Oʻzaro manfaatli, ochiq va pragmatik. Oʻzbekiston delegatsiyasining AQShga tashrifi samarali boʻlgani xususida
“Xalq soʻzi” gazetasining 2022-yil 27-sentabr kungi sonida chop etilgan
2022-yilning 19-25-sentyabr kunlari Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasi Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 77-sessiyasining umumiy munozaralarida ishtirok etish uchun Nyu-York shahrida boʻldi.
Tashrifning birinchi kunida BMT Bosh kotibi Antonio Guterrish bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. BMT rahbari Oʻzbekiston va global tashkilot oʻrtasidagi jadal kengayib borayotgan hamkorlikni olqishladi. “Oʻzbekiston tinchlik, xavfsizlik, inson huquqlari masalalaridan tortib, iqlim va barqaror rivojlanishgacha boʻlgan barcha sohalardagi ishonchli hamkorimizdir. Mamlakatingiz BMTning koʻp tomonlama kun tartibini ilgari surishda yetakchi oʻrinni egallaydi”, dedi A. Guterrish.
Nyu-York shahrida BMT tizimiga kiruvchi turli muassasalar rahbarlari bilan ham muzokaralar olib borildi.
Xususan, Bosh kotib oʻrinbosari, BMTning aksilterror boshqarmasi boshligʻi Vladimir Voronkov bilan uchrashuvda yurtimizda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar, respublikaning xalqaro va mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish borasidagi faol saʼy-harakatlari yuqori baholandi. Oʻzbekiston Respublikasining Shanxay hamkorlik tashkilotidagi muvaffaqiyatli raisligi va yaqinda Samarqand shahrida boʻlib oʻtgan Tashkilot Sammitining salmoqli natijalar bilan yakunlangani eʼtirof etildi.
BMT Bosh kotibi oʻrinbosari, Choʻllanishga qarshi kurash Konvensiyasi Ijrochi kotibi Ibrohim Tiau mamlakatimiz delegatsiyasi bilan muloqot chogʻida taʼkidlaganidek, soʻnggi yillarda BMTning Choʻllanishga qarshi kurash Konvensiyasi doirasida Oʻzbekiston bilan hamkorlik sezilarli darajada oshdi. Konvensiyani amalga oshirish jarayonini koʻrib chiqish qoʻmitasining 21-yigʻilishi kelasi yil Oʻzbekiston Respublikasida oʻtkazilishi oʻzaro aloqalar oʻsib borayotganining yorqin dalilidir.
BMT Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi tashkiloti (FAO) Bosh direktori Suy Dunyu Samarqand shahridagi SHHT sammiti chogʻida Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2023-yili Oziq-ovqat xavfsizligi boʻyicha xalqaro konferensiyani oʻtkazish tashabbusini qoʻllab-quvvatladi. Tashkilot oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash, iqlim oʻzgarishiga qarshi kurashish, qishloq xoʻjaligini diversifikatsiya qilish, suvni tejovchi texnologiyalarni joriy etish boʻyicha qoʻshma loyihalarni amalga oshirishda Oʻzbekistonga har tomonlama yordam koʻrsatishga tayyorligi bildirildi.
BMTning taʼlim, fan va madaniyat masalalari boʻyicha tashkiloti (YUNESKO) Bosh direktori Odri Azule mazkur tuzilma Oʻzbekistondagi islohotlar va oʻzgarishlar siyosatini qoʻllab-quvvatlashi hamda respublikaning xalqaro tashabbuslarni amalga oshirishda har tomonlama yordam berishga tayyorligini bildirdi. U Oʻzbekiston tomonini YUNESKOning nufuzli boshqaruv organlaridan biri boʻlgan Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish boʻyicha hukumatlararo qoʻmitaga aʼzo boʻlgani bilan tabrikladi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan 2021-yili Jahon madaniy meros masalalari boʻyicha Xalqaro maslahat qoʻmitasinining tashkil etilgani muhim ahamiyatga ega boʻlgani qayd etildi.
