонларининг атиги 7 фоизида интенсив усул жорий қилинган.
Шу боис озиқ-овқат саноатида 2 минг 163 та лойиҳа шакллантирилган. Уларнинг натижасида 25 турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари импорти қисқариб, экспорт имконияти очилади. 37 мингдан зиёд киши иш билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари мева-сабзавотларни чуқур қайта ишлаш орқали қўшилган қийматни бемалол 3-4 бараварга ошириш мумкинлигини таъкидлади. Мирзаобод, Денов, Паркент, Ўрта Чирчиқ, Урганч ва Қува туманларида шунга ихтисослашган озиқ-овқат саноат паркларини ташкил қилиш бўйича топшириқ берилди.
Президентимиз қишлоқ хўжалигини рақамлаштириш масаласига алоҳида тўхталди.
– Рақамлаштириш бўлмаса, соҳада ҳаққоний статистика бўлмайди. Тўғри маълумот бўлмагач, агрохизматлар ривожланмайди, фермерлар қачон нимани экса, кўпроқ даромад олишини билмайди. Шунинг учун бу жараённи тезлаштириш керак, – деди давлат раҳбари.
Шу йил якунигача 3 та, келгуси йилда 4 та лойиҳани якунлаб, ер ҳисоби, субсидия ажратиш, экин майдонларини мониторинг қилишни тўлиқ рақамлаштириш вазифаси қўйилди.
Умуман, келгуси йилда соҳада 600 мингта иш ўрни яратиш ҳамда экспортни 2 миллиард долларга етказиш мақсади белгиланди.

Обсуждены задачи в аграрной отрасли
Президент Шавкат Мирзиёев 18 октября провел совещание по ожидаемым результатам в аграрной сфере по итогам года и задачам на следующий год.
Три года назад в нашей стране была принята стратегия развития сельского хозяйства на 2020-2030 годы и начаты масштабные реформы. В частности, экспорт фруктов и овощей увеличился в 1,7 раза и составил 1,1 миллиарда долларов. В результате перехода на рыночные механизмы в зерноводстве доходы аграриев увеличились в 2 раза. В этом году за счет раздачи земли населению дополнительно выращено более 1 миллиона тонн продовольственной продукции.
В связи с изменением климата и сложной ситуацией в мире продовольственная безопасность становится серьезной проблемой. Ожидается, что цены на сельскохозяйственную продукцию в мире будут расти. В такой ситуации в первую очередь необходимо удовлетворить спрос населения и в полной мере использовать экспортные возможности.
На совещании министр сельского хозяйства доложил о планах в этом направлении.
Глава государства обозначил актуальные задачи в сфере.
– Мы неспроста уделяем особое внимание и часто обсуждаем вопросы сельского хозяйства. Так как оно составляет четвертую часть нашей экономики. С ним связаны благополучие нашего народа, стабильность цен, рабочие места, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В первую очередь рассмотрен вопрос повышения урожайности за счет эффективного использования земельных и водных ресурсов. Указано на важность помогать фермерам в определении состава почвы, выборе семян, защите урожая от вредителей.
В связи с этим одобрено предложение о проведении лазерного нивелирования 200 тысяч гектаров площадей. Для земель, на которых выросла урожайность, будут выделяться субсидии, а расходы фермеров на приобретение лазерных нивелиров, будут компенсированы.
Поставлена задача запустить совместно с зарубежными компаниями проекты эффективного управления водными ресурсами в регионах.
В одном ряду с землей и водой в числе важнейших ресурсов сельского хозяйства стоит финансирование. В связи с этим на совещании отмечена необходимость расширения доступа фермерских хозяйств к финансовым ресурсам, упрощения получения кредитов и субсидий.
Еще одно важное направление – глубокая переработка фруктов и овощей. Но пока показатели в этом направлении низкие. Только в 20 процентах садов и виноградников, 7 процентах овощных полей внедрены интенсивные методы.
Поэтому для реализации в пищевой промышленности сформировано 2 тысячи 163 проекта. В результате их реализации сократится импорт продуктов питания 25 видов, расширится экспорт. Более 37 тысяч человек будут обеспечены работой.
Глава государства отметил, что добавленную стоимость в сфере можно легко увеличить в 3-4 раза за счет глубокой переработки плодоовощной продукции. Дано указание организовать специализированные парки пищевой промышленности в Мирзаабадском, Денауском, Паркентском, Уртачирчикском, Ургенчском и Кувинском районах.
Президент отдельно затронул вопрос цифровизации сельского хозяйства.
- Без цифровизации в сфере не будет реальной статистики. А без достоверной информации аграрные услуги не будут развиваться, фермеры не будут знать, когда и что сажать, что дает больше дохода. Поэтому этот процесс необходимо ускорить, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Поставлена задача до конца этого года завершить 3, а в следующем году – 4 проекта, полностью цифровизировать земельный учет, выделение субсидий, мониторинг посевных площадей.
В целом обозначена цель создать в отрасли 600 тысяч постоянных рабочих мест и увеличить экспорт до 2 миллиардов долларов в следующем году.