Ичимлик суви бўйича лойиҳалар тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 22 июль куни Сурхондарё, Наманган ва Тошкент вилоятларида ичимлик суви таъминотини яхшилашга қаратилган лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Ичимлик суви аҳоли саломатлиги, ҳаёт сифатини таъминлашда муҳим манба. Шу боис бу масалага алоҳида эътибор қаратилиб, манзилли лойиҳалар амалга оширилмоқда. Хусусан, 2017-2022 йилларда 12 триллион сўм эвазига 25 минг 300 километрдан ортиқ тармоқлар, 1 минг 800 дан зиёд сув иншоотлари қурилган ва қайта тикланган. Натижада 6 миллион 500 минг аҳоли илк бор марказлашган ичимлик сувидан баҳраманд бўлган, 4 миллиондан зиёд инсоннинг сув таъминоти яхшиланган. Умуман, бугунги кунда аҳолининг марказлашган ичимлик суви билан таъминланганлик даражаси 70 фоизни ташкил этмоқда.
2022-2026 йилларга мўлжалланган Тараққиёт стратегиясида марказлашган ичимлик суви қамровини 87 фоизга етказиш, 155 та туман марказларида оқова сув тизимини янгилаш мақсади белгиланган. Сурхондарё, Наманган ва Тошкент вилоятларида режалаштирилган лойиҳалар шунинг бир қисмидир.
Давлатимиз раҳбари айнан шу ҳудудларга алоҳида эътибор қаратгани бежиз эмас. Сабаби Чуст, Поп, Наманган ва Музработда ичимлик суви таъминоти 50 фоиз бўлиб, аҳволи қолган туманларга нисбатан оғир. Мавжуд тармоқлар ҳам эскирган. Сув қаттиқлиги 1,5 баравар ошгани учун ошқозон-ичак ва урология касалликлари кўпайган.
Янгийўл, Ангрен, Чирчиқ, Олмалиқ ва Бекобод шаҳарларида оқова сув қамрови 60 фоизга ҳам бормайди. Бу кўрсаткич Чуст ва Чиноз туманларида 3 фоиз бўлса, Мингбулоқда умуман йўқ. Охирги йилларда ушбу туман ва шаҳарларда кўплаб уй-жойлар қурилиб, аҳоли сони яна ўсган.
Тақдимотда мутасаддилар мазкур учта лойиҳа бўйича ахборот берди.
Бу лойиҳалар Сурхондарёнинг Музработ тумани, Наманганнинг 4 та тумани, Тошкент вилоятининг 7 та шаҳар ва туманида амалга оширилади. Улар доирасида 660 километр ичимлик ва оқова сув тармоғи, 4 та сув олиш, 7 та сув тозалаш, 12 та оқова сув станцияси барпо этилади. Жами 1 миллион 200 минг нафар аҳоли эҳтиёжини қамраб олади. Жумладан, 590 минг нафар аҳоли илк бора ичимлик ва оқова сув хизмати билан таъминланиб, 595 минг нафарининг сув шароити яхшиланади.
Лойиҳаларнинг техник-иқтисодий жиҳатлари муҳокама қилинар экан, Президентимиз “улар учун сув манбаи етарлими” дея савол қўйди. Лойиҳалар доирасида камида 30 йилга етарли сув захирасини яратиш зарурлигини таъкидлади.
Қурилиш таннархини арзонлаштириш бўйича тавсиялар берилди. Жумладан, харидларни 80 фоиз маҳаллийлаштириб, 10 фоиз иқтисод қилиш мумкинлиги айтилди.
Яна бир муҳим масала – сарфланган маблағларнинг қайтимини таъминлаш. Чунки кўп жойларда ичимлик суви учун тўлов тушуми тўлиқ эмас. Наманган, Сурхондарё ва Тошкент вилоятида дебитор қарздорлик 210 миллиард сўмга етган.
Шу боис энергия тежамкор ускуналардан фойдаланиб, сув етказиб бериш харажатларини қисқартириш, йўқотишларни камайтириш вазифаси қўйилди. Барча жараёнларни рақамлаштириш, маҳаллабай ишлаб, тўловни таъминлаш муҳимлиги қайд этилди.

Представлены проекты в сфере питьевого водоснабжения
Президент Шавкат Мирзиёев 22 июля ознакомился с презентацией проектов по улучшению питьевого водоснабжения в Сурхандарьинской, Наманганской и Ташкентской областях.
Доступ к питьевой воде играет важную роль в обеспечении здоровой и качественной жизни. В нашей стране этому вопросу уделяется особое внимание и реализуются целевые проекты. В частности, в 2017-2022 годах было построено или реконструировано более 25,3 тысячи километров водопроводных сетей и свыше 1,8 тысячи водохозяйственных сооружений на сумму 12 триллионов сумов. В результате 6,5 миллиона человек впервые получили доступ к централизованному водоснабжению, а обеспечение питьевой водой более 4 миллионов человек улучшилось. В целом сегодня уровень централизованного обеспечения населения питьевой водой составляет 70 процентов.
В Стратегии развития на 2022-2026 годы поставлена цель увеличить охват централизованным питьевым водоснабжением до 87 процентов и обновить систему канализации в 155 районных центрах. Частью этой работы являются проекты, запланированные в Сурхандарьинской, Наманганской и Ташкентской областях.
Неспроста эти регионы оказались в центре внимания. Так, в Чустском, Папском, Наманганском и Музрабадском районах обеспеченность питьевой водой составляет 50 процентов, что хуже по сравнению с остальными районами. Существующие сети водоснабжения устарели. Заболеваемость желудочно-кишечными и урологическими заболеваниями возросла из-за жесткости воды, которая выросла в 1,5 раза.
В городах Янгиюле, Ангрене, Чирчике, Алмалыке и Бекабаде охват канализационными сетями не достигает 60 процентов. Этот показатель составляет 3 процента в Чустском и Чиназском районах, а в Мингбулакском районе таких сетей не существует вовсе. При этом в последние годы в этих районах и городах было построено много нового жилья, выросла численность населения.
В ходе презентации ответственные лица представили информацию об указанных проектах.
Проекты намечено реализовать в Музрабадском районе Сурхандарьинской области, 4 районах Наманганской области, 7 городах и районах Ташкентской области с охватом в общей сложности 1,2 миллиона человек. В частности, 590 тысяч жителей впервые получат доступ к услугам питьевого водоснабжения и канализации, улучшится доступ к питьевой воде у 595 тысяч человек.
Обсуждая технико-экономические аспекты проектов, Президент поинтересовался, достаточно ли для них источников воды. Он подчеркнул необходимость предусмотреть в проектах доступ к водным ресурсам в объеме, которого хватит минимум на 30 лет.
Также даны рекомендации по удешевлению строительства. В частности, указано на возможность снизить затраты на 10 процентов путем закупки 80 процентов материалов у местных производителей.
Еще один важный вопрос – обеспечение возврата вложенных средств. Во многих местах поступление платежей за потребление питьевой воды недостаточно. Дебиторская задолженность в Наманганской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях достигла 210 миллиардов сумов.
В связи с этим поручено, использовать энергоэффективное оборудование, сократить расходы и потери при транспортировке воды. Отмечена важность цифровизации всех процессов, обеспечения поступления платежей, работая в разрезе махаллей.