BMT Bosh kotibining Tamaddunlar ittifoqi boʻyicha Yuqori vakili Migel Anxel Moratinos Yangi Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarni olqishladi. Prezident Shavkat Mirziyoyevning bagʻrikenglik va insonparvarlikni rivojlantirish, millatlararo va dinlararo tushunishni mustahkamlash borasidagi siyosatini toʻliq qoʻllab-quvvatlanishi maʼlum qilindi. M.Moratinos Oʻzbekistonni Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitini muvaffaqiyatli oʻtkazgani bilan tabrikladi. “Samarqand yana diplomatiya, tinchlik va hamjihatlik poytaxtiga aylandi”, dedi yuqori martabali vakil. Bu borada Oʻzbekistonning Sharq va Gʻarb oʻrtasidagi doʻstlikni mustahkamlashdagi tarixiy oʻrni eʼtirof etildi.
Mamlakatimiz delegatsiyasi BMT Bosh Assambleyasining 77-sessiyasi doirasida tashkil etilgan qator koʻp tomonlama tadbirlarda, jumladan, Togʻlarni barqaror rivojlantirish boʻyicha yuqori darajadagi yigʻilish, “Global rivojlanish boʻyicha tashabbus”ning Doʻstlari guruhi Vazirlar majlisi, ”Erib borayotgan kriosfera: yer osti suvlarini saqlash va suv resurslarini boshqarish boʻyicha tahdidlari" mavzusidagi yuqori darajadagi yigʻilish, shuningdek, Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari boʻyicha kengashning norasmiy uchrashuvida ishtirok etdi.
Oʻzbekistonning Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YEXHT) bilan hamkorligini yanada kengaytirish masalalari ushbu tuzilma Bosh kotibi Helga Mariya Shmid bilan muloqotda muhokama qilindi.
X.Shmid Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarni, ayniqsa, gender tengligini taʼminlash masalalariga qaratilayotgan eʼtiborni olqishladi. Rasmiy Toshkentning xorijiy sheriklar bilan hamkorlik va mintaqaviy oʻzaro bogʻliqlikni rivojlantirish, shuningdek, qoʻshni Afgʻonistonga koʻmaklashish borasidagi saʼy-harakatlariga yuqori baho berildi.
Bosh Assambleya sessiyasi, oʻz navbatida, Markaziy Osiyo mamlakatlari va Amerika Qoʻshma Shtatlari oʻrtasidagi oʻzaro munosabatlarning hozirgi holati hamda istiqbollarini “S5+1” shaklida muhokama qilish uchun ham maydon taqdim etdi.
Tadbir davomida Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Turkmaniston, Oʻzbekiston va Qoʻshma Shtatlari tashqi siyosat idoralari rahbarlari hamda vakillari Markaziy Osiyoning barqaror iqtisodiy taraqqiyotini taʼminlash maqsadida “S5+1” shaklida savdo va investitsiyaviy aloqalarni kengaytirish yoʻllari toʻgʻrisida fikr almashdilar.
Oʻzbekiston delegatsiyasi Markaziy Osiyo mamlakatlarida qishloq xoʻjaligi va toʻqimachilik sanoati sohasida xalqaro standartlarni joriy etish, muqobil transport yoʻnalishlarini rivojlantirish, “Yashil kun tartibi” ni ilgari surish, oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash borasidagi takliflarni bildirdi.
Tashrif doirasida Nyu-York shahrida Avstriya, Bruney, Vengriya, Daniya, BAA, Serbiya, Singapur, Finlyandiya, Shri-Lanka delegatsiyalari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar boʻlib oʻtdi. Serbiya Tashqi ishlar vaziri Nikola Selakovich bilan muzokaralar natijasida ikki mamlakat tashqi siyosat mahkamalari oʻrtasida Hamkorlik va maslahatlashuvlar toʻgʻrisida protokol imzolandi.
