Saudiya Arabistoni tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv to'g'risida
2022-yil 7-sentabr kuni Ar-Riyod shahrida "Ko'rfaz Arab davlatlari hamkorlik kengashi - Markaziy Osiyo" Strategik muloqotining birinchi yig'ilishi doirasida O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov Saudiya Arabistoni Podshohligi tashqi ishlar vaziri Faysal bin Farxon bin Abdulla Al Saud bilan muzokara o‘tkazdi.
Qayd etilganidek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 17-19 avgust kunlari Saudiya Arabistoniga amalga oshirgan davlat tashrifi O'zbekiston-Saudiya munosabatlari tarixida yangi davrni belgilab, ikki mamlakatning umumiy qarashlari va intilishlarini yaqqol namoyon etdi.
Tomonlarning oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosini, shu jumladan maxsus "Yo'l xaritasi" doirasida har tomonlama amalga oshirishni ta’minlashga tayyorligi bildirildi.
Muloqot chog’ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, madaniy-gumanitar sohalardagi o'zaro manfaatli aloqalarni ikki tomonlama darajada hamda "Ko'rfaz Arab davlatlari hamkorlik kengashi - Markaziy Osiyo" formatida yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Ishbilarmon doiralarning to'g'ridan-to'g'ri aloqalarini har tomonlama rag'batlantirish, o'zaro savdo aylanmasini diversifikatsiya qilish, sanoat mahsulotlarining qo'shma ko'rgazmalarini tashkil etish, sayyohlik almashinuvlarini ko'paytirish zarurligi ta'kidlandi.
Madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish, Saudiya jamoatchiligini O'zbekistonning tarixi va zamonaviy taraqqiyoti bilan tanishtirish maqsadida 2023-yili Ar-Riyod va Jidda shaharlarida O‘zbekiston madaniyati kunlarini o'tkazish to'g'risida kelishuvga erishildi.

О встрече с главой МИД Саудовской Аравии
7 сентября 2022г. в г.Эр-Рияде на полях первой встречи Стратегического диалога «Совет сотрудничества арабских государств Залива – Центральная Азия» и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел переговоры с министром иностранных дел Королевства Саудовская Аравия Фейсалом бин Фарханом бин Абдуллой Аль Саудом.
Отмечалось, что состоявшийся 17-19 августа текущего года государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Саудовскую Аравию ознаменовал новую эпоху в истории узбекско-саудовских отношений, ярко продемонстрировав общность взглядов и устремлений двух стран.
Выражена готовность сторон к комплексной реализации достигнутых на высшем уровне договоренностей, в том числе в рамках специальной «Дорожной карты».
Главы МИД обсудили вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодных связей в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной сферах, как на двустороннем уровне, так и в формате «Совет сотрудничества арабских государств Залива – Центральная Азия».
Подчеркнута необходимость всемерного поощрения прямых контактов деловых кругов, диверсификации структуры взаимной торговли, организации совместных выставок промышленных товаров, наращивания туристских обменов.
В целях расширения культурно-гуманитарных связей, ознакомления широкой саудовской общественности с историей и современным развитием Узбекистана, достигнута договоренность о проведении в 2023г. Дней культуры Узбекистана в гг.Эр-Рияд и Джидда.