“Фаол тадбиркор” кўкрак нишонини таъсис этиш тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ҚарориМамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантириш, аҳолини иш билан таъминлаш, республиканинг экспорт салоҳиятини оширишива инновациялар жорий қилишда ўзининг муносиб ҳиссасини қўшаётган бизнес вакилларини рағбатлантириш, шунингдек, 2021 йил 20 август куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг тадбиркорлар билан ўтказилган очиқ мулоқоти доирасида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида:
1. “Фаол тадбиркор” кўкрак нишони таъсис этилсин.
2. Белгилансинки:
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишони билан мамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантириш, иш ўринларини яратиш, инновациялар жорий қилиш, солиқларни ўз вақтида тўлаш, маҳсулот ва хизматларни экспорт қилиш, етук мутахассислар тайёрлаш ҳамда бизнесдаги муваффақиятлари ва ижтимоий фаоллиги билан барчага намуна бўлаётган тадбиркорлар тақдирланади;
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишони ҳар йили 20 август – Тадбиркорлар куни арафасида Ўзбекистон Республикаси Президенти ёки унинг номидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Раиси, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Спикери, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари, Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири, вазирлик, идора ва жамоат бирлашмаларининг республика органлари раҳбарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари, шунингдек, бунга вакил қилинган бошқа шахслар томонидан тантанали вазиятда топширилади;
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишони билан тақдирланган шахслар ҳақида ҳар йили “Йилнинг илғор тадбиркорлари” китоби чоп этиб борилади.
3. Қуйидагилар:
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишони тўғрисидаги низом 1-иловага мувофиқ;
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишонининг тавсифи 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Вазирлар Маҳкамаси Савдо-саноат палатаси билан биргаликда:
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишонлари ва уларнинг гувоҳномалари белгиланган тартибда тайёрланишини;
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишони билан тақдирланган шахслар ҳақида ҳар йили “Йилнинг илғор тадбиркорлари” китоби чоп этиб борилишини таъминласин.
5. Молия вазирлиги ҳар йили “Фаол тадбиркор” кўкрак нишонини бериш, уни тайёрлаш ҳамда “Йилнинг илғор тадбиркорлари” китобини чоп этиш билан боғлиқ сарф-харажатлар учун Савдо-саноат палатасининг асосланган ҳисоб-китобларига мувофиқ Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетидан тегишли маблағларни ажратиш чораларини кўрсин.
6. Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси билан биргаликда “Фаол тадбиркор” кўкрак нишони билан тақдирлашга бағишланган тадбирларни оммавий ахборот воситалари, Интернет ва ижтимоий тармоқларда кенг ёритиш ишларини ташкил қилсин.
7. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари С.У. Умурзаков зиммасига юклансин.

Об учреждении нагрудного знака «Фаол тадбиркор»
Постановление Президента Республики УзбекистанВ целях стимулирования представителей бизнеса, вносящих достойный вклад в развитие предпринимательства в стране, обеспечение занятости населения, повышение экспортного потенциала республики и внедрение инноваций, а также обеспечения исполнения задач, определенных в рамках открытого диалога Президента Республики Узбекистан с предпринимателями, проведенного 20 августа 2021 года:
1. Учредить нагрудный знак «Фаол тадбиркор».
2. Установить, что:
нагрудным знаком «Фаол тадбиркор» награждаются предприниматели, являющиеся для всех образцом в развитии предпринимательства в стране, создании рабочих мест, внедрении инноваций, своевременной оплате налогов, экспорте продукции и услуг, подготовке передовых специалистов, а также успеха в бизнесе и социальной активности;
нагрудный знак «Фаол тадбиркор» вручается ежегодно накануне 20 августа – Дня предпринимателей Президентом Республики Узбекистан или от его имени председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, руководителем Администрации Президента Республики Узбекистан, Премьер-министром Республики Узбекистан, руководителями министерств, ведомств и республиканских органов общественных объединений, Председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента, а также иными уполномоченными на то лицами в торжественной обстановке;
ежегодно издается книга «Передовые предприниматели года», посвященная лицам, награжденным нагрудным знаком «Фаол тадбиркор».
3. Утвердить:
Положение о нагрудном знаке «Фаол тадбиркор» согласно приложению № 1;
Описание нагрудного знака «Фаол тадбиркор» согласно приложению № 2.
4. Кабинету Министров совместно с Торгово-промышленной палатой обеспечить:
изготовление нагрудных знаков «Фаол тадбиркор» и удостоверений к ним в установленном порядке;
ежегодное издание книги «Передовые предприниматели года», посвященной лицам, награжденным нагрудным знаком «Фаол тадбиркор».
5. Министерству финансов принять меры по ежегодному выделению соответствующих средств из республиканского бюджета Республики Узбекистан на расходы, связанные с вручением и изготовлением нагрудного знака «Фаол тадбиркор», а также изданием книги «Передовые предприниматели года», по обоснованным расчетам Торгово-промышленной палаты.
6. Агентству информации и массовых коммуникаций совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана и Национальной телерадиокомпанией Узбекистана организовать работу по широкому освещению мероприятий, посвященных награждению нагрудным знаком «Фаол тадбиркор», в средствах массовой информации, сети Интернет и социальных сетях.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Умурзакова С.У.