Siyosat va xavfsizlik sohasidagi Oʻzbekiston-Amerika muloqotining turli jihatlari AQSH Davlat kotibining siyosiy masalalar boʻyicha oʻrinbosari Viktoriya Nuland, Davlat departamentining Afgʻoniston boʻyicha maxsus vakili Tomas Vest va AQSHning afgʻon ayollari, qizlari va inson huquqlari boʻyicha maxsus vakili Rina Ameri bilan uchrashuvlarda koʻrib chiqildi.
Oʻzbekistonning xorijiy kapitalni jalb qilish va qoʻshma ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish imkoniyatlari, mamlakatda yaratilgan qulay ishbilarmonlik muhiti Amerikaning “Franklin Templeton: investitsiya kompaniyasi vakillari bilan suhbat mavzusiga aylandi. Amerikalik investorlar Oʻzbekiston tomonining ochiqlik va biznes subyektlarini har tomonlama qoʻllab-quvvatlash siyosatiga sodiqligini yuqori baholadilar. “Franklin Templeton” tomonidan Oʻzbekistondagi yirik davlat korxonalari va banklarini xorijiy investorlarni jalb qilgan holda xususiylashtirishga koʻmaklashish istiqbollari koʻrib chiqildi.
Qoʻshma Shtatlarning yetakchi banklari, fondlari, IT-kompaniyalari, nufuzli oliy oʻquv yurtlari va tibbiyot muassasalarida faoliyat yuritayotgan vatandoshlarimiz bilan muloqot tashrifning muhim qismi boʻldi. Chet elda faoliyat yuritayotgan vatandoshlarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha Oʻzbekiston tomonidan amalga oshirilayotgan siyosat, ular uchun mamlakatda investitsiya, taʼlim, ijtimoiy-gumanitar va boshqa loyihalarni amalga oshirish uchun yaratilgan shart-sharoitlar va imtiyozlar yuqori baholandi.
24-sentyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov BMT Bosh Assambleyasi 77-sessiyasining umumiy munozaralarida soʻzga chiqdi.
Sessiya ishtirokchilari Yangi Oʻzbekistonning Taraqqiyot strategiyasini doirasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar, demokratik jarayonlarni chuqurlashtirish, qonun ustuvorligini taʼminlash, aholi turmush darajasi va sifatini oshirish, samarali yoshlar siyosatini amalga oshirish, shuningdek, “yashil” kun tartibining dolzarb masalalarini ilgari surish va iqlim oʻzgarishi jarayonlarini jilovlash boʻyicha olib borilayotgan ishlar bilan tanishdilar.
Respublikaning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishdagi yutuqlari toʻgʻrisida ham maʼlumotlar taqdim etildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning xalqaro tashabbuslariga alohida eʼtibor qaratildi. Ayniqsa, davlatimiz rahbarining shu yil 16-sentyabr kuni Samarqandda boʻlib oʻtgan Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitida ilgari surgan Umumiy xavfsizlik va farovonlik yoʻlida Samarqand birdamlik tashabbusi alohida qayd etildi.
Markaziy Osiyoda yaratilgan tubdan yangi siyosiy muhit tilga olinib, u mintaqa mamlakatlarining birgalikdagi saʼy-harakatlari tufayli yuzaga kelgani taʼkidlandi. Oʻzbekiston dunyo hamjamiyati tomonidan Markaziy Osiyo mamlakatlarining oʻzaro yaqinlashuv va hamkorlik jarayonlarini, mintaqaning global iqtisodiy va transport aloqalariga integratsiyalashuvini bundan keyin ham qoʻllab-quvvatlanishiga umid bildirish maʼlum qilindi.
Markaziy Osiyoning rivojlanish istiqbollari Afgʻonistonda tinchlikni taʼminlash bilan uzviy bogʻliqligini inobatga olgan holda, ushbu mamlakatni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash, shu jumladan, uning iqtisodiyotini tiklash, mintaqalararo iqtisodiy jarayonlarda ishtirok etishga koʻmaklashish, infratuzilma va ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalarni amalga oshirish uchun zarurligi taʼkidlandi.
