Шавкат Мирзиёев: Қорақалпоқ элининг виждони пок
Бу ерда 6 минг нафардан зиёд аҳоли яшайди. 2 та саноат корхонаси, 20 дан ортиқ савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчаларида одамлар иш билан банд.
Яқинда маҳалладаги ички йўллар, табиий газ ва электр тармоқлари таъмирланди. Ён-атроф ободонлаштирилди. Мактаб ва мактабгача таълим муассасаси қиёфаси янгиланиб, шароитлари яхшиланди.
Ушбу мактаб ҳовлисида маҳалла фаоллари, нуронийлар билан самимий суҳбат бўлди.
- Мен Президент сифатида бошқа ҳудудларга нисбатан энг кўп Қорақалпоғистонга келибман. Биринчи қадамларимиздан билдикки, пастга тушсак, бирлашсак, ҳаракат қилсак, ўзгариш қилса бўлар экан. Сўнгги йилларда Қорақалпоғистонда катта яниланиш бўлди. Ичимлик суви таъминоти яхшиланди, мактабгача таълим қамрови ошди. Кўплаб уй-жойлар қурилди. Бундай ўзгаришларни сизларнинг маҳаллангизда ҳам кўриб, хурсанд бўлдим, - деди Шавкат Мирзиёев.
Нуронийлар июлда юз берган воқеалар катта хато бўлганини, айрим ёшлар адашганини айтдилар. Асрлар давомида қорақалпоқ ва ўзбек бир тану бир жон бўлиб кетганларини таъкидлаб, халқимизга тинчлик-омонлик сўраб дуо қилдилар.
- Албатта бу барчамизни қаттиқ ташвишга солди. Бу ҳодисалар Қорақалпоғистон халқининг хоҳиш-иродаси эмасди. Қорақалпоқ элининг виждони пок. Халқимиз «эт билан тирноқ». Илоҳим, бундай кўнгилсизликлар бошқа бўлмасин, юртимиз тинч, оғзибирчилигимиз абадий бўлсин, - деди Президент.

Шавкат Мирзиёев: Совесть у каракалпакстанцев чиста
Здесь проживают более 6 тысяч человек. Жители трудятся на двух промышленных предприятиях, в более чем 20 оъектах торговли и обслуживания.
Недавно в махалле были отремонтированы внутренние дороги, газопроводы и электросети. Территория махалли благоустроена. Обновлены фасады школы и дошкольного образовательного учреждения, улучшены условия в них.
Во дворе махаллинской школы состоялась искренняя беседа с местным активом и представителями страшего поколения.
- Оказывается, в качестве Президента из всех регионов я больше всего посетил Каракалпакстан. С первых шагов мы узнали, что если спустимся вниз, если будем действовать сообща, то можем достичь изменений. В последние годы в Каракалпакстане произошли большие преобразования. Улучшилось снабжение питьевой водой, увеличился охват дошкольным образованием. Было построено много домов. Очень рад видеть, что такие изменения произошли и в вашей махалле, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Старейшины заявили, что июльские события были большой ошибкой, некоторые молодые люди сбились с правильного пути. Отметив, что столетия тесно связали каракалпаков и узбеков прочными узами, прочитали дуа с пожеланиями мира и спокойствия нашему народу.
- Конечно, все мы с большой тревогой восприняли эти события. Они произошли не по воле народа Каракалпакстана. Совесть у каракалпакстанцев чиста. Наш народ - единое целое. Пусть больше не будет таких неприятностей, пусть в нашей стране всегда будет мир, а наше единство будет вечным, — сказал Президент.