Toshkentda ShHTga a’zo davlatlarning atrof-muhit masalalari bo‘yicha mas’ul idoralari rahbarlarining uchinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi
2022-yil 27-may kuni Toshkent shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti (ShHT)ga a’zo davlatlarning atrof-muhit masalalari bo‘yicha mas’ul vazirlik va idoralari rahbarlarining uchinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
ShHTga a’zo sakkiz davlatning yuqori martabali delegatsiyalari va ekspertlari Tashkilot kotibiyati vakillari ishtirokida zamonaviy voqelikni hisobga olgan holda atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb vazifalarini muhokama qiladi.
Tadbir O‘zbekistonning ShHTga raisligi doirasida o‘tkazilmoqda.
Hozirgi vaqtda iqlim o‘zgarishi, o‘simlik va hayvonot dunyosining yo‘qolishi, yerlarning tanazzulga uchrashi va suv resurslarining kamayishi kabi global ekologik muammolar ko‘plab mamlakatlar uchun jiddiy muammolarni keltirib chiqarmoqda. Bu muammolar Yevroosiyo hududining 60 foizini egallagan va 3,2 milliarddan ortiq aholi istiqomat qiladigan ShHTning ulkan hududiga ham xosdir.
Bu borada ShHTga a’zo davlatlar bosh ekologlarining Toshkent yig‘ilishi ham dunyo jamoatchiligining katta e’tiborni tortmoqda. Zero, ushbu yig‘ilish mazkur tashkilotning ekologik xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha tahdidlarga birgalikda qarshi kurashish bo‘yicha hamkorlikni oshirishga qaratilgan sa’y-harakatlarining mantiqiy davomi sifatida bo‘y ko‘rsatishi kutilmoqda.
ShHT bu boradagi hamkorlikni mustahkamlash orqali atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil rivojlanishni rag‘batlantirish sohasida kun tartibini shakllantirish sari izchil va maqsadli harakat qilmoqda. Tashkilotning bu yo‘nalishdagi birinchi hujjati Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar o‘rtasida atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida hamkorlik konsepsiyasini tasdiqlash bo‘ldi. Mazkur hujjatni amalga oshirish maqsadida 2022-2024 yillarga mo‘ljallangan Kotsepsiyani amalga oshirish bo‘yicha Harakatlar rejasi qabul qilindi va amalga oshirilmoqda, ushbu hujjat 2020 yil 17 sentabr kuni Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan ShHTga a’zo davlatlar Davlat rahbarlari kengashining majlisida ma’qullandi.
Toshkent uchrashuvida tomonlar atrof-muhit monitoringi, bioxilma-xillik, tabiiy hududlarni muhofaza qilish, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish, ilmiy-texnikaviy hamkorlik, qattiq maishiy chiqindilarni boshqarish va salohiyatni oshirish kabi dolzarb yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirish yuzasidan fikr almashadilar.

Ташкент принимает министров окружающей среды государств-членов ШОС
27 мая 2022 года в г.Ташкенте состоится третье Совещание руководителей министерств и ведомств государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), отвечающих за вопросы охраны окружающей среды.
Высокопоставленные делегации и эксперты восьми государств-членов ШОС с участием представителей Секретариата Организации, обсудят актуальные задачи дальнейшего развития сотрудничества в сфере охраны окружающей среды с учетом современных реалий.
Мероприятие проводится в рамках председательства Узбекистана в ШОС.
В настоящее время глобальные экологические проблемы, такие, как изменение климата, утрата флоры и фауны, деградация земель и истощение водных ресурсов, ставят перед многими странами серьезные вызовы. Эти вызовы присущи и огромному пространству ШОС, которое охватывает 60% территории Евразии с населением более 3,2 млрд. чел.
В этой связи к Ташкентской встрече главных экологов стран ШОС приковано большое внимание. Она должна стать логическим продолжением усилий Организации по наращиванию взаимодействия по совместному противодействию угрозам обеспечения экологической безопасности.
ШОС последовательно и целенаправленно движется по формированию насыщенной повестки дня в области охраны окружающей среды и продвижения зеленого развития через усиление взаимодействия в сфере. Первым документом Организации в данном направлении стало утверждение Концепции сотрудничества государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в области охраны окружающей среды. В целях ее воплощения в жизнь принят и осуществляется План мероприятий по реализации Концепции на период 2022-2024 годы, который был утвержден в ходе заседания Совета глав государств-членов ШОС 17 сентября 2020 г. в г.Душанбе.
Как ожидается, на Ташкентской встрече стороны будут обмениваться мнениями о путях активизации взаимодействия в таких актуальных направлениях, как экологический мониторинг, биоразнообразие, охраны природных территорий, смягчение последствий изменения климата, научно-техническое сотрудничество, обращение с твердыми отходами и повышение потенциала кадров.
По итогам министерской встречи ожидается утверждение Программы совместного создания Единой платформы ШОС по обмену экологической информации.