Umuman olganda, mamlakatimiz delegatsiyasining AQSHga tashrifi Yangi Oʻzbekistonning ochiq, pragmatik va oʻzaro manfaatli tashqi siyosatini yanada yangi bosqichga olib chiqishga keng imkoniyatlar yaratishi shubhasiz.

«Узбекистан — надежный партнер во всех сферах»
19—25 сентября 2022 года делегация Республики Узбекистан во главе с министром иностранных дел Владимиром Норовым посетила Нью-Йорк (США) для участия в общих дебатах 77-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
В первый день визита состоялась встреча с Генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем, который приветствовал динамично расширяющееся сотрудничество между Узбекистаном и глобальной организацией. «Узбекистан — наш надежный партнер во всех сферах начиная с вопросов мира, безопасности, прав человека и заканчивая климатом и устойчивым развитием. Страна занимает передовое место в продвижении многосторонней повестки ООН», — заявил Генсек.
В ходе пребывания в Нью-Йорке проведены также переговоры с руководителями разных учреждений, входящих в систему ООН.
В частности, на встрече с заместителем Генерального секретаря, главой Контртеррористического управления ООН Владимиром Воронковым дана высокая оценка проводимым в нашей стране широкомасштабным реформам, активным усилиям республики по расширению международного и регионального сотрудничества. Акцентировано внимание на успешное председательство Узбекистана в ШОС и значимые результаты Самаркандского саммита организации.
Заместитель Генсека ООН, исполнительный секретарь Конвенции по борьбе с
опустыниванием Ибрахим Тиау в ходе беседы с делегацией нашей страны подчеркнул, что в последние годы заметно активизировалось сотрудничество с Узбекистаном в рамках данной конвенции. Ярким свидетельством нарастающей динамики взаимодействия является определение нашей страны в качестве места проведения в 2023 году 21-го заседания Комитета по рассмотрению хода осуществления конвенции (CRIC-21).
Генеральный директор Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) Цюй Дунъюй поддержал выдвинутую Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым на саммите ШОС в Самарканде инициативу о проведении в 2023 году Международной конференции по продовольственной безопасности. Заверено о готовности ФАО оказывать всяческое содействие узбекской стороне в реализации совместных проектов по вопросам обеспечения продовольственной безопасности, борьбы с климатическими изменениями, диверсификации сельского хозяйства, внедрении водосберегающих технологий.
Генеральный директор ООН по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) Одри Азуле выразила поддержку ЮНЕСКО курса реформ, подчеркнув приверженность организации сотрудничеству с республикой в реализации международных инициатив. Она также поздравила узбекскую сторону с избранием в Межправительственный комитет по охране нематериального культурного наследия, являющийся одним из авторитетных и престижных руководящих органов ЮНЕСКО. Отмечено высокое значение совместного запуска в 2021 году Международного консультативного комитета по сохранению и реставрации объектов всемирного наследия, который был инициирован
Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым.
Высокий представитель Генерального секретаря ООН по Альянсу цивилизаций Мигель Анхель Моратинос приветствовал масштабные реформы в новом Узбекистане, всецело поддержал политику Президента Шавката Мирзиёева в сфере развития толерантности и гуманизма, укрепления межнационального и межконфессионального взаимопонимания. Он поздравил узбекскую сторону с успешным проведением саммита Шанхайской организации сотрудничества. «Самарканд вновь стал столицей дипломатии, мира и солидарности», — заявил высокий представитель, подчеркнув в этой связи историческую роль Узбекистана в укреплении дружбы между Востоком и Западом.
Делегация нашей страны приняла участие в ряде многосторонних мероприятий, организованных на полях 77-й сессии Генассамблеи ООН, в том числе в Совещании высокого уровня по устойчивому горному развитию, Министерской встрече Группы друзей «Инициативы по глобальному развитию», Совещании высокого уровня на тему «Тающая криосфера: угрозы сохранения подземных вод и управления водными ресурсами», а также неформальной министерской встрече Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА).
Вопросы дальнейшего расширения сотрудничества Узбекистана с ОБСЕ рассмотрены в ходе диалога с генеральным секретарем данной структуры Хельгой Марией Шмид.
