Маблағлар сарфланишини назорат қилиш масалалари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида 17 октябрь куни маҳаллалар инфратузилмасига ажратилаётган маблағларнинг сарфланишини назорат қилиш масаласи бўйича йиғилиш бўлиб ўтди.
Маълумки, яқинда, 11 октябрь куни маҳаллаларда аҳолини ўйлантираётган масалаларни ҳал этиш юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилган эди. Унда халқимизни қувонтирган, одамлар манфаатига қаратилган жуда кўп янгиликлар айтилди.
Жумладан, бу йилнинг қолган икки ойида 5 минг 284 та маҳалла инфратузилмасини яхшилашга 2 триллион 700 миллиард сўм ажратилади. Ички йўлларни таъмирлашга маблағлар ҳажми 2,2 баробарга оширилади. “Ташаббусли бюджет” доирасида 1,5 мингта маҳалладаги лойиҳаларга 1 триллион 300 миллиард сўм йўналтирилади. Келгуси йилдан “Ташаббусли бюджет” лойиҳалари учун 8 триллион сўм берилади.
Йиғилишда бу маблағлардан самарали фойдаланиш ва сарфланишини назорат қилиш масалалари муҳокама қилинди.
– Келгуси йилдан “Обод маҳалла”, “Обод қишлоқ”, йўл қурилиши ва бошқа давлат инвестиция дастурларини шакллантириш ва амалга оширишнинг янги тизимига ўтамиз, – деди давлат раҳбари. – Ушбу дастурлар ва харажатлар фақат ва фақат аҳоли овоз берган лойиҳаларга йўналтирилади. Прокурорлар эса ажратилаётган “ҳар бир сўм”нинг ўз ўрнида ишлатилишини таъминлаб, назорат қилиши лозим.
Шу боис, йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори давлат дастурлари ижроси юзасидан янги назорат тизимини жорий этиш, талон-торожлик ва қонунбузилишларнинг олдини олиш, қурилишларни очиқ-ошкора тизим асосида амалга ошириш чоралари тўғрисида ахборот берди.
Президентимиз қурилиш жараёнларини назорат қилишда аҳоли иштирокини кенгайтириш, объектларни қабул қилиш комиссияларига маҳалла раисларини киритиш бўйича кўрсатма берди.
Келгуси йил 1 январдан бошлаб, қиймати 10 миллиард сўмдан юқори бўлган қурилиш объектларига хорижий техник-назорат мутахассислари жалб қилиниши, давлат объектлари бўйича лойиҳа ҳужжатлари “Қурилиш ресурслари классификатори” платформаси асосида ишлаб чиқилиши белгиланди. Бу платформа қурилиш материаллари нархларини ягона тамойил асосида шакллантириш имконини беради.
Коррупцияга қарши курашиш агентлигига лойиҳалар, пудратчилар ва қурилиш ҳақидаги маълумотларнинг жамоатчилик учун очиқлигини таъминлаш вазифаси қўйилди.

Определены меры по контролю за расходованием средств
17 октября при Президенте Шавкате Мирзиёеве состоялось совещание по вопросам контроля за расходованием средств, выделяемых на инфраструктуру махаллей.
Недавно, 11 октября, под председательством главы государства состоялось видеоселекторное совещание по решению в махаллях вопросов, волнующих население, в ходе него были определены новые меры, нацеленные на обеспечение интересов нашего народа, которые нашли позитивный отклик у общественности.
Так, было принято решение о направлении в течение последних двух месяцев текущего года 2,7 триллиона сумов на улучшение инфраструктуры в 5 тысячах 584 махаллях. Объем ассигнований на ремонт внутренних дорог будет увеличен в 2,2 раза. На проекты в 1,5 тысячах махаллях в рамках «Инициативного бюджета» будет выделено 1,3 триллиона сумов. В следующем году на проекты «Инициативного бюджета» решено направить 8 триллионов сумов.
На сегодняшнем совещании обсуждены вопросы эффективного использования и контроля за этими средствами.
- В следующем году мы перейдем на новую систему формирования и реализации программ «Обод махалла», «Обод кишлок», дорожного строительства и других государственных государственных инвестиционных программ, - сказал глава государства. - Эти программы и расходы будут направлены только на проекты, за которые проголосовало само население. А прокуроры должны путем надзора обеспечить целевое использование каждого выделяемого сума.
На совещании Генеральный прокурор Республики Узбекистан доложил информацию о внедрении новой системы контроля за выполнением государственных программ, мерах, которые будут приняты для предотвращения хищений и правонарушений, прозрачной системе строительства.
Президент поручил расширить участие граждан в контроле за ходом строительных процессов, включить председателей махаллей в состав комиссий по приемке объектов.
Решено, что с 1 января следующего года к строительным объектам стоимостью более 10 миллиардов сумов будут привлекаться зарубежные специалисты технического надзора, а проектная документация по государственным объектам будет разрабатываться на основе платформы «Классификатор строительных ресурсов». Данная платформа позволит обеспечить единый принцип ценообразования стройматериалов.
Перед Агентством по противодействию коррупции поставлена задача обеспечить публичность информации о проектах, подрядчиках и строительстве.