Х. Шмид поддержала осуществляемые в Узбекистане масштабные реформы, в рамках которых уделяется особое внимание вопросам обеспечения гендерного равенства. Дана высокая оценка усилиям Ташкента в вопросах продвижения регионального сотрудничества и взаимосвязанности, а также содействия соседнему Афганистану.
Сессия Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций также предоставила площадку для обсуждения текущего состояния и перспектив взаимодействия стран Центральной Азии и Соединенных Штатов Америки в формате «С5+1».
Руководители и представители внешнеполитических ведомств Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана и США обменялись мнениями о путях расширения торгово-инвестиционного партнерства с целью обеспечения устойчивого экономического развития региона. Делегацией нашей страны озвучены предложения по внедрению в странах Центральной Азии международных стандартов в области сельского хозяйства и текстильной промышленности, развитию альтернативных транспортных маршрутов, продвижению «зеленой» повестки, обеспечению продовольственной
безопасности.
В рамках визита в Нью-Йорк состоялись двусторонние встречи с делегациями Австрии, Брунея, Венгрии, Дании, ОАЭ, Сербии, Сингапура, Финляндии, Шри-Ланки. По итогам переговоров с главой МИД Сербии Николой Селаковичем подписан Протокол о сотрудничестве и консультациях между министерствами иностранных дел двух стран.
Разные аспекты узбекско-американского диалога в сферах политики и безопасности рассмотрены на встречах с заместителем Госсекретаря Соединенных Штатов по политическим вопросам Викторией Нуланд, со специальным представителем Госдепа США по Афганистану Томасом Вестом и спецпосланником США по делам афганских женщин, девочек и правам человека Риной Амири.
Возможности Узбекистана для привлечения иностранного капитала и создания совместных производств, созданный в стране благоприятный деловой климат стали темой беседы с представителями американской инвестиционной компании «Franklin Templeton».
Американские инвесторы высоко оценили приверженность узбекской стороны политике открытости и всемерной поддержки деловых субъектов. Рассмотрены перспективы содействия «Franklin Templeton» в приватизации крупных государственных предприятий и банков в Узбекистане с привлечением иностранных инвесторов.
Важной составляющей визита стал диалог с соотечественниками, работающими в ведущих американских банках, хедж-фондах, IT-компаниях, авторитетных вузах и медицинских учреждениях Соединенных Штатов. Они высоко оценили реализуемую Узбекистаном политику по поддержке сограждан, работающих за рубежом, создаваемые для них условия и льготы для
реализации инвестиционных, образовательных, социально-гуманитарных и других проектов в стране.
24 сентября министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов выступил на общих дебатах 77-й сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке.
Участники сессии ознакомлены с проводимыми в стране масштабными реформами в рамках реализации Стратегии развития нового Узбекистана, осуществляемыми мерами по углублению демократических процессов, обеспечению верховенства закона, повышению уровня и качества жизни населения, проведению эффективной молодежной политики, а также продвижению актуальных вопросов «зеленой» повестки и сдерживанию процессов изменения климата.
Представлены сведения о достигнутом республикой прогрессе в достижении Целей в области устойчивого развития.
Особое внимание уделено международным инициативам Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, в том числе Самаркандской инициативе солидарности во имя общей безопасности и процветания, выдвинутой в ходе саммита ШОС в Самарканде 16 сентября текущего года.
Глава делегации Узбекистана сделал акцент на созданной принципиально новой политической атмосфере в Центральной Азии, которая стала возможной благодаря совместным усилиям стран региона. Подчеркивалось, что узбекская сторона рассчитывает на дальнейшую поддержку международным сообществом процессов сближения и кооперации стран Центральной Азии, интеграции региона в глобальные экономические и транспортные связи.
Принимая во внимание, что перспективы развития Центральной Азии неразрывно связаны с обеспечением мира в соседнем Афганистане, подчеркнута необходимость всемерной поддержки этой страны для восстановления ее экономики, участия в межрегиональных экономических процессах, реализации инфраструктурных и социально значимых